Завдяки тому все більшому поширенню медіа в житті дітей та молоді, нам як батькам, вихователям і творцям змістів слід працювати разом і допомагати наступному поколінню розвиватися. Про нові дослідження та способи покращення змісту дитячих додатків, ігор та відео йдеться у нашому перекладі статті з освітнього блогу BOLD – Blog on Learning and Development.
«Гей, Google, включи пісню “ABC”!», «Можна я візьму твій iPad, щоб почитати?», «Можна подивитися на вулицю Сезам?». Це все фрази, які я чула від своїх маленьких родичів багато разів, і я впевнена, що багато сімей слухають подібне щодня. І вдома, і в школі, діти не тільки використовують технології для розваг, але й для навчання. Від прослуховування пісні «ABC» для вивчення алфавіту, до читання історій на iPad або прогулянки зі своїми іграшками по вулиці Сезам. Медіа та технології можуть надати дітям інноваційний та унікальний досвід навчання.
Але це викликає багато питань. Чи допомагають електронні книжки дітям вивчати нову лексику? Чи малюки запам’ятовують інформацію та навчаються на уроках, показаних на «вулиці Сезам»? Чи допомагають дітям навчатися програми, які називаються «освітніми»?
У 2017 році провели дослідження, під час якого опитали близько 1400 батьків, які живуть в США, щоб визначити закономірності використання медіа серед дітей у віці від 0 до 8 років. Виявили, що 98% цих сімей мали певний тип мобільних пристроїв у своєму домі, порівняно з 41% у 2011 році та 63% у 2013 році. З огляду на все більше поширення медіа та технологій у повсякденному житті дітей, вчені присвятили свої зусилля дослідженню їх користі чи шкоди.
«Виявлено, що деякі медіа та технології підвищують рівень навчання та розвиток дітей, лише якщо вони використовуються належним чином і наповнені відповідним вмістом»
Доведено, що деякі медіа та технології покращують навчання та розвиток дітей, лише якщо вони використовуються належним чином і мають відповідний вміст. Наприклад, вчені помітили, що інтерактивні та мультимедійні функції, вбудовані в електронні книжки, допомагають з дитячим словниковим запасом і розумінням розповідей лише у тому випадку, якщо вони є доречними і близькими до історій. Ще одні дослідження показали, що залучення знайомого медіа-персонажа може допомогти дітям навчитися керувати своїми емоціями і опановувати нові математичні навички. Коли ж діти займалися з незнайомими персонажами, таких результатів не зафіксували.
Хоча ці приклади ілюструють, як медіа та технології можуть бути корисними для навчання та розвитку дітей, велике питання: як батьки і творці вмісту мають знати, що насправді означають такі терміни, як «належним чином використані» і «належний зміст»? Хоча вчені постійно досліджують вплив медіа, ці висновки по-перше, повільно досягаються тими, хто в індустрії розваг фактично створює дитячий медіа-контент і по-друге, цілком недоступні для батьків, які не мають часу або ресурсів для того, щоб визначити достовірне та найважливіше, через велику кількість інформації.
Як можна посилити зв’язок між ученими та розробниками контенту?
Одним зі способів є підвищення обізнаності про дослідження, що проводяться в цій сфері. Центр Вчених і творців контенту (CSS) є некомерційною організацією, яка спрямована на розвиток дітей та вдосконалення молоді. Центр орієнтований на поширення дослідницьких ідей та стратегій для створення інтерактивних історій та медіаконтенту, орієнтованого на аудиторію віком від 2 до 20 років.
Об’єднує вчених і розробників для підтримки відповідального, привабливого, цілеспрямованого освітнього вмісту медіарозповідей, відео, програм, ігор та додатків. CSS активно стежить за останніми дослідженнями та обмінюється своїми знаннями, співпрацює та консультується із науковцями та експертами у сфері медіа та індустрії розваг, поширює дослідження через доповіді, статті, блоги та семінари.
«Медійний контент ніколи не був більш поширеним у житті дітей і підлітків. Тим часом індустрія розваг переживає величезні зміни і готова слухати. Хоча розуміння, яке може призвести до створення відповідального і корисного контенту, регулярно виникає з роботи соціологів, воно не поспішає потрапити до рук індустрії розваг. Один з основних факторів цієї проблеми: розробники та вчені не поспішають слухати один одного, боротися з проблемами разом і глибше розуміти місію та роботу іншого. Ось чому ми існуємо».
Хоча це звучить багатообіцяюче, центр вирішує лише частину проблем. Багато компаній не знають про цю організацію, не кажучи вже про дослідження, які існують у цій галузі. Таким чином, вони продовжують виробляти та рекламувати медійний контент, який ще не досліджено. Це залишає батькам необхідність вибору між мільйонами додатків, відео на YouTube, телевізійними мультсеріалами та шоу, не знаючи, чи вони корисні для навчання та розвитку їхньої дитини.
Поради батькам, як успішно використовувати медіа та технології для навчання дітей
- Будьте уважними споживачами, обираючи медіа.
- Перш ніж завантажити чи придбати програму, введіть в Google назву компанії, яка створила програму, прочитайте їхню місію та ознайомтеся з їхнім веб-сайтом.
- Скористайтеся такими організаціями, як Common Sense Media, які не тільки надають докладні огляди різних медіа, але й дають поради батькам.
- Досліджуйте конкретну програму або канал YouTube безпосередньо перед тим, як дозволити дитині скористатися ними.
- Будьте активно залучені, коли ваша дитина використовує будь-який тип медіа або технології. Наприклад, ставте запитання про вміст і переконайтеся, що він відповідає меті.