Як говорити з учнями про корупцію? Добірка ресурсів для вчителів

Зображення: https://ua.depositphotos.com/

9 грудня світ відзначає Міжнародний день боротьби з корупцією (International Anti-Corruption Day). Пропонуємо учительській спільноті низку цікавих ідей для проведення Антикорупційного уроку. Порадами та корисними матеріалами ділиться Леся Юрчишин, учителька історії, правознавства та громадянської освіти Новопечерської школи, співавторка методичних посібників та найкращий вчитель громадянської освіти за версією Global Teacher Prize Ukraine 2020.

Насамперед самим вчителям слід чітко розібратися, що таке корупція, зрозуміти, наскільки часто ми з нею стикаємось у повсякденному житті та які реальні механізми протидії корупції можемо використовувати.

У цьому нам допоможе «Світлофор економічної доброчесності для освітян: Як розпізнати корупцію, недоброчесність та неетичну поведінку в освіті», підготовлений експертами проєкту «Підтримка організацій — лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» #USAID_ВзаємоДія у співпраці з Міністерством освіти і науки, освітнім омбудсменом, громадськими організаціями «ЕдКемп Україна», «Батьки SOS», «Смарт освіта» та «Батьківський контроль».

Упевнена, що після ознайомлення з цим посібником, поняття «академічна доброчесність», «конфлікт інтересів», «корупційні ризики», «одержання неправомірної вигоди» заграють для вас новими барвами.

Експерти посібника заохочують звертатися з питаннями, пропозиціями чи зауваженнями на sacci.ua@gmail.com або fb.me/ChargeAgainstCorruption.

Для молодшого та середнього шкільного віку можна використати розробки циклу антикорупційних уроків «Розслідування корупції», «Що таке корупція», «Освітній процес», «Викриття» від студії онлайн-освіти EdEra та Програми розвитку ООН в Україні, що були розроблені за підтримки Міністерства закордонних справ України.

Готові презентації, робочі зошити, гейміфіковане навчання дадуть змогу цікаво й змістовно познайомитися з поняттями.

Ігри сервісу Kahoot «Подарунок чи хабар», «Абсурдні статки», «Право чи обов’язок» не просто повеселять дітей, а й провокуватимуть їх ставити запитання.

Для старшого шкільного віку доцільно буде вводити поняття «Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, CPI)», «Барометр світової корупції (Global Corruption Barometer)», показники яких щороку визначає організація Transparency International, ознайомити з Конвенцією ООН проти корупції (UNCAC) та механізмами, які пропонує ООН для боротьби з корупцією — Anti-Corruption Resource Guide.

Цьогоріч ООН проводить кампанію під гаслом «To RECOVER with INTEGRITY», що містить елементи можливих корупційних сценаріїв у зв’язку з протидією COVID-2019 під хештегом #UnitedAgainstCorruption.

Хороші матеріали для протидії корупції пропонують і такі громадські ініціативи: 

Добірка навчальних відео, які творчий вчитель може використовувати впродовж навчального року:

Зображення: anticorruptionday.org

Ну і звісно, куди ж без спільних ігор (офлайн чи онлайн):

Важливо не просто «погратися», а й обговорити з дітьми: що дізналися в ході гри, що викликало здивування/обурення, яка стратегія була виграшною і чи хотіли б її використовувати в повсякденному житті.

А для того щоб було і тематично, і яскраво, і з подарунками — можна скористатись ось такими веселими наліпками.

Бажаємо вам крутого уроку!


Ця стаття підготовлена в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Поділитися цією статтею