Як і навіщо навчати учнів початкової школи працювати з графічними організаторами

cover_table
Автор тексту: Галина Гупало

Термін, який знає не кожен дорослий, розшифровується просто. Графічні організатори — це все, що допомагає організувати інформацію на папері або моніторі. Тож прості таблиці — їхній різновид. Вивчати все це дітям варто не лише для того, щоб вміти працювати з інформацією, а й для того, щоб одразу ж застосовувати. Адже так значно легше запам’ятати матеріал.

Тим, як привчати учнів до графічних організаторів, поділилася з учасниками фестивалю «Вчителі майбутнього» у Львові авторка та тренерка програми перепідготовки вчителів початкових класів, методист Новопечерської школи Інна Большакова.

portrait_innabalshakova

Графічні організатори не потребують великих зусиль. Діти люблять по-новому структурувати інформацію. Але варто нагадувати учням, куди записувати дані, щоб вони не забували самого принципу заповнення графічних організаторів.

Якими графічними організаторами
користуються в початкових класах:

Таблиця

Дітям необхідно пояснити, що таке таблиця, розглянути комірки, стовпчики, рядки, з яких вона складається.
Дитина, заповнюючи таблицю, включає просторове мислення. Якщо більшість часу на уроках учень пише в рядочок, то під час роботи з графічними організаторами він вносить дані праворуч чи ліворуч, розміщує їх вгорі чи внизу. Така «архітектура» допомагає по-новому поглянути на звичні факти.

Найскладніше дітям виділяти критерії аналізу. Спочатку це може робити вчитель, а згодом цього мають навчитися і діти.
Характеристик у таблиці має бути не більше трьох, щоб не заплутувати дітей. В усьому краще досягати максимальної прозорості.

org_TABLE

Якщо діти дають характеристику якомусь предмету, то в таблиці його оцінку найпростіше позначати знаками «+» та «–».

Є також понятійні таблиці, які потребують опису. Наприклад, як охарактеризувати рибу і пояснити, чим вона відрізняється від пташки?
У рибки є луска, зябра, плавники;
у пташки — пір’я, дзьоб, крила.

У числових таблицях учні можуть оцінити периметр, площу, масу, ціну предметів і порівняти їх. Таблиця необхідна для аналізу даних і як опора, коли діти робитимуть висновки.
Таблиці можна використовувати для характеристики, скажімо, літературних творів, персонажів вистави, для порівняння літературних творів: вірш, оповідання, казка. Після їх вивчення варто запропонувати дітям зробити характеристику відмінностей цих творів. Дуже добре написати після таблиці текстовий твір з порівняннями, радить Інна Большакова.

Діаграма

Найпростіша класифікаційна схема. Вона входить до системи графіків з математики. Користування стовпчиковими діаграмами діти мають опанувати вже в першому класі.

org_diagram

Краще діаграми складати разом з учнями: графічне зображення і текст. А перед цим зробити зразок, щоб діти візуально змогли побачити готову діаграму. Як показує практика, школярам складніше читати діаграму, аніж її створювати.

Кола Ейлера та Вена

Кола Ейлера використовують для порівняння множин. Ці організатори допомагають розвитку практичного мислення.

org_circle

Кола розподіляють інформацію, порівнюючи яку, діти мають дійти висновку, що спільного і що відмінного у певних об’єктів, явищ. Найлегше дітям, як показує практика, порівнювати, чим один предмет відрізняється від іншого, наприклад, трав’яні рослини від дерев. Знайти контраст досить просто за допомогою кіл.

Діаграма Вена — це вид схеми, під час застосування якої найчастіше використовують кола, що перетинаються.

org_venn_diagram

У спільному секторі кіл записують спільні риси героїв казок, наприклад, чи певні поняття, у колах — відмінні. Використання діаграми Вена можливе під час вивчення теоретичних понять. Наприклад, саме цей графічний організатор дозволить у зручний спосіб порівняти мотиви народних і дитячих пісень, спільне і відмінне у сучасних і народних пісень, особливості оповідання і вірша тощо.

Доречною діаграма Вена є і під час аналізу текстів. Для прикладу, опрацьовуючи якесь оповідання, учні в центральному секторі записують слово «щастя», а в колах іде перелік компонентів, пов’язаних з цим поняттям (що необхідно пташці для щастя, а що — людині).

Т-схема

Т-таблиця — це вид схеми, за допомогою якої аналізується певна ідея: її переваги та недоліки. В одній половині таблиці записують усі докази, що підтримують ідею, у другій — протилежні. Наприклад, обираємо тему: інтернет. Учитель креслить на дошці таблицю у формі великої літери «Т». Спочатку розглядаємо переваги, які згадають діти: пошук інформації, знайомства, спілкування, листування, навчання, придбання товарів і послуг, розваги. Усі ці аргументи записуємо ліворуч.

org_t_scheme

Тепер разом з дітьми аналізуємо ризики, які приховує інтернет. Вчитель записує в таблицю, скажімо, такі недоліки: інформація не завжди достовірна, є ризик крадіжок особистих даних, шантажу, розсилання комп’ютерних вірусів і небажаної пошти, шкода здоров’ю, неякісне обслуговування, залежність від інтернету.

Таблиця, яка скеровує процес мислення

Такий графічний організатор зображує послідовність аналізу власних суджень. Його перевага — у візуалізації. Дитина бачить зі сторони хід думок, має конкретні підказки щодо того, які питання має собі поставити.

org_fishbone

Графічні організатори розвивають уміння систематизувати навчальний матеріал. Але ще важливіші навички систематизації власних оціночних суджень, відстеження самого процесу пізнання. Такі інструменти — ефективна допомога для розвитку критичного мислення.

Поділитися цією статтею