Авторитарний і поблажливий, недбалий і надопікунський, нарцисичний і токсичний — існує безліч різновидів батьківства. Щоб не загубитися в хитромудрих психологічних теоріях про методи виховання, ми зібрали 5 найактуальніших типів батьків. То як, готові дізнатися: ви мама-тигриця, мама-слониха чи, може, мама-гелікоптер?
Tiger-mom — мама-тигриця
Термін «tiger-mom» уперше з’явився в книжці американської юристки та письменниці китайського походження Емі Чуа «The Battle hymn of the Tiger Mother» у 2011 році. У ній Чуа описала звичний для Китаю та інших східних країн метод виховання дітей, де пріоритетом є високі академічні досягнення дитини, сувора дисципліна, працездатність, вимога відповідати високим стандартам та міцна сімейна єдність. На відміну від батьків «західного» типу, які поважають особистість своєї дитини, спонукають її розвивати свій талант і підтримують її вибір, батьки «азійського» типу виховують перш за все успішну людину. Мама-тигриця ставить надзвичайно високі вимоги до досягнень дитини в навчанні, спорті, будь-якій справі, за яку та береться. Емі Чуа якось сказала своїй 4-річній доньці переробити вітальну хенд-мейд листівку, бо вона була не надто охайною, на думку мами. Але не поспішайте критикувати таку прискіпливість мам-тигриць. Чуа пише, що вимогливість і дисципліна поєднуються з любов’ю і відданістю батьків: мама-тигриця робить усе, щоб дитина вірила у власні сили, а якщо щось не виходить зараз, треба докладати більше зусиль, щоб зробити справу на найвищому рівні. Доньки самої Чуа підтверджують ефективність такого методу: старша Софія — випускниця Єльської школи права, а молодша Луїза — студентка Гарварду.
Helicopter mother — мама-гелікоптер
Зрозуміти концепцію цього типу батьківства дуже просто: уявіть гелікоптер, який літає над головою дитини і слідкує за кожним її рухом, готовий прийти на допомогу будь-якої миті. Маму-гелікоптер неважко впізнати на ігровому майданчику — вона завжди прямує за дитиною, куди б маля не йшло, страшенно переймається безпекою — її дитина буде обов’язково в шоломі та всьому можливому захисті, навіть якщо кататиметься на велосипеді по зеленому газону. Така мама влаштовується на роботу в дитячий садок, куди ходить її чадо, а пізніше — у школу своєї дитини. Критики цієї методи кажуть про гіперопіку, прихильники хвалять батьків-гелікоптерів за міцний зв’язок з дітьми і залученість у їхнє життя. Хочете перевірити, чи маєте ви ознаки мами-гелікоптера? Ось вам список типових ознак:
- Ви обираєте для дитини лише майданчики із гумовим покриттям.
- Якщо дитина розповідає про сварку з другом/подругою, ви негайно телефонуєте батькам тієї дитини, щоб знайти винного або залагодити конфлікт.
- Коли хтось із дорослих ставить питання вашій дитині, ви відповідаєте за неї.
- У 8 років ваша дитина досі катається на велосипеді з додатковими колесами.
- Ви ніколи не дозволяєте дітям допомогти вам у приготуванні їжі чи прибиранні домівки з міркувань безпеки.
- Ви переписуєте за дитину або «покращуєте» її твір з української літератури.
- Ви пишете або телефонуєте вчительці, щоб дізнатися домашнє завдання вашої дитини, яка навчається в 3-му класі.
То як, багато галочок поставили? Батьки-гелікоптери найчастіше виправдовуються благими намірами — вберегти дитину від травм чи помилок. Але будьте пильними — не плутайте любов з бажанням контролювати.
Elephant mother — мама-слониха
А тепер введіть пошук картинок «мама-слониха» і подивіться на ці неймовірно зворушливі фото слоненят із мамами. Окрім добової норми мімімішності ви також отримали загальну ідею цієї концепції виховання. Справді, слонихи вважаються найтурботливішими матусями з-поміж усіх тварин: близько двох років вони виношують дитинча, годують молоком ще три роки, і живуть разом зі своїм слоненям аж до смерті. Поміж тим усім слонихи і дитинчата обожнюють обійматися хоботами і гратися разом. У світі людей можна сказати, що мама-слониха — це протилежність мами-тигриці, адже вона плекає, підтримує і бавить дитину. Іншими словами, якщо тигриця вимагає найвищих оцінок у школі, то слониха втішає дитину, яка принесла додому «двійку»: «Не переймайся, наступного разу ти неодмінно впораєшся із завданням». Певно, у колі ваших знайомих точно є батьки-слони, ось як їх упізнати:
- Носить дитину в слінгу і годує грудьми до 2–3 років.
