Як підтримати психоемоційний стан дітей: три дієвих інструменти

В умовах війни вчителі помічають порушення емоційного стану учнів. Стресовий стан учасників навчального процесу пов’язаний із втратою на війні рідних, перебуваннями під обстрілами чи в бомбосховищах, зміною місця проживання. У таких умовах вчителю необхідні інструменти, як піклуватися про учнів, впоратися зі стресом, налаштовуватися на роботу в різних умовах — клас, бомбосховище, навчання онлайн. Розроблені методичні рекомендації в рамках проєкту «Реальне навчання» дають практичні вправи для вчителів та шкільних психологів для роботи в емоційно складних умовах.

Першою запропонованою розробкою експертів з теми «Психоемоційна підтримка учнів» є вправа «Впізнай за звуком».

Завданням інструменту є:

  • концентрація уваги учнів та учениць;
  • диференціація звуків;
  • створення нейронних зв’язків;

Перевагою інструменту є можливість застосування в різних умовах та невелика кількість часу для проведення.

Як виконувати вправу? Учні мають заплющити очі, а вчитель включає презентацію зі звуками, діти слухають, відповідають, а після перевіряють правильність відповідей.

Така вправа дає можливість відволікти учнів від стресового фактора, заспокоїти та налаштувати на роботу.

Іншим запропонованим інструментом даної теми є вправа «Іскра».

Інструмент допомагає заспокоїти учнів, покращити емоційний стан та налаштувати на роботу тут і зараз.

Вчителю необхідно провести розмову у колі учнів, запитати про самопочуття та разом із учнями відчути іскру, яка живе всередині кожного з нас. Важливо, щоб кожен відчув її і передав своєму ближньому і щоб вона повернулася до кожного учня назад. Коли вчитель бачить, що емоційний стан дітей покращився, можна завершувати практику короткою рефлексією, запитавши про емоції учнів після виконання гри.

Також для зниження рівня тривожності та підвищення готовності до навчання допоможе інструмент «Обійми метелика». Під час виконання цієї вправи вчитель підводить учнів до тих складних моментів, які вони вже пережили, а після за допомогою рухів руками, що нагадують рух крилець метелика, учні відпускають та переживають ті складні емоції. Важливо: рекомендуємо не використовувати вправу для повернення до драматичних подій без нагляду психолога.

Ще більше про те, як навчати в умовах реального часу, дивіться на курсі «Реальне навчання». Курс створено за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агенством США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізується Pact в Україні. Зміст курсу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Поділитися цією статтею
Автор: