В Україні тільки нещодавно створили Державну службу якості освіти. У Чехії ж історія аналогічної інспекції Česká školní inspekce ČR сягає аж ХІХ століття. Андржей Ондрис, заступник голови Чеської шкільної інспекції, розповів «Освіторії», як працює інспекція в його країні та як вони допомагають своїм колегам з України.

czech

Як допомагають Україні

Ми допомагаємо українській Держслужбі якості освіти у двох напрямках. Перший — ділимося досвідом оцінювання та контролю якості освіти: ми запросили колег у Чехію, щоб показати, як здійснюється інспекція у нас.

Другий напрямок — міжнародні порівняльні дослідження. У 2018 році Україна вперше візьме участь у програмі PISA, і ми ділимося досвідом у цій сфері.

Як перевіряють школи в Чехії

Класичні перевірки шкіл проходять раз на шість років. Наші інспектори звертають увагу на те, як відбувається навчальний процес та які його результати, оцінюють умови навчання.

Зазвичай інспектори — це екс-директори шкіл, які мають мінімум п’ять років педагогічної практики. Вони досвідчені та глибоко розбираються в темі.

На основі висновків інспекторів ми робимо загальний аналіз по кожній школі та оцінюємо стан освіти по всій країні.

Які наслідки перевірок

Наслідки залежать від того, що виявить інспекція. Навіть якщо перевірка показує проблеми з якістю навчання, не обов’язково це означає негативні наслідки для школи. Спочатку ми з’ясовуємо причини таких результатів.

Якщо провина з боку директора та педагогічного колективу, ми рекомендуємо, як усунути недоліки, і даємо на це час. Але якщо в школі виявили серйозні правопорушення — накладаємо штраф на директора школи або навіть рекомендуємо міністерству видалити школу з освітнього реєстру. У цьому випадку школа втрачає право надавати освітні послуги.

Яка якість навчання в Чехії

У Чехії є проблема — результати навчання суттєво погіршилися порівняно з 1995 роком. Один з основних факторів — багато вчителів не змінили підхід до навчання.

Якщо порівняти зі спортом, то якщо раніше плавці чи велосипедисти просто тренувалися, то нині в них є годинник, який показує, що зараз треба три години поспати, а потім потренуватися, а тепер не треба рухатися. Наші вчителі продовжують тільки плавати або їздити на велосипеді. У них не відбулося цієї зміни.

Багато вчителів, які навчають зараз, працювали в школі і в 1990-х роках. Змінюється все навколо, але вони та їхній підхід до навчання не змінилися. У цьому й полягає основна проблема, чому такі низькі результати навчання.

Яким має бути сучасний вчитель

Навчальний процес має захоплювати учня, і це багато в чому залежить від вчителя. Зараз є чимало різних методик, які допомагають у цьому. Наприклад, робота з помилками, дослідницький метод, коли учень сам щось відкриває і працює з новою для себе інформацією.

У чеської освітньої системи багато проблем, але одна з основних — це мета навчання, щоб учні отримували очікувані знання й результати. Друга річ — це неусвідомлення того, що учні мали би знати і вміти. Зараз перед ними стоїть дуже багато завдань у рамках обов’язкової програми.

Скільки заробляє вчитель

Шкільні вчителі в Чехії  порівняно з викладачами вищої освіти мають низькі зарплати. Але зрозуміло, що суттєво вищі, ніж в Україні. Середня зарплата — близько 30 тис. крон (приблизно 41 тис. грн) на місяць.

Поділитися цією статтею
Автор: