Нині ми щоденно стикаємось з інформаційною війною, тому дітям важливо вміти критично оцінювати інформацію, виокремлювати фейки та знати, яким джерелам можна довіряти. Тож обов’язково слід познайомити учнів зі словником нейтральної термінології, що включає такі поняття як: військовий конфлікт, збройне протистояння, війна, агресія, гібридна війна, буферна зона, лінія розмежування, зіткнення, сторони конфлікту.
У пригоді стане розроблена експерткою Лесею Юрчишин вправа «Коректна мова». Цей інструмент допоможе розвинути навички самостійного пошуку інформації, відбір релевантних джерел, розвине вміння учнів узагальнювати факти та робити власні висновки.
Для проведення вправи вчителю варто підготувати фрагменти новин з українських засобів масової інформації. Для плідної роботи дітей можна поділити на групи, надавши кожній відповідний уривок, та попросити проаналізувати його. Запитайте в учнів, чи розуміють вони інформацію, наведену в уривку? Які терміни є знайомими для них, а які новими? Підведіть учнів до того, які поняття вживаються коректно у конкретних випадках та створіть разом чек-ліст з «Коректно» і «Некоректно».
До прикладу можна взяти інформаційну карту «Мародери- Крадії/Грабіжники» та запропонувати такий уривок: «… у телефонній розмові жінка розповіла чоловікові-окупанту, що продає крадену техніку з України. У росії навіть організували «логістичні центри», куди доставляють награбоване військовими-мародерами. «Вчора Вовина дружина мікрохвильову піч забрала, вентилятор, кавомолку, мультиварку…», — повідомила росіянка…»
У цьому випадку варто ознайомити учнів з Кримінальним кодексом України, який чітко визначає поняття мародерства, крадіжки та грабежу:
- мародерство — це викрадення на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених (стаття 432 ККУ);
- крадіжка — таємне викрадення чужого майна (стаття 185 ККУ);
- грабіж — відкрите викрадення чужого майна (стаття 186 ККУ);
Тож підводимо учнів до висновку, що дії окупантів підпадають саме під означення «крадіжки», і це є кримінальним злочином.
Інструмент підійде і для дистанційного формату уроку: під час онлайн-активності рекомендуємо використовувати ZOOM Break-Out Room та онлайн-дошки як засіб для фіксації результатів.
Ще більше про те, як навчати в умовах реального часу, дивіться на курсі «Реальне навчання». Курс створено за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агенством США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізується Pact в Україні. Зміст курсу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
ПЕРЕГЛЯНУТИ