Більше діла: Як модель DISC допоможе вчителям ефективно навчати

«Освіторія» запустила ненудний подкаст про громадянську освіту «Більше діла». Його мета — дати вчителям практичні інструменти для крутих уроків. Подкаст створено громадською спілкою «Освіторія» за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!». Відкриваємо сезон темою, що буде актуальна для всіх учителів: «Ми всі різні — і в цьому наша сила». Цей епізод — про поведінкову модель DISC та про те, як учителям провести рольову гру в класі для глибшого самопізнання учнів. Гостею цього епізоду стала Тетяна Герасимова, засновниця освітнього проєкту Prosteer.

Що таке DISC?

Поведінкова модель DISC допоможе і вчителеві віднайти свою суперсилу, і кожному учню відкрити свою. Назву утворюють перші літери чотирьох англійських слів: домінування, вплив, сталість, відповідність. Залежно від цих факторів існують різні комбінації поведінки людей.

Що це знання дає на практиці? Протягом 10 хвилин спілкування з незнайомцем можна зрозуміти, як людина реагує на зміни, виклики та проблеми, як взаємодіє з іншими. І відповідно підлаштувати поведінку, щоб досягти мети. Учням можна показати, як краще взаємодіяти один з одним, як ефективно працювати в команді та навчатися.  

Чого DISC не вимірює?

Розумові здібності людини, емоційний інтелект. Не оцінює здібності, досвід, не дає змоги виявити цінності.

Місце DISC у громадянській освіті

Матеріали можна використовувати під час вивчення першого розділу «Особистість та її ідентичність» курсу «Громадянська освіта», а також під час виховних годин, позакласних заходів та на інших уроках гуманітарного блоку.

Громадянська освіта — це про пізнання себе: як існувати у своїй країні, як взаємодіяти з іншими громадянами. DISC дає змогу зробити комунікацію значно ефективнішою. 

DISC — це чотирифакторна поведінкова модель для дослідження поведінки людей у певному середовищі. Фактори легко побачити, якщо уявити дві шкали.

Перша: ставлення до навколишнього середовища: дружнє або вороже.

Друга: активність поведінки — активна чи реактивна.

Якщо перетнути ці дві шкали, отримаємо 4 фактори:

  1. Активні та ворожі: ці люди зазвичай домінують, тому це D-фактор від слова dominance. Такі учні — справжні лідери, вони навіть дорослим вказуватимуть, що робити. Інколи може здаватися, що дитина зарозуміла чи невихована. 
  2. Активні та дружні: зазвичай люблять бути в центрі уваги, створювати свято, тому це I-фактор від слова influence, тобто вплив. Ті, хто любить бути на публіці, розповідати друзям цікаві історії, постити багато фото та писати сторіз у соцмережах. 
  3. Реактивні та ворожі: це люди правил та законів. Тому в них домінує С-фактор від слова compliance — адаптивність, відповідність. Ці діти просять прописати правила виконання кожного завдання, скласти таблички, вони потребують чітких інструкцій і дедлайнів. 
  4. Реактивні й дружні: це люди, що прагнуть гармонії та стабільності. S-фактор від слова steadiness — постійність, сталість. Учні намагаються не проявляти себе, але багато помічають, спостерігають. Вони можуть робити все правильно, але не люблять презентувати результати на публіці. Частіше вони пасивно чекають, що їхні досягнення помітять. Тихим дітям увага надзвичайно важлива. Якщо не приділяти її, це може притлумити їхню мотивацію до навчання. 

Зробіть профілактику стереотипів

Визначення на кшталт «ворожі» чи «реактивні» умовні: усі стратегії нормальні й залежать від функціонування нервової системи. Це можна побачити на трирічних дітках. Хтось радіє новому знайомству та обіймається, а комусь потрібен час на вивчення людини та адаптацію, і тільки потім дитина готова йти на контакт. 

Жоден із типів поведінки не кращий за інші. До кожної суперсили додається своя слабкість. Скажімо, людина, що схильна керувати, не зможе вичитати складну угоду з безліччю пунктів. А той, хто хоче бути в центрі уваги, зазвичай не дуже уважний до того, що відбувається довкола. 

Важливо уникати спрощень та ярликів. Людина — дуже складна конструкція і може в інший момент часу поводитися нетипово залежно від оточення та ситуації. Ми дуже різні — і в цьому наша сила. 

Чому лише чотири фактори?

Кожна людина зазвичай має поєднання двох домінантних факторів. Люди з одним проявленим фактором зустрічаються десь у 7% випадків. Їм важко бути гнучкими під час комунікації. Якщо є три фактори, такі люди змінюють стратегії в різні моменти. Людей із чотирма факторами не буває. 

Із чого починати вчителю?

