В Україні вже кілька випадків, коли невідомі розпилюють у школах отруйний газ. Десятки дітей у різних містах госпталізовані, розпочато розслідування, але досі невідомо, хто і яким чином це зробив та як цьому запобігти. Ми вирішили розповісти, яким чином за безпекою слідкують у школах інших країн.

США

Вбивства у школах — одне з найболючіших питань у Сполучених штатах. Ще 5 років тому Барак Обама намагався прийняти план щодо запобігання насильства з використанням зброї, в тому числі в школах. Тоді пропонувалося виділити $150 млн на створення 1 тис. додаткових робочих місць для охоронців і психологів в навчальних закладах, $30 млн — на складання нових планів безпеки у всіх шкільних округах, $ 15 млн — на навчання вчителів виявлення психічних розладів. Однак головною частиною плану було посилення правил продажу зброї. Сенат заблокував цю пропозицію.

Конкретні правила для шкіл встановлюються на місцевому рівні. У грудні 2012 року, після масового вбивства в школі міста Ньютан, багато шкіл посилили заходи безпеки. Серед основних кроків були поліпшенні електронні пропускні системи; збільшився штат охоронців; установлені куленепробивні класні дошки (за ними можна ховатися від стрілка); поставлене додаткове огородження шкіл. Також передбачено щоденне відвідування шкіл поліцейськими патрулями або прикріплення співробітника поліції на постійній основі.

Наразі, близько 92% шкіл мають контроль на вході у будівлю школи, 63% мають кнопки тривоги, 61% — камери відеонагляду, 60% мають пропускну систему, 46% — контроль на вході на територію школи, 43% — мають охорону, 28 — озброєну охорону, 7% — пропуск для учнів. Зараз у Сенаті США обговорюють питання, щоб дозволити вчителям та іншим працівникам школи носити з собою зброю для захисту себе і оточуючих.

Франція

Бойовики терористичної Ісламської держави неодноразово закликали вбивати французських викладачів. Зокрема, радикальний ісламістський франкомовний вісник «Дар-аль-Іслам» поширював заклики вбивати вчителів, тому що ті «прищеплюють цінності світського суспільства» і є «ворогами Аллаха». Тому у школах Франції у 2016 році значно посилили заходи безпеки.

Понад три тисячі резервістів національної жандармерії мобілізовані для забезпечення безпеки в 64 тисячах навчальних закладах країни. Посилено патрулювання прилеглих до шкіл і університетів вулиць і територій. Мобільні патрулі розгорнуті на вулицях протягом всього навчального року. Уряд виділив додаткові 50 млн євро на термінові роботи щодо забезпечення безпеки в освітніх установах Франції.

Серед керівного персоналу навчальних закладів проводяться навчання щодо дій в екстремальних умовах. Крім того, учнів і студентів також готують до несподіванок і навчають, як діяти в разі нападу терористів і як надавати першу медичну допомогу.

Учителі грають з дітьми в ігри, які навчають їх безшумно і швидко ховатися: гра “Король тиші”, хованки в коробках, щоб навчитися не боятися темряви, гра, аналогічна відомій з радянських часів “Море хвилюється”, коли учні завмирають по команді, швидке переміщення зі шкільного майданчика в будівлю школи.

Німеччина

На початку цього року у місті Люнен 15-річний учень зарізав свого однокласника. Це відбулося прямо в будівлі школи. Один з підлітків раптово дістав ніж, зарізав однокласника, після чого спробував зникнути. Через півгодини поліція затримала його неподалік від навчального закладу.

Німецькі політики вже підняли тему безпеки в школах. Серед пропозицій — встановити на входах детектори зброї. Зараз же правила безпеки у школах залежить від законів конкретної федеральної землі. Але у більшості випадків школи мають охоронців, чи систему контролю. Найбільші проблеми у бідних районах. Наприклад, Нойкьолн — район Берліна, де регулярно відбуваються напади на учнів чи вчителів.

Швеція

У жовтні 2015 року в місті Тролльхеттан чоловік вбив трьох людей у місцевій школі — одного учня і двох вчителів. Справа в тому, що у багатьох школах Швеції вільний доступ. Зайти може хто завгодно. Місцеві журналісти перевіряли, чи спитає хтось в них, що вони роблять у школі, якщо вони будуть там ходити. У 20% випадків їх взагалі не пропустили або відразу запитали, хто вони такі. Ще у 20% — запитали лише через 45 хвилин-годину. Але у 60% питали через три хвилини.

Служба державної безпеки Швеції також відвідує школи та гімназії і проводить інформаційну роботу зі співробітниками, щоб запобігти участі шведської молоді у війні на стороні Ісламської держави. Вони сподіваються, що вчителі стануть їхніми вухами та очами.

Японія

Японці приділяють безпеці багато уваги. В країні вчас від часу стаються стихійні лиха, тому учнів молодших класів вчать, наприклад, співати пісеньку «Мокриця під час землетрусу». Ця пісенька розповідає, як мокриця згортається в кулю, захищаючи голову. Так японці радять вести себе під час катастрофи.

Японські школярі молодших класів зазвичай ходять в школу і повертаються додому без супроводу батьків або опікунів, але це не означає, що вони користуються повною свободою. Навпаки, шкільні правила, зусилля таких організацій як Асоціації батьків і вчителів, дії місцевих правоохоронних органів, громадські освітні кампанії і сусіди-волонтери формують навколо школярів справжню мережу безпеки.

Школи вимагають від учнів користуватися певними маршрутами, відомими як цугакуро. В Японії дуже багато вузьких доріг, і міська влада спільно з шкільною адміністрацією розробляють маршрути, розташовані далеко від небезпечних трас. Міська влада маркують цугакуро спеціальними знаками, розфарбованими доріжками та іншими розпізнавальними знаками. Батьки або опікуни зобов’язані намалювати детальну карту цугакуро, якими буде користуватися дитина, і передати її школі до початку занять.

Діти також часто ходять групами. Батьківські комітети зазвичай організовують на дорогах чергування батьків, в обов’язок яких входить стежити за пішохідними переходами. А волонтери з місцевих жителів доглядають за дорогами.

Поділитися цією статтею