Як покращують шкільне харчування в різних країнах світу

Морська трава в Китаї, курка-гриль з овочами в США, ковбаски в Німеччині. Сьогодні розповідаємо про те, що їдять у різних країнах світу та як покращують шкільне харчування.

Китай

У цій країні досі є багато бідних сіл, тому не всі діти мають можливість гарно і корисно харчуватися. Щоб із цим боротися, ще у 2011 році запустили програму «Гідне харчування» для 36 мільйонів сільських учнів зі 134 тисяч шкіл. За її допомогою вдалося подолати проблему.

Минулого року в Міністерстві освіти Китаю сказали, що кожен четвертий учень сільської школи Китаю забезпечений шкільним харчуванням високої якості. Тут обіди готують спеціальні фірми, що мають договір із владою міста, і під суворим контролем уряду. Обіди містять: молоко, рис (не білий, а з додаванням ячменю), морську траву хідзікі з бобами й овочами. На перше — суп, на десерт може бути мандаринове желе.

США

У США тривалий час були проблеми зі шкільним харчуванням. Дітям часто давали некорисну та жирну їжу. Тому на початку десятиліття ввели нові норми шкільного харчування. Вони передбачають зменшення кількості крохмалистих овочів і солі, збільшення норми овочів і фруктів до двох порцій.

Це було пов’язано з тим, що близько третини дітей у США страждають на ожиріння або надлишкову вагу. У таких дітей — підвищений ризик високого кров’яного тиску і високого холестерину, захворювання діабетом. Тому нові стандарти шкільного харчування покликані зменшити проблему надмірної ваги та інших захворювань.

Так, у Штатах почали змінювати типовий американський шкільний обід — картопля-фрі, хот-дог, молочний напій — на такий: листя салату, тонко нарізаний огірок, морква, курка-гриль, тертий сир чеддер, варене яйце, томат, домашній хліб, нектар і полуниця.

Німеччина

Німеччина — федеративна республіка, тому в кожної землі своє харчування у школах та його особливості. Але всі дотримуються більш-менш схожих правил.

Зокрема, існують рекомендації Німецького товариства харчування щодо необхідності збалансованого харчування. Це — овочі (бажано сезонні та регіональні), м’ясо в середньому не більше двох разів на тиждень. Також важливо, щоб харчування було різноманітним: меню в їдальнях німецьких шкіл не повинно повторюватися частіше, ніж один раз на чотири тижні.

Якщо взяти приклад обіду, то в меню часто буває квасолевий суп з копченими ковбасками, куряче фрикасе і деруни, спагеті з фаршем, шніцель з картопляним пюре, котлети, рибні палички з рисом на гарнір. Багато дітей, особливо ті, хто не ходить у групу подовженого дня, беруть їжу із собою з дому, наприклад, сендвічі і фрукти.

Білорусь

Меню тут традиційне і звичне для України. На сніданок — омлет, картопляне пюре з котлетами або каші. На обід суп або борщ, картопля з котлетою або деруни.

У 2017 році кілька мінських шкіл підключилися до проєкту «Електронна школа». Він передбачає безготівкову систему оплати харчування за електронними картками учнів. Для цього довелося частково переобладнати їдальні, але і учні, і батьки звертають увагу на зручність такої системи.

Італія

В Італії кілька років тому почали робити сезонне меню для шкіл — осіннє, зимове, весняне і літнє. Його складають фірми, що спеціалізуються на дитячому харчуванні, а схвалює Міністерство охорони здоров’я.

Обід італійських учнів складається з першого (паста з різними видами соусів або суп), другого (м’ясо або риба, іноді сир), а також гарніру чи овочів. До того ж є хліб і фрукти. У приватних школах обід коштує від 6–7 євро на день. У муніципальних вартість обіду прямо залежить від статків батьків. У середньому вона коливається від 30 до 135 євро на місяць. Для малозабезпечених сімей передбачена невелика знижка — 10–15 % від вартості обіду.

У деяких школах усе комп’ютеризовано: кожен учень має свій номер у програмі. Батьки надають цей номер у банк і кладуть на рахунок гроші, які потім автоматично списуються. При цьому якщо дитина з якихось причин у школу не пішла, то в програму можна в будь-який момент внести зміни і гроші за пропущені дні не списуватимуться.

Поділитися цією статтею