Правда про Global Teacher Prize Ukraine: руйнуємо головні міфи

До 8 липня триває прийом заявок на щорічну Премію для вчителів Global Teacher Prize Ukraine. Найкращий учитель цього року отримає 1 000 000 млн грн для власного освітнього проєкту і вирушить у подорож на світову премію Global Teacher Prize. Подати заявку на національну Премію може педагог-практик, який працює у школі або професійно-технічному закладі. Немає обмежень ні щодо регіону проживання, ні щодо стажу чи віку. Попри це, Премія оповита міфами і стереотипами, що базуються на «міських легендах», а не фактах. Ми зібрали п’ять найпоширеніших міфів, щоб їх розвінчати. І дати вам п’ять вагомих причин податися на Премію просто зараз.

Міф перший.

Премія — лише для вчителів поважного віку з
величезним стажем, це не для молодих

Учителька Валерія Гукова, відзначена Global Teacher Prize Ukraine 2022, теж думала, що на Премію подаються лише зрілі фахівці з досвідом 10+ років. У Валерії його не було, тому анкету заповнила «ні на що не розраховуючи».


«Виявилося, що Освіторія і GTPU насамперед шукають і нагороджують проактивних та закоханих у професію вчителів, а тут вік і стаж не важливі», — каже Валерія.


Учительську професійну нагороду Global Teacher Prize Освіторія привезла до України у 2017 році. Відтоді в її національній версії взяли участь понад 13 тисяч педагогів усіх вікових категорій.

Наймолодшому вчителю премії цьогоріч виповнилося 24. Це відзначений Global Teacher Prize Ukraine 2023 Петро Сітек зі Львова.


«Моя відзнака доводить, що організатори розуміють важливість роботи молодих учителів і хочуть надати їм платформу, щоб бути почутими», — переконаний Петро.


Global Teacher Prize Ukraine не обмежена віком чи стажем. Вона оцінює професійні досягнення, інноваційність та вплив на навчання, а не кількість років роботи. Навіть більше, премія доводить, що молоді вчителі можуть бути винятковими професіоналами з унікальними підходами та ідеями.


«В Україні вже сформувалося ціле покоління молодих учителів, які прийшли в професію за покликанням і роблять свою роботу винятково! І Премія — для того, щоб підтримати їхній кар’єрний та життєвий вибір, дати нові можливості. Ідеться і про номінацію «Молодий учитель», яка відкриває таланти серед учителів до 30 років, але не лише. Двоє з наших переможців — Сашко Жук та Артур Пройдаков — на той час були ще молодими вчителями, що не завадило їм стати найкращими у своїй справі! Вік не має значення, а досвід вимірюється не роками, а інтенсивністю творчої праці. Тому запрошуємо всіх педагогів, хто має 18 років, до участі — це єдине вікове обмеження Премії!» — закликає засновниця Global Teacher Prize Ukraine Зоя Литвин.


Міф другий.

Премія — тільки для вчителів з великих міст

Непоодинокою є думка, що сільському вчителю на Премії нічого робити. На щастя, Іван Верещака, учитель інформатики та астрономії з маленького села Чулаківка, що на Херсонщині, про це не думав.


«Не звертав уваги на відмовки та міфи щодо участі в Премії. Сміливо робив свою справу. Мною керував спортивний інтерес («А чим я гірший від інших»), історії інших учителів, які успішно подолали складнощі та стали фіналістами, учні, що надихали на звершення», — пригадує пан Іван, який увійшов до десятки найкращих учителів України за версією GTPU 2020.


Національна Премія не обмежена географічними межами. Вчителі з будь-яких регіонів України мають право та можливість податися на неї. Участь учителів із сіл дає змогу дізнатися про їхні унікальні досягнення у роботі з дітьми, які стикаються з викликами, пов’язаними з браком доступу до певних технологій.

«Запрошую всіх учителів: молодих і з досвідом, з великих міст і маленьких сіл, з крутих шкіл та звичайних до участі в Премії. Закликаю відкинути всі страхи і штурмувати цю вершину, бо ви того варті», — наголошує Іван Верещака.

Міф третій.