- Спить з дитиною в одному ліжку до 4–5 років.
- На майданчику не теревенить із мамами, а бавиться з дітьми — своїми та зовсім незнайомими.
- Хоче нагодувати і приголубити всіх дітей, яких зустрічає на вулиці.
- Дисципліна та ідеальний порядок не в пріоритеті у мам-слоних: їхні діти можуть бути замурзані і в брудних черевиках, але щасливі від бешкетування надворі.
- Домівка мами-слонихи — це суцільна ігрова кімната дітей: вони вільно бавляться, малюють, конструюють та ліплять по всій квартирі, а мама підтримує всі креативні ідеї дітлахів.
- Мотто батьків-слонів: «Не забирайте в дітей їхнє дитинство. У них попереду ціле життя, щоб бути дорослими, хай бавляться, поки можуть».
Якщо ви таки «слон» у вихованні дитини, радимо не переймати звичку цих гігантських тварин жити разом з дитиною все життя.
Jellyfish mother — мама-медуза
Медуза — образ мами чи батька, що все дозволяє. У таких батьків дуже мало або зовсім немає правил і заборон, вони потурають усім забаганкам своїх дітей. Такий стиль батьківства передбачає, що дитина — бос, а батьки керуються принципом «чого хоче дитина». Цей маленький принц чи принцеса сприймає батьків не як авторитетів, а як просто друзів. Діти батьків-медуз часто не надто організовані, не показують блискучих результатів у школі, не знають меж дозволеного і не мають навичок емоційного інтелекту — їм важко впоратися з власними почуттями, особливо коли вони звикли мати бажане, і раптом цього не отримують. Побоюєтесь, що маєте ознаки мами-медузи? Перевірте себе.
- Ви не спрямовуєте діяльність дитини, не розставляєте пріоритетів, дієте за принципом «усе згодиться».
- Не встановлюєте правил, заборон, контролю.
- Ви легковажно заплющуєте очі на те, що дитина годинами втикає в телефон.
- Ви дозволяєте дитині 10 років грати в комп’ютерні ігри 18+.
- Ви уникаєте конфліктів з дитиною через її погану поведінку, просто не зважаєте на це.
Виглядає не надто добре, чи не так? Не впадайте у відчай, на щастя є ще дельфіни.
Dolphin mother — мама-дельфін
Певно, найбільш гармонійний і виважений стиль виховання: без надмірного тиску й очікувань тигриць, без надлишку ніжності і прив’язаності слоних, без уседозволеності медуз і гіперконтролю гелікоптерів. Батьки-дельфіни виховують дітей у співпраці і взаємопідтримці одне одного в сім’ї, прищеплюють цінності довготермінових цілей, як-от здоровий спосіб життя, а не показних успіхів, як високі оцінки і перемоги. Такі батьки роблять пріоритетом навчання і дисциплінованість, але також дають дітям достатньо автономії для прийняття рішень, співмірних із віком сина чи доньки. Мама-дельфін не записує дитину на 33 гуртки, натомість дитина допомагає з домашніми справами і здобуває важливі навички для майбутнього самостійного життя. А коли мама зайнята, дитина сама досліджує світ і вчиться гратися, а не чекає, що батьки її розважатимуть. Виглядає так, що дельфіни взяли все найкраще від інших тварин і поєднали це в так зване природне батьківство.
У підготовці матеріалу були використані джерела:
https://nypost.com/2018/03/28/i-was-raised-by-tiger-mom-and-it-worked/
https://www.goodhousekeeping.com/life/parenting/a27197790/tiger-mom-parenting/
https://afineparent.com/be-positive/helicopter-parent.html
https://edition.cnn.com/2019/03/22/health/helicopter-parenting-strauss/index.html
https://www.theatlantic.com/education/archive/2014/12/elephant-mom-timeof-tigermother/383378/
https://www.womenshealthmag.com/life/a19983985/elephants-make-the-best-moms/
https://time.com/94653/a-case-for-parenting-the-dolphin-not-tiger-mom-way/