Вже втретє останній дзвоник для випускників українських шкіл пролунає в умовах повітряних тривог і загрози. Хтось зустрінеться з однокласниками в такому звичному онлайні, бо навчається за кордоном або близько до лінії фронту. Хтось, як у відважному місті хоробрих людей Харкові, станцює вальс, репетиції якого призначали на 5-ту ранку між ракетними та КАБ-овими атаками. Але всіх єднатиме мета — обмінятися теплом і вірою, що їхні діти зустрічатимуть світанок після останнього дзвоника та випускного вже без комендантської години і з передбачуваним небом переможців. Тим часом Освіторія.Медіа зібрала непересічні ідеї для святкування останнього дзвоника 2024 — для будь-якого формату.
Останній дзвоник 2024:
дати і як його планують у школах
Навчальний рік 2023-2024 офіційно завершиться 28 червня, а свято останнього дзвоника в більшості навчальних закладів проведуть 31 травня.
Важливо: педради та керівники шкіл мають змогу самостійно обирати дати проведення урочистості. Головний орієнтир — безпекова ситуація в регіоні. У цьому школи дослухатимуться до рекомендацій військових адміністрацій, які можуть визначати формат свята залежно від військово-політичної ситуації. Тож переважна більшість учнів шкіл у прифронтових районах почують свій останній дзвоник у режимі онлайн.
— Ще тиждень тому ми мріяли про те, щоб виїхати з учнями, батьками та вчителями на базу за Харковом і провести там трохи часу не в укритті, а святкуючи наш особливий День останнього дзвоника — розповідає харківчанка Валерія Гукова, вчителька і заступниця директорки приватної школи «Фінарібба». — Планували святковий концерт, діти хотіли зробити його у форматі сучасної вистави. Ми написали сценарій, обговорили майбутніх персонажів і почали репетиції. Проте події останніх днів вказують на те, що все наплановане-намріяне, можливо, доведеться скасувати. Або докорінно змінити формат. Тож продовжуємо підготовку до свята в укритті — загрози обстрілів та повітряні тривоги у нас практично нонстоп.
— Але свято останнього дзвоника конче потрібне нашим дітям, це гарний спосіб заземлитися, відпочити, видихнути напругу, побути разом з однолітками, — підхоплює розмову Людмила Таболіна, філологиня, півфіналістка світової премії Global Teacher Prize 2023, фіналістка премії Global Teacher Prize Ukraine 2019. — Єдине, чого хочеться уникнути, — відлуння радянських традицій і наративів, які вельми незграбно маскуються під українські формати. Уніфікована форма, білі бантики, «промови від спонсорів школи» чи представників управління освіти — відмовляймось від цього без ностальгії. Найкраще — довірлива розмова з учнями про те, якого формату урочистості потребують саме вони, яку тему хочуть обіграти під час свята. Можна провести його у форматі хакатонів, квестів, захопливих віртуальних активностей. Дуже цінним стане запрошення на свято військових, їм точно є чим поділитися з юними українцями.
— Діти в нашій школі дуже сильно чекають свято останнього дзвоника — розповідає вчителька української мови та літератури, фіналістка Global Teacher Prize Ukraine Наталія Рудніцька. — «Ми втомилися, це буде наше найкраще свято!» — ось такі думки чую від своїх учнів у 5-му класі. У нас є затишний куточок, в якому висить календар. Кожен день травня діти позначають хрестиком і рахують, скільки днів ще залишилось… Які ж активності запропонувати учням? За 1-2 дні до офіційного завершення навчання можна провести екскурсії, похід у музей чи навіть ТРЦ з атракціонами — звісно, якщо дозволяє безпекова ситуація. Якщо батьки дітей узгодять та знайдуть кошти — чудовим варіантом стане поїздка з класом у безпечніші та розкішні Карпати. Також під час останнього дзвоника планую вручити кожній дитині персоналізований сертифікат за її досягнення протягом року та маленький подаруночок, щоб підкреслити унікальність та важливість кожного. Не забуваймо про мотиваційні зустрічі із захисниками й волонтерами, для дітей вони великий авторитет.
Блок 1
ОСТАННІЙ ДЗВОНИК НАЖИВО
Ненудні сценарії, важливі й незабутні активності
Запрошений гість-інфлюєнсер, якого поважають діти
Виголошення промов під час останніх дзвоників директорами відходить у минуле. Безсумнівно, цю місію варто доручити натхненному спікеру, якого учні слухатимуть уважно, із захватом. Цим інфлюєнсером може стати воїн ЗСУ, блогер, знаний спортсмен, співак. Нехай ця людина щиро та невимушено, з гумором та цікавинками розповість про свою історію, веселощі й жахи власних шкільних років та відповість під кінець виступу на кілька запитань.
