Ворог знову атакує наші міста та об’єкти цивільної інфраструктури. За майже два роки війни українці навчилися жити з відключеннями електроенергії, тримаючи внутрішні запаси світла. У що погратися з дітьми у «темні години»? Що приготувати малечі під час блекауту? Нагадуємо вам список корисних речей, які мають бути вдома, та пропонуємо ідеї, що піднімуть настрій вашим дітям.
СВІТИМО
Світлодіодна лампочка з акумулятором
У 1990-х ми використовували свічки, а часом і гасові лампи під час віялових відключень електроенергії. Але сучасні технології пропонують дещо зручніше у використанні — лампи з акумулятором. Час роботи такої лампочки без підзарядки — у середньому 5 годин, і світить вона нічим не згірш звичайної. Ви просто вкручуєте її в цоколь замість звичайної і вуаля — сусіди на наступний день вас розпитують, чому світло не зникло лише у вашій квартирі. Хто встиг скористатися таким гаджетом, каже, що повертатися до свічок після використання диво-лампи геть не хочеться.
Ціна: 150–400 грн.
Ліхтар
Зі звичайним ліхтарем на батарейках вам буде зручніше шукати потрібні речі у шафах. А ще з ним можна вийти гуляти на вулицю разом із собакою, коли весь район огорнула темрява, чорна, як наміри рашистів. І це точно зручніше й ефективніше, аніж присвічувати собі ліхтариком з мобільного. А якщо у вас вдома є будь-який торшер — просто поставте на місце лампочки ліхтар і насолоджуйтесь красивезним розсіяним світлом.
Ціна: 100–2000 грн.
ЗАРЯДЖАЄМО
Павербанк для ноутбуків, планшетів і смартфонів
У середньому віялові відключення електроенергії тривають 3–4 години. І часто починаються в розпал робочого дня. Це засмучує й дратує водночас, адже сидіти з ноутбуком посеред ночі, виконуючи недороблене вдень — «задоволення» для людей із совиним типажем. Та й ті віддадуть перевагу перегляду фільму чи відпочинку. Звісно, можна щодня виходити працювати на ці «блекаутні» години в найближчі кав’ярні, але спершу підрахуйте, скільки накрапає в місяць витрат за тістечка й напої. Чи не дешевше буде придбати один потужний павербанк? Якщо такий гаджет заряджений повністю, його вистачить на одну чи півтори зарядки вашого «ноута» або до 5 повних зарядок мобільного телефону.
Ціна: 1000–5000 грн.
Інтернет-роутер із вбудованою батареєю
Разом із відключенням світла зникає і мобільний інтернет. Так стається тому, що компанії мобільного зв’язку в разі тривалих відключень використовують дизель-генератори. Але якщо світла немає в багатьох регіонах, навіть великий парк дизель-генераторів не зарадить доставці альтернативних елементів живлення одночасно до великої кількості базових станцій. Ось ми й ламаємо голову — як же роздати собі на ноутбук бодай трішки інтернету? Рішення і тут є, хоча теж не з дешевих: мобільний роутер, що має вбудовану батарею. Його заряду вистачає на від 5 до 11 годин роботи залежно від обраної вами потужності. А для найвищої швидкості інтернету такі роутери можна напряму під’єднувати до ноутбука через кабель. А ще їх можна використовувати як павербанки для заряджання інших пристроїв.
Ціна: близько 15 000 грн.
Якщо ви не готові платити за такий дорогий гаджет, спробуйте напряму підключити ваш інтернет-кабель до ноутбука. Для цього від’єднайте його від роутера та напряму під’єднайте до спеціального роз’єму на вашому ноутбуку, який називається LAN порт (на найновіших моделях він є в комплекті як перехідник). Таким чином, інтернет оживе та живитиметься напряму від батареї вашого ноутбука. Проблема може бути лише в тому, що інтернет-кабель закороткий і не завжди вийде зі зручністю облаштувати своє робоче місце.
Спробуйте обрати в налаштуваннях телефону опцію «Автоматичний вибір мережі» та скористатися послугою національного роумінгу. Можливо, так ваш мобільний інтернет працюватиме трохи спритніше.
Зарядна станція
Це справжній монстр серед зарядних пристроїв, така собі мініелектростанція у вас на кухні. Ціна відповідна. Але якщо маєте маленьких дітей і користування електрикою для вас — не розкіш, а справа виживання, до зарядної станції варто придивитися. Вона заряджає 7–9 пристроїв одночасно, тож у вас удома працюватимуть і мультиварка, і холодильник, і пральна машина. Заряджання станції теж не займає багато часу: близько години — і вона знову готова рятувати ваш побут.
Ціна: близько 20 000 грн.
Після того як у вашому домі вимкнули електроенергію, вийміть