З ніг на голову: як перевернути клас?

Авторка тексту: Анна Семчишина

Шукаєте нові форми й методи роботи? Хочете зробити уроки практичними та продуктивними? Тоді відома модель уроку «перевернутий клас» зацікавить вас. Розберемо її переваги та питання, які можуть виникнути. І подивимося на приклади практичного застосування цієї моделі.

Уявімо: ви приходите на урок, а учні вже знають, про що йтиметься! Навіть більше — вони самостійно опрацювали вдома теоретичний матеріал! Це не утопія, а можливість, яку дає модель уроку «перевернутий клас». Роль учителів змінюється: тепер ви наставники, які консультують, координують, створюють проблемні ситуації та наштовхують на шляхи їх вирішення. Уроки практичні: замість нудного читання лекції чи пояснення матеріалу учні виконують вправи, виробляють уміння, закріплюють навички.

Як навчити вчитися?

Методику потрібно впроваджувати поступово. Розробіть алгоритм роботи за такою моделлю. Продумайте кроки, які слід пройти школярам. Наприклад, коли вивчаєте з учнями тему «Прислівник як частина мови» у 7-му класі, запропонуйте їм попрацювати з картою скарбів.

Створено на платформі Canva

Удома учні повинні переглянути фрагменти відео, доповнити схему, виконати вправу на Wordwall і визначити синтаксичну роль прислівників.

Створено на платформі Canva

Така форма роботи буде цікавою та дасть можливість на уроці приділити більше часу практичним вправам.

Учням 5-го класу можна дати таку покрокову інструкцію:

Крок 1. Переглянь фрагменти відео.

Крок 2. Створи комікси/меми за темою.

Створено на платформі Canva

Запропонуйте учням попрацювати зі штучним інтелектом:

Крок 1. Переглянь відео за посиланням.

Крок 2. Сформулюй 5 запитань з теми.

Крок 3. Постав запитання чату GPT, проаналізуй відповіді.

Що може піти не так?

Завжди треба враховувати, що щось може піти не за планом. Розберімо питання, які можуть виникнути під час підготовки та проведення уроків за моделлю «перевернутий клас».

Не всі учні підготують завдання

До цього треба бути готовим і розуміти, як побудувати урок, щоб не залишити когось осторонь. Ми пропонуємо таке рішення: тих, хто не підготувався, можна об’єднати в окрему групу та дати час на опрацювання матеріалу безпосередньо на уроці. Або ж залучити інших учнів для пояснення теми уроку: так одні прокачають свої знання, а інші їх здобудуть. Також можна використовувати систему заохочень для тих, хто сумлінно виконує всі завдання (звільнення від виконання самостійної роботи, додаткові бали на контрольній).

Мотивація

Для того щоб працювати на результат, діти мають розуміти, яку практичну значущість має та чи та тема уроку. Розв’язання проблем з реального життя краще мотивує до навчання. Але як обґрунтувати вивчення 70/140 тем та зацікавити учнів предметом? Можна скористатися YouTube-каналом Pi-stacja.UA: у кожному відео на початку креативно, сучасно, глибоко та пізнавально показано зв’язок теми уроку з реальним життям.

Запропонуйте переглянути невеликий уривок у класі. Як пов’язаний футбол з відокремленими членами речення? Чи існує Чупакабра? Чи вдасться штучному інтелекту захопити світ? Фрагмент відео стане гачечком для того, щоб подальше вивчення теми зацікавило. А вже визначені вами кроки допоможуть сконцентруватися на безпосередньому опрацюванні теоретичної частини та виконанні певних практичних завдань удома.

Пошук матеріалів

Не всі готові записувати відеоуроки самостійно. А на пошук необхідних матеріалів можна витратити купу часу. Знову ж таки рекомендуємо Pi-stacja.UA. Відеоуроки з української мови, української літератури, математики, алгебри, геометрії, географії, хімії, історії, інтегрованого курсу «Пізнаємо природу» підготували кваліфіковані вчителі з любов’ю до науки та глядачів. Також матеріали отримали експертний висновок від Українського інституту розвитку освіти. Окрім проблемного запитання чи завдання на початку, відео містить теоретичну та практичну частини. А на платформі Pi-stacja.UA є також різнорівневі вправи на закріплення матеріалу (до кожної теми), дорожні карти з практичними ідеями використання відео до окремих уроків (синхронних/асинхронних, онлайн/офлайн, для уроків за моделлю «перевернутий клас»).

Уміння користуватися технологіями

Необхідно знати, як користуватися платформами. Бажано витратити час та продемонструвати роботу певного застосунку на уроці, щоб надалі учні могли виконувати завдання самостійно. Звичайно, слід визначитися з кількома платформами, адже перевантажувати школярів різноманітністю ІКТ не потрібно.

Які переваги цієї моделі уроку?

Перші кроки не будуть легкими, але незабаром ви побачите результат та переваги уроку у форматі перевернутого класу:

  • учні навчаються самостійності;
  • змінюється модель «учитель-учні»: відтепер ви наставник, який допомагає скоординувати роботу;
  • є можливість створити індивідуальний план роботи або індивідуальні картки для надолуження освітніх втрат;
  • на уроках ви отримуєте більше можливостей для співпраці. Будуть доречними роботи в парах, у великих і малих групах;
  • матеріали для опрацювання є у вільному доступі безплатно, тож кожен може у своєму темпі виконувати завдання: робити паузи, повертатися на початок, переглядати відео декілька разів.

Відеоуроки Pi-stacja.UA мають інтегрований підхід: під час вивчення однієї теми ви задіюєте кілька компетентностей. Проведіть мовознавчо-хімічний дослід, вивчаючи правопис прислівників та способи розділення сумішей. Або орфографічно-географічну мандрівку Україною, поговоріть на уроках про штучний інтелект або про творчість письменників-фантастів. Можливостей — безліч.

Поділитися цією статтею
Автор: