Вчителька хімії Києво-Печерського ліцею №171 «Лідер» Анна Арінархова розкаже нам все про навчальні меми — як їх генерувати та використовувати в освітньому процесі.
Перехід на дистанційне навчання став серйозним випробуванням для всіх актуальних учительських методик. Але, водночас, і стартом для нових нестандартних методів. Адже зацікавити дітей навчанням без особистої взаємодії часто буває дуже і дуже складно.
Вчитися цікаво, коли весело. І тут незрівнянними помічниками стають наукові меми. Навіть якщо серед ваших учнів хтось полінується читати параграф, він точно перегляне веселу картинку, правда?
Що ж таке меми?
Меми — це смішні зображення чи відео з надписами, які швидко поширюються в соціальних мережах та медіа. Часто їх пересилають друзям та знайомим, збільшуючи популярність та впізнаваність.
Можна провести цікаву аналогію. Уявіть, що будь-яка інформація — це вірус. З цієї точки зору мем — це контент, який викликає пандемію 😊. А тепер згадайте випадок, коли вам розказували анекдот сторічної давнини. І чули ви його стонадцять разів. Уже не цікаво і не смішно. Бо у вас виробився імунітет до цього «вірусу». Саме так і народжуються «баяни».
Отже, чи готові ви із силою вірусу поширювати серед учнів навчальну інформацію?
Я розкажу вам, як я створюю мем-контент для уроків хімії. Впевнена, ви легко зможете застосувати все викладене у своїх курсах.
З чого почати
Створити мем просто. Існує величезна кількість мобільних додатків-мемогенераторів. Це Imgur, Mr-mem, Meme Generator та десятки інших. Тут можна взяти готовий шаблон для створення мему і ознайомитися, який контент зараз популярний. Можливо, це надихне вас на нову ідею.
Створювати меми можна, використовуючи будь-яке зображення, підібравши до нього влучний підпис.
Якщо ви хочете нанести підпис на вашій картинці, це можна зробити, просто скориставшись редактором світлин у Facebook.
Ідеї для навчальних мемів
Почніть з найпростішого — створіть картинку з однією тезою, яка у вас є основоположною, наскрізь проходить через всю тему чи курс. Тезу, без якої вивчення предмета буде «і не туди, і не сюди». А тепер заходимо в додаток для створення мемів та знаходимо кілька шаблонів, завдяки яким можемо креативно та весело донести цю думку.
Ще дуже корисно створювати малюнки, завдяки яким діти запам’ятають ЧОГО НІКОЛИ РОБИТИ НЕ МОЖНА.
Для прикладу: Нітроген ніколи не проявляє валентність 5 (хоча, здавалося б, як елемент 5-ої групи повинен). Цю особливість дуже часто використовують у тестах ЗНО, і багато хто припускається помилки.
Також можна створювати меми про окремі винятки із загальних правил. Тут, наприклад, я використала не стандартний шаблон, а просто картинку з google-пошуку.
Дві наступні варіації навчальних мемів я називаю «об’єднувальні» та «деструкційні». Перші я використовую тоді, коли слід запам’ятати, що речовина поєднує у собі властивості різних хімічних сполук. Як амфотерні гідроксиди, що володіють водночас кислотними та основними властивостями. Переконана, ви знайдете у своїх курсах багато тем для мемів цього напрямку: це і квантово-хвильовий дуалізм у фізиці; і письменники, які водночас творили в різних жанрах; і громадські діячі, які підтримували різні суспільні рухи, тощо.
За тим самим принципом я створюю «деструкційні» меми, які демонструють розклад цілого на частини.
Можна створити меми, які закладуть розуміння тенденції зміни певних властивостей. За принципом «від і до». Для прикладу, якщо розглядати таблицю Менделєєва, то в напрямку до Флуору радіус атомів елементів зменшується, а в напрямку до Францію — збільшується.
Останнє і, напевно, найголовніше. Інформаційне поле, особливо в підлітків, змінюється неймовірно швидко. Будьте в тренді! У що зараз грають діти? Багато хто — у Minecraft та BrawlStars, тож використання картинок із цих ігор наразі дасть потужний ефект.
Також поцікавтеся, які фільми і серіали дивляться ваші учні. Що ближчими до їхнього життя будуть створені вами меми, то потужніший та надійніший матимуть ефект.
Вдалого вам креативу!