Як виховують толерантність до ЛГБТ у різних країнах

back_lgbt_1

Толерантність і боротьба з гомофобією — серед головних сучасних цінностей західного світу.
Із кожним роком дедалі більше країн на офіційному рівні визнають одностатеві шлюби, а про різноманітність сексуальних орієнтацій починають говорити ще в школах. Розповідаємо, як ця тема представлена в шкільних програмах різних країн Європи та Північної Америки.

Німеччина

Навчати толерантності в Німеччині починають ще в дитячому садочку. Наприклад, дітям читають казки, в яких розповідається про гей-пари і гей-шлюби. У шкільну програму входять спеціальні ігри та книги, що виховують толерантність. Зазвичай їх вивчають з першого по шостий клас.

Відмовитися від навчання за цією програмою не можна. Було кілька випадків, коли релігійні пари зверталися до Європейського суду з прав людини, але їм відмовили. Згідно з постановою суду, сексуальна просвіта — прерогатива шкіл.

Чехія

У Чехії виховання толерантності до представників ЛГБТ є частиною навчальних програм початкової та середньої школи. Тут оперують насамперед статистикою: 4% жителів мають гомосексуальну орієнтацію. Відповідно, у будь-якому класі можуть бути потенційні гей, лесбіянка, бісексуал або трансгендер.

Ще наприкінці 1990-х на педагогічному факультеті Університету Масарика у Брно стали розробляти рекомендації з цього питання для майбутніх учителів. Дітям пояснюють, що представники ЛГБТ — такі самі люди, як і всі інші. Крім того, міністерство освіти видає інформаційні брошури, у яких докладно розбирає теми, що їх вчителі повинні обговорювати зі школярами. Наприклад, що робити, якщо учень розповів учителеві про свою сексуальну орієнтацію.

Велика Британія

У 2015 році британський парламент ухвалив рішення: усі діти, які вчаться в державних школах, повинні отримати знання про сексуальну орієнтацію в курсі сексуального виховання. Але батьки, якщо захочуть, можуть написати заяву з вимогою звільнити дитину від відвідування цього курсу.

Відомий випадок, коли в Лондоні приватну єврейську школу для дівчат позбавили ліцензії після того, як адміністрація відмовилася включити в програму уроки толерантності до представників ЛГБТ. У рішенні інспекції було сказано, що чинна програма не дає ученицям повного розуміння основних британських цінностей, в основі яких — загальна рівність і терпимість.

Крім того, у 2018 році має відбутися набір у першу школу для ЛГБТ-підлітків, яку відкриють у Манчестері. Фінансувати її буде організація LGBT Youth North Wes. Приймати туди будуть не лише учнів, які усвідомили свою гомосексуальність, а й гетеросексуальних.

Нідерланди

Голландський підхід у питаннях сексуальної освіти і виховання толерантності багато експертів розглядають як модель для інших держав.

Навчальні курси на ці теми розроблені для дітей різного віку. З 4 років малюкам розповідають про повагу до статей, близькість та безпеку. У 8 діти дізнаються про гендерну ідентичність та гендерні стереотипи, а в 11 — про сексуальну орієнтацію і контроль народжуваності.

Усі школи в Нідерландах зобов’язані надавати дітям інформацію про терпимість і гомофобію. Для цього існують спеціальні курси в загальноосвітній програмі.

Польща

У наших сусідів є уроки сексуального виховання в школах, але про толерантність до ЛГБТ та одностатеві сім’ї там не говорять.

Зате правозахисні організації регулярно проводять в навчальних закладах уроки толерантності до людей з гомосексуальною орієнтацією. При цьому батьки можуть відмовитися від того, щоб їхня дитина ходила на уроки сексуального виховання, якщо це суперечить їхнім релігійним переконанням.

Канада

У 2015 році в програму молодших шкіл Канади ввели курси сексуального виховання. Їх ініціатором стала прем’єр-міністр провінції Онтаріо Кетлін Уїнн. Вона — перша в історії регіону жінка — глава уряду гомосексуальної орієнтації.

Дітей вчать позбуватися стереотипів і проявляти повагу до всіх людей, незалежно від орієнтації. А для вчителів існує відеоінструкція про те, як відповідати на незручні запитання, які можуть виникнути у школярів.

Поділитися цією статтею