Як тренер будь-яку спортивну методику спочатку перевіряє на собі, так і вчителю краще і зручніше розпочати з визначення власного фактора за цією системою. Спробувати поспостерігати, як я реагую, коли мені комфортно, та як — коли у стресі, коли на мене тиснуть люди чи обставини. Поведінка може змінитися в цих двох типах ситуацій. Наприклад: людина може бути спокійною, легкою у спілкуванні, але під час стресу немов ховатися в мушлі або, навпаки, диктувати всім, що робити, спалахувати гнівом. 

У спеціальному тесті (який вчитель також може за бажання пройти) є ще один фактор: який я саме в цьому середовищі. Адже поведінка змінюється залежно від того, де та з ким я спілкуюся. Людина з S-фактором поводитиметься більш розкуто з тим, хто має такий самий тип поведінки, а з тим, у кого переважає D-фактор, буде більш напруженою.

Якщо вчитель пройде тест на визначення свого типу особистості та обговорить з учнями власні спостереження, це сприятиме взаємодовірі у класному середовищі. Таким чином вчитель та учні будуть, так би мовити, на одній дошці, тож обговорювати індивідуальні особливості дітям стане простіше. 

Як учителю ефективно взаємодіяти з учнями типів D, I, S, C?

D-фактор: краще довірити роботу на результат, драйв для всієї команди, організацію. 

I-фактор: краще довірити яскраву презентацію проєкту. 

С-фактор: краще довірити написання доповіді, реферату, створення презентації проєкту.

S-фактор: краще довірити проведення досліджень, підготовчу роботу, збір інформації. 

Утім, ідеться про природні сильні сторони. За ними люди працюють швидко, ефективно, охоче. Проте слід заохочувати учнів і до завдань, які прокачують їхні слабкі сторони. 

Практична порада. Після звичайного уроку проведіть саморефлексію: чи успішно ви взаємодіяли з учнями різних типів DISC ? Чи не залишився учень із S-фактором без вашої уваги? Чи достатньо було учню із С-фактором чітких інструкцій? Чи не йшли ви на поводі в учнів із D-фактором та I-фактором? Якщо бачите потребу, проговоріть окремі моменти індивідуально з учнями на перерві.

Вчительський конструктор уроку

Вправа №1. Визначаємо свій тип особистості (DISC)

Хід роботи:

  1. Запропонуйте учням визначити свій тип особистості, використовуючи друковані матеріали (української мовою) або безкоштовний ресурс https://www.tonyrobbins.com/disc-landing-form/ (англійською мовою).
  2. Обговоріть отримані результати. З якими моментами в описі своєї особистості учні згідні/не згідні?

Зверніть увагу, що зазвичай людина поєднує в собі характеристики 2–3 типів, які також можуть по-різному проявлятись у стані спокою та у стані стресу.

Вправа №2. Спостереження та інтерпретація

Об’єднайте учнів у групи/пари.

Хід роботи:

  1. Запропонуйте дітям ознайомитися з описом типологій DISC і підготувати мініпроєкти «Як зрозуміти, який фактор перед вами» за такими ключовими характеристиками:

    планування кімнати

    привітання

    поведінка на уроці

    одяг
  2. Заслухайте мініпроєкти. 
  3. Проведіть обговорення: як проявляє себе кожен з факторів. Які моменти, на думку учнів, дають змогу з більшою імовірністю визначити тип поведінки людини. 

Як навчати учнів взаємодіяти, враховуючи типологію DISC

Учням у житті доведеться стикатися з людьми з різними типами поведінки. Тож вчитель має показувати учням, що всі ми різні й треба поважати суперсили одне одного. Варто дати учням спробувати цей досвід. Наприклад, на одному занятті об’єднуємо учнів у групи з однаковими факторами. На іншому — утворюємо команди, де зібрані діти з різними факторами.

Що школярі мають усвідомити? 

Якщо команда буде однорідною, спілкування буде комфортним. Найбільш зручно комунікувати людям з однаковими факторами, адже їхні вчинки зрозумілі. Проте спільні слабкі сторони можуть вплинути на результат діяльності. Наприклад: якщо всі у групі мають С-фактор, що дає схильність до перфекціонізму, то можуть порушувати терміни виконання завдання. Адже кожен прагне перевірити, що все зроблено правильно. 

Якщо команда буде різнорідною, люди з різними факторами гратимуть певні ролі у групі. Учень з D-фактором скоріше організовуватиме роботу, керуватиме іншими. Виконавцем, швидше за все, стане людина з S-фактором. Збалансовані команди краще працюють. Але можуть бути з більшою ймовірністю суперечки.  

Вправа №3. Вчимося ефективно взаємодіяти та комунікувати

Виконання цієї вправи допоможе налаштувати учнів на встановлення спільних принципів взаємодії, покращить мікроклімат у класі.

