Верховна Рада ухвалила Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». «За» проголосували 278 народних депутатів. Процес видався складним: запеклі дискусії, понад 2 тисячі правок, запропонованих політиками, і тривалий час суперечок та маніпуляцій. «Освіторія» пояснює, як мовний закон вплине на галузь освіти.

світлина: Олена Павлова

Єдина державна та офіційна мова — українська

Закон визначає осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків.

Дія закону про мову обов’язково поширюється на: керівництво держави, депутатів, суддів, прокурорів, службовців Національного банку України, осіб офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом, педагогів, медиків державних і комунальних закладів охорони здоров’я.

Не поширюється дія закону на сферу приватного спілкування та релігійні обряди.

Претенденти на отримання українського громадянства складатимуть окремий іспит. Щоправда, це не стосується осіб, які служать в українській армії. Але і в такому разі державну мову нові громадяни мають опанувати протягом року.

Згідно із законом, кожний громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою. Держава теж має конкретні зобов’язання, наприклад, організувати курси української мови для дорослих, а також забезпечити можливість вільно опанувати державну мову громадянам України, які не мали такої змоги. Для цього будуть створені центри з безкоштовного вивчення української мови.

Без «мовних інспекторів», але зі штрафами за порушення до 6800 грн

Якщо раніше в суспільстві обговорювали можливу появу «мовних інспекторів» для контролю використання офіційної мови, то зараз достеменно відомо, що таких ревізорів не буде.

Натомість працюватиме уповноважений із захисту мови. Право на звернення до уповноваженого має кожен українець. Порушення виявлено? Складуть протокол, а потім порушник отримає 30 днів, щоб усунути порушення. Якщо не вдасться, штраф «мовного» правопорушника становитиме від 5100 до 6800 грн.

Що змінює закон про мову в освітній галузі?

Мова освітнього процесу в закладах освіти — винятково українська.

Громадянам України:

Кожен громадянин України має право здобувати формальну освіту на всіх рівнях державною мовою.

Національним меншинам:

Представникам нацменшин України гарантовано право навчатись у комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, ще й мовою відповідної національної меншини. Для цього створюватимуть окремі класи (групи) з навчанням мовою цієї національної меншини, поряд із державною мовою.

Корінним народам України:

Корінними народами України, окрім українців, є кримські татари, караїми та кримчаки, а також греки Приазов’я. Решта етносів в Україні є національними меншинами, тобто діаспорою інших народів.

Представникам корінних народів України гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти, поряд із державною, своєю мовою.

Особам з порушеннями слуху:

Особам з особливими освітніми потребами держава забезпечить право на навчання жестовою мовою та на вивчення української жестової мови.

6 важливих особливостей використання української мови в навчанні

1

Мовою зовнішнього незалежного оцінювання та вступних випробувань є державна мова, крім ЗНО з іноземних мов. Завдання сертифікаційної роботи зовнішнього незалежного оцінювання укладають українською.

2

Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської мови, у державних і комунальних закладах освіти.

3

У закладах освіти, відповідно до програми, одна або декілька дисциплін можуть викладатися двома чи більше мовами — державною, англійською, іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

4

За бажанням здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, заклади освіти створюють можливості для вивчення ними мови корінного народу чи національної меншини як окремої дисципліни.

5

Іноземну мову викладають цією мовою або за допомогою державної мови.

6

Держава сприяє створенню та роботі за кордоном закладів освіти, де викладають або вивчають українську.

Поділитися цією статтею