Складні умови навчального процесу потребують рішучих та нестандартних підходів викладання навчального матеріалу та налаштування учнів на робочий лад. Метафоричні асоціативні карти є цікавим та дієвим підходом для роботи з школярами.
МАК — це набір різноманітних яскравих карток, на яких зображені певні сюжети чи абстракції.
Експертка проєкту «Реальне навчання» Дар’я Демчук-Маригіна адаптувала цю методику до сучасних умов. Мета використання даного інструменту — проаналізувати психоемоційний стан учнів через гру з картками та налагодити контакт між учасниками гри.
Сценаріїв проведення ігор з метафоричними картками є безліч.
«Цей метод універсальний для віку та місця проведення. Не потребує великої кількості технічної підготовки, а за часом та форматом гри завжди можна змінити або оновити правила. Тим самим підтримуючи інтерес та ускладнюючи в процесі дорослішання учнів», — зазначає Дар’я.
Один із варіантів, що пропонує експертка, допоможе учням під час гри висловити пережиті емоції. У процесі гри учні вибирають картки: ті, що їх надихають та описують емоції, та ті що описують їхнє бачення найближчого майбутнього.
Використання таких інструментів під час групової роботи допоможе кожному учаснику проявити фантазію та свої почуття за допомогою картинок та слів, пояснивши свій вибір метафоричної карти. А педагогу краще зрозуміти, з чим він має справу.
«Реакція учнів позитивна на проведення такої активності, адже не може бути не правильної відповіді. Діти бачать на зображеннях те, що близьке їм. Можуть звернути увагу на колір або образ, спираючись на свої хобі, спогади. Якщо клас має спільні спогади, то часто через метафоричні картки діти пригадують моменти, що пережили разом», — зазначає експертка.
Варто зазначити, що під час гри вчитель має обережно поставитися до переживань та думок учнів. Не потрібно нав’язувати власні інтерпретації зображень, вимагати від учнів розповідати про свій вибір, якщо він/вона не має такого бажання, критикувати асоціацію школярів. Це може підірвати довіру до процесу.
Ще більше про те, як навчати в умовах реального часу, дивіться на курсі «Реальне навчання». Курс створено за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агенством США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізується Pact в Україні. Зміст курсу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
ПЕРЕГЛЯНУТИ