У школі найпрогресивнішого бізнесмена сучасності діти вчать те, що хочуть.
Відомий інженер, підприємець, винахідник і мультимільярдер кілька років тому відкрив власну школу. У закладі, де навчаються діти засновника SpaceX і Tesla, немає традиційних класів і заздалегідь складеної програми. Розповідаємо, навіщо бізнесмену знадобився власний навчальний заклад.
Як з’явилася школа
У 2015 році Ілон Маск створив власну школу, яку назвав Ad Astra. Це частина латинського прислів’я Per aspera ad astra («Крізь терни до зірок»).
Підприємець тривалий час шукав заклад, у який міг би відправити своїх дітей. У Маска п’ятеро синів: близнюки, які з’явилися на світ у 2004-му, і трійнята, що народилися в 2006-му. Деякий час хлопчики ходили в Мірманську школу для обдарованих дітей у Лос-Анджелесі. Але Маск був незадоволений якістю навчання і забрав звідти хлопчиків.
Бізнесмен розкритикував традиційну систему освіти США і з колишньої школи запросив до себе лише одного вчителя. Потім купив приватний особняк у Південній Каліфорнії і відкрив там власний навчальний заклад закритого типу.
Що про неї відомо
Незважаючи на те, що школа була створена два роки тому, інформації про неї вкрай мало. У цього навчального закладу немає ні сайту, ні телефону. Зате є угода про конфіденційність, яку підписують батьки дітей.
Журналістка Христина Саймон, яка пише про приватні школи Лос-Анджелеса, впевнена, що Ad Astra — найзакритіша з усіх їй відомих.
Крім п’ятьох синів Маска в Ad Astra вчаться ще близько 20 дітей. Імовірно, це діти співробітників SpaceX.
В Ad Astra викладають лише троє вчителів. Там немає традиційного поділу на класи за віком дітей — усі займаються разом. Також у школі немає заздалегідь складеної програми і планів — діти самі обирають, що і коли вони хочуть дізнатися.
Школа є експериментальною, і сам Маск поки не знає, як довго діти будуть зацікавлені в ній вчитися.
Чого і як там вчать
Маск зовсім небагато розповів про школу, переважно — в інтерв’ю китайському телебаченню. За його словами, основна ідея закладу в тому, щоб діти вивчали ті галузі, які їм цікаві, і вчилися вирішувати різноманітні проблеми.
Вкрай важливо вчити дітей вирішувати проблеми. Ми повинні розповідати про проблеми, а не про інструменти для їх вирішення.
«Узяти, наприклад, урок, на якому розповідають про те, як влаштований і працює двигун. У традиційній школі скажуть, що потрібно вивчити всі викрутки і гайкові ключі, які можуть допомогти відремонтувати двигун. Це неправильний і складний підхід. Краще показати дітям двигун і запропонувати розібрати його. А як це зробити? Ось для цього нам знадобиться викрутка», — розповідає Маск.
Діти можуть самі обрати ту сферу знань, яка їх більше цікавить.
«Хтось любить математику, хтось мови, а хтось музику. Набагато логічніше пов’язувати навчальну програму з тим, що притягує дитину в той момент, коли вона вчиться, а не змушувати її проходити все за програмою», — вважає Маск.
Нещодавно Пітер Діамандіс, голова фонду X Prize, зміг відвідати школу і розповів про неї нові деталі. За його словами, один з предметів, який там обов’язково вивчають усі діти, — етика і мораль. Навчання проходить у формі бесіди, де обговорюють сценарії подій, з якими діти можуть зіткнутися в реальному житті.
«Ось приклад тієї рольової гри, яку я чув в Ad Astra на модулі з етики і моралі. Уявіть собі невелике містечко на озері, в якому більшість мешканців працюють на одній фабриці. Вона забруднює озеро і вбиває в ньому все живе. Закриття фабрики означає, що багато людей втратять роботу. А якщо фабрику зберегти, озеро поступово зникатиме. У дітей запитують, як вони вчинять у цій ситуації? Це допомагає розвивати критичне мислення», — розповідає він.
Для чого все це
Маск упевнений, що дешева робоча сила, яка лише виконує накази та робить механічні дії, у майбутньому не знадобиться. Її замінять автоматизовані процеси.
«Завдання майбутнього істотно відрізнятимуться від проблем, з якими ми зіткнулися в минулому. Творчість і досвід стануть визначальними факторами успіху», — вважає Маск.
За його словами, школа має відображати модель реального світу. Проектне навчання сприятиме розвитку в дітей здорової цікавості, творчого мислення, вміння працювати в команді та впевненості в собі.
Усі ці навички дуже важливі для завдань, які доведеться вирішувати в дорослому житті. Учні Ad Astra будуть готові до викликів, тому що їх не намагаються поставити в рамки «оптимізованої версії» світу, якої вчать у традиційній школі.
Крім того, на думку Маска, одне з головних завдань дорослих нині — навчити дітей думати і піклуватися про етичні наслідки розвитку технологій.