«Цей біт ми створили разом»
Вальс — класика поза часом, але для сучасного останнього дзвоника можна зміксувати музичний супровід, який до душі самим учням. Нехай кожен з однокласників обере методом голосування 10 трендових сучасних треків. Після цього вчитель або хтось із батьків чи режисер змонтує попурі. Як варіант — почати музичну частину можна з класики, а потім увімкнути круті хіти, які любить молодь.
«Мріє, лети!»
Усі ми мріємо «достукатися до небес» з нашими бажаннями, мріями чи молитвами. Символічний перфоманс можна влаштувати і на шкільному подвір’ї у випадку сприятливої безпекової ситуації. Отже, вчителі просять випускників написати бажання на доросле життя на паперових літачках та запустити своє омрієяне з паперовими крильми вище-вище аж до хмар. Психологи зазначають, що цей ритуал має терапевтичний ефект. Річ у тім, що небо в дітей і підлітків може асоціюватися із загрозою ракетних атак, шахедами. Тож повертаючи бодай на мить ясне небо, кожен плекає надію, що невдовзі воно стане мирним, безпечним. І що мрії, пілотовані вручну складеними літачками, неодмінно знайдуть втілення.
«Разом — незламні». Підтримуємо ЗСУ
Донатити стало звичкою українців. Наші воїни та їхні підрозділи постійно потребують приладів нічного бачення, дронів, зброї, автівок, бронежилетів. Які ж варіанти з підтримкою армії можна втілити разом з учнями?
- Проведіть шкільний ярмарок, на якому можна продавати як смаколики чи поробки, так і таланти: учні можуть проводити цікаві, корисні або суто розважальні майстер-класи. Усі ярмаркові кошти вмить переводяться на рахунок потрібного ЗСУ-збору чи військового шпиталю.
- «Польовий збір». Випускники виходять у центр міста чи до місцини, де жвавий потік відвідувачів (супермаркети, ТРЦ, популярні міські простори), і пропонують охочим позмагатися з ними в майстерності в будь-чому: шашки, шахи, швидкопис віршів на задану риму, збір маленької фігурки LEGO на швидкість. За участь у майстерці учасники «заливають» донат на потрібний напрямок. Добре, якщо учні роздрукують на кольоровому принтері брошуру з даними про цей збір і триматимуть її на видноті. А ще потрібен «комунікаційник», який голосно промовлятиме про благодійну «майстерку» та запрошуватиме учасників.
- Організуйте шкільну вікторину, за участь у якій — добровільні внески, а за перемогу — маленький символічний приз. Умова: кожен випускник готує дійсно цікаве та складне завдання.
- Напишіть приємні слова у листівках для воїнів ЗСУ. Окрім слів вдячності, учні можуть вказати, з якого вони населеного пункту, розповісти про те, ким хочуть бути у вільній Україні та як хотіли б допомогти її відбудувати. А ще можна вказати свої контакти та запропонувати зустріч після перемоги.
- Учні збираються разом та печуть печиво із цукатами й горішками для наших воїнів, розфасовують у невеликі пакуночки і вкладають у кожний записку. Також у пакуночки можна додати стіки кави 3 в 1, маленькі горіхові батончики, які не розтануть у теплі під час транспортування. Смаколики передайте на фронт через одну з волонтерських організацій.
Важливо: усі ідеї допомоги для ЗСУ можна адаптувати також для онлайн-формату проведення останнього дзвоника.
«Смачне» дерево для школи
Під час останнього дзвоника учні можуть подарувати своїй школі плодове дерево. Розподіліть ролі: хто транспортує деревце до школи, хто принесе потрібний інвентар, хто копатиме, а хто саджатиме та поливатиме деревце. Біля новопосадженого деревця встановіть пам’ятну табличку з ім’ям деревця та назвою класу, який подарував його школі в часи, найскладніші для України. Про дерево дбатимуть наступні покоління учнів, а якщо це буде плодове деревце — випускники одного разу можуть навіть скуштувати урожай під час візиту до рідних шкільних стін. І забудьте про те, що дерева, мовляв, можна висаджувати лише навесні та восени. У сучасних магазинах садівництва є рослини в контейнерах, коренева система яких вкрита землею. Тож ви пересадите деревце без стресу для рослини і воно міцно вкоріниться до зими.
А ще кінець навчального року — це час підбиття підсумків і пошуку нових учительських можливостей. Global Teacher Prize Ukraine приймає заявки до 8 липня. Тож саме час заповнити анкету та отримати шанс виграти 1 мільйон гривень!
Подати заявку на Global Teacher Prize UkraineБлок 2
ОСТАННІЙ ДЗВОНИК ОНЛАЙН
«Святковий бокс», мініфільм, TikTok-челенджі, пісенні флешмоби
Стильний мініфільм про ваш клас
У стильному й короткому відеоролику зміксуйте відео добрих слів вчителів та батьків. Додайте фото різних років і накладіть на цю зворушливу візуальну історію треки, любі серцям ваших учнів (за треки учні можуть проголосувати окремо). З досвіду, найважче у втіленні цього задуму — знайти людину, відповідальну за сценарій та якісний монтаж ролика.