Щоб звернути увагу журі, у класі треба влаштовувати шоу і
застосовувати мало не космічні технології

Інновації в освіті — це не тільки про ШІ, інтерактивні дошки чи технології. Журі оцінює не лише інноваційність у викладанні, а й ефективність і творчість педагогічних методів, які можуть застосовувати вчителі і без широкого доступу до технологій. Основний критерій оцінки — вплив саме вчителя на успіхи учнів. А цього можна досягти різними шляхами.

«Інновації часто плутають із технологіями, але це геть різні речі. Новаторство — це бажання та вміння принести щось нове в освітній процес, змінити те, що не працює, знайти нестандартне рішення. Можна мати найкраще оснащений кабінет у світі, але там не буде місця новаторству. А можна не мати нічого, окрім дошки та крейди, і творити справжні дива у класі!» — зауважує Зоя Литвин.

Міф четвертий.

Анкета дуже складна і над нею треба сидіти тиждень


«Заповнення заявки, як у багатьох, у мене відбулося поміж купи інших активностей. В останній день згадав, що заявку не відправив, а залишилось два питання… Швиденько все оформив, а наступного дня мені повідомили, що заявка не завантажилась повністю, і попросили оновити інформацію», — усміхається Олександр Жук.


Сам процес подання заявки, каже вчитель, легкий і не зайняв багато часу (заповнював по два питання, роблячи перерви). Більше часу загалом витратив на систематизацію власних напрацювань. Але потім це допомогло під час атестації та участі в конкурсах: «Премія стимулювала упорядкувати досягнення».

Процес номінації вчителя так само доступний для охочих.

Подати заявку на Global Teacher Prize Ukraine

«Мене номінували учні, це було «таємно». Перед цим одна учениця зателефонувала й запитала мою електронну пошту. Я дала гугл та укрнет, а через кілька годин на обидві прийшло повідомлення про номінацію», — пригадує Наталія Рудніцька, одна з десяти найкращих учителів Global Teacher Prize Ukraine 2018.


Коли вчителька побачила форму заявки, зрозуміла, що питання насамперед на усвідомлення власної ролі як педагога та аналіз власної місії у професії: «Відповідала щиро з конкретними прикладами зі шкільного життя. Анкету заповнила поступово, роблячи нотатки в телефоні, час від часу доповнюючи».

Пані Наталія радить усім колегам і колежанкам подавати заявку на участь у Премії, а якщо виникають питання чи труднощі — організатори готові підтримати та відповісти на запитання, щоб спростити процес подання.

«Якщо в чомусь вагаєтесь — краще звернутися до організаторів. Вони можуть зорієнтувати та підштовхнути в правильному напрямку. Також потрібно пам’ятати, що є велика родина педагогів Премії, які входили до ТОП-50, ТОП-10 і можуть дати доцільну пораду, вони завжди відкриті», — додає Олександр Жук.

Міф п’ятий.

Премія — це черговий сертифікат

Премія символізує визнання роботи вчителя та його зусиль для підвищення якості освіти в країні. Навіть сам факт участі допомагає педагогу проаналізувати власну роботу і знайти шляхи для досягнення кращих результатів. А здобуття Премії підвищує авторитет, дає більше можливостей отримати підтримку колег, держустанов та освітніх організацій.

Після Премії, наприклад, переможець Global Teacher Prize Ukraine 2020 Василь Дяків працював з МОН України та освітніми інституціями, прагнучи змінювати елементи освітньої системи, залишаючись людиною, яка щодня спілкується з учнями. Каже, що частина його пропозицій за ці роки повільно, але почала втілюватися. Долучається також до мотиваційних заходів для молодих фахівців і студентів педагогічних вишів.


«Дивлячись на очі частини студентів, розумієш, що надія є, — каже пан Василь. — Співпрацюємо з колегами і ділимося досвідом, розробляємо різноманітні матеріали, які можна використовувати в освітньому процесі».


А Петро Сітек наголошує: особливо важливою для нього стала можливість бути почутим і показати вчительство, до якого в Україні не звикли — пристрасне, енергійне, готове до змін. Адже таких учителів багато, і не лише в приватних школах, переконаний він: «Важливо створити для них простір розвитку та можливостей, щоб зберегти їх у професії. І я бачу, що GTPU створила цей простір».

Поділитися цією статтею