Об’єднайте учнів у групи/пари.

Хід роботи:

Запропонуйте дітям ознайомитися з практичними ситуаціями. Кожна група отримує одне із завдань: 

  1. Ваш напарник по шкільному проєкту — типовий представник D. Запропонуйте алгоритм рівноцінної співпраці з ним, враховуючи свій провідний фактор.
  2. Ваш напарник по шкільному проєкту — типовий представник I. Запропонуйте алгоритм рівноцінної співпраці з ним, враховуючи свій провідний фактор.
  3. Ваш напарник по шкільному проєкту — типовий представник S. Запропонуйте алгоритм рівноцінної співпраці з ним, враховуючи свій провідний фактор.
  4. Ваш напарник по шкільному проєкту — типовий представник C. Запропонуйте алгоритм рівноцінної співпраці з ним, враховуючи свій провідний фактор.

Після десяти хвилин обговорення кожна пара презентує результат класу. Інші учні додають зауваження та пропозиції, обговорюють разом можливі шляхи співпраці. 

Вправа №4. Визначаємо типи особистостей

Що потрібно:

Підготуйте список та короткий опис поведінки потрібних вам персоналій. Це можуть бути історичні особи, відомі люди сучасності, книжкові чи кіногерої (найкраще — підготувати нарізку або тайм-коди з фільмів).

Можна скористатися готовими уривками з циклу фільмів про Гаррі Поттера у навчальному відео Тетяни Герасимової. 

Хід роботи:

  • Покажіть уривок або зачитайте опис поведінки. Запропонуйте учням спільно визначити тип особистості за DISC, навести аргументи.  
  • Запропонуйте відповісти на питання: як такі характеристики допомагали або заважали героям досягати мети.
  • Спільно з усіма учнями пропишіть рекомендації для персонажів. 

Рольова гра «Акваріум»

Про назву: як спостерігаємо за рибками, так більшість учнів будуть у ролі спостерігачів.

Необхідні матеріали:

Папірці з назвами факторів DISC, коробка або банка зі скрученими папірцями.

Хід гри:

  1. Вчитель обирає двох гравців (добровільно або рандомно). Одного призначають капітаном, другого — актором. Решта учнів утворюють коло. Вони мають спостерігати та фіксувати, що саме відбувається. Гравці сідають у центрі кола. Їхнє перше спільне завдання — презентувати мінідоповідь на задану тему (наприклад: «Як ефективно переробляти сміття»). Але в кожного з гравців є також друге секретне завдання. 
  2. Актор потайки витягає фактор за DISC та імітує відповідну поведінку. Наприклад, якщо це D-фактор, намагається домінувати, брати на себе лідерство. Ані капітан, ані інші учні не знають, що саме дісталося гравцю. 

    Капітан має вгадати цей фактор та підлаштувати свою поведінку так, аби робота групи була максимально ефективною, щоб краще презентувати тему. Зробити він це зможе під час обговорення. 
  3. На обговорення теми дається 5 хвилин.  
  4. Даємо слово капітану. Він має назвати фактор та аргументувати.  
  5. Проводимо таку саму рефлексію з усіма охочими учнями-спостерігачами. Вчимо розрізняти інтерпретацію — те, що нам здається, і те, що ми насправді бачимо в поведінці людини. 

Приклад:

Неправильний аргумент: «Актор зображував I-фактор, бо він поводився так чарівно, а люди з I-фактором мені зазвичай подобаються». Тут ідеться про власне ставлення. 

Правильний аргумент: «Актор зображував S-фактор, бо поводився тихо, пасивно, не привертав уваги до своєї думки, уникав суперечок». Тут ідеться про конкретні дії гравця. 

Чекліст корисних матеріалів до уроку: 

  1. Tony Robbins DISC assessment — https://www.tonyrobbins.com/disc-landing-form/
  2. Тетяна Герасимова. Онлайн-курс «DISC та навчання»  https://prosteer.com.ua/disc-course
  3. Відео «DISC. Як краще розуміти людину, спостерігаючи за нею?» https://www.youtube.com/watch?v=7clRb7iFo_E
  4. Відео «Як краще розуміти себе та людей навколо? Модель DISC» https://www.youtube.com/watch?v=7WzLMwh9XlM 
  5. Книга Томаса Еріксона «В оточенні ідіотів» https://www.yakaboo.ua/ua/v-otochenni-idiotiv-abo-jak-zrozumiti-tih-kogo-nemozhlivo-zrozumiti.html
  6. Сьюзен Кейн. Сила інтровертів. Тихі люди у світі, що не може мовчати

Подкаст «Більше діла» створено в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст подкасту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Поділитися цією статтею