Сценарій варто написати разом із класним керівником та батьками: зберіться онлайн в ZOOM на невеликий брейнштормінг. Уже потім попросіть учителів, директора та батьків зняти на телефон якісні відео тривалістю не більш ніж 20 секунд. Монтаж рекомендуємо довірити спеціалісту — сума його послуг не захмарна, а користь — на роки. Або доручіть справу просунутій мамі-блогерці з вашого класу, яка погодиться зекономити гроші класу.
«Святкова скринька»
*Ця активність для останнього дзвоника підійде учням з міст та сіл, де працює доставка Нової пошти чи Укрпошти або де в батьків кожного учня буде змога придбати в магазині набір з однакових штукенцій.
Діти є діти, і їм усім хочеться відчуття свята — чи то під час ковідних заборон влаштовувати масові святкування, чи як от зараз — під час війни, коли над вікнами літають ворожі ракети та снаряди, але так відчайдушно мріється про клаптик свята та жменьку ендорфінів. Як же вчителям і батькам допомогти підліткам організувати несумний останній дзвоник у режимі онлайн?
Найкращий варіант — вчитель пропонує батькам учнів ідею: кожен випускник отримає через Нову пошту чи Укрпошту «святковий бокс» (або ж батьки отримають список і придбають однакові речі та смаколики для боксу, який кожен складе вдома самостійно і віддасть своєму випускнику перед прямим ефіром). Що спакувати до красивої коробочки? Маленький дзвоник як символ свята, шматочок святкового кекса, мініпляшечку безалкогольного шампанського чи улюбленого лимонаду, прикольні аксесуари для фото — хмаринки й зірочки з картону з кумедними шкільними фразочками, традиційні окуляри-сердечка, капелюшки. Коли ввімкнеться ZOOM-зв’язок, почнуться сюрпризи. Тут і включення з улюбленими викладачами, і приєднання до ефіру особливого гостя. Це може бути авторитетний для учнів блогер, спортсмен, військовий, музикант. Також попросіть учнів одягти ошатний урочистий одяг для онлайн-святкування.
Пісенний флешмоб
«Співай-співай # хештег додавай»
За кілька днів до останнього дзвоника запропонуйте учням започаткувати флешмоб у їхній улюбленій соцмережі. Все, що потрібно — обрати кілька рядків з улюбленої пісні й накласти на зняті відео. Секретна фішка — додавати до відео фірмовий хештег, і тоді за одним кліком будуть доступні всі відео від кожного учасника.
«Наша пісня — наші правила»
Для цього пісенного челенджу важливо запропонувати учням спершу проголосувати за пісню, яку ви під час останнього дзвоника заспіваєте всім класом. Буде чудово, якщо заздалегідь роздати кожному учневі репліки та провести кілька репетицій, щоб на події ваш номер звучав злагоджено. Фішка челенджу — обов’язковий запис (згодиться опція автоматичного запису в ZOOM). Цей ролик стане цінним спогадом для кожного випускника через роки.
А де ж шукати ідеї пісень? Освіторія.Медіа подбала про це заздалегідь: ось ТУТ слухайте і дивіться добірку з 20 патріотичних пісень про незламний дух українців.
TikTok челендж «Що ти обираєш?»
Особливість цього флешмоба в популярній соцмережі TikTok — підлітки мають під музику протанцювати до обраного варіанта або ж танцювальними жестами вказати на вподобане. Щодо варіантів — їх стікерами, емодзі вказують під час монтажу ролика. У класичному варіанті челенджа це щось просте: смаколики, одяг, речі. Але можна скреативити й вигадати варіант для шкільного останнього дзвоника: Іван Франко чи Сергій Жадан? Леся Українка чи Ліна Костенко? Математика чи фізика? На перерві з’їсти бутер чи дописати домашку? Додавайте хештеги до відео в TikTok, влаштовуйте голосування за найцікавіші ідеї для роликів.
Будь у курсі
Дистанційний останній дзвоник 2024: де забрати документи?
Якщо останній дзвоник відбуватиметься в дистанційному форматі, ось як можна отримати свідоцтва:
- Забрати самостійно в управлінні освіти, а не в школі. Актуально для всіх, хто навчався в режимі онлайн у потенційно небезпечних регіонах.
- Якщо учень не має змоги забрати свідоцтво або проживає в тимчасово окупованому регіоні, може вказати лише номер свідоцтва під час реєстрації чи навіть провести реєстрацію за паспортом чи ідентифікаційним кодом. Такий механізм добре відпрацьований протягом попередніх років.
- Для випускників, які перебувають за кордоном, але завершили 9-й чи 11-й клас за українською програмою, передбачено можливість отримати документи в посольстві чи консульстві України. Але перед цим потрібно заздалегідь подати заявку до школи. А школа, своєю чергою, передасть протягом 5 діб атестат про завершення школи до Міністерства закордонних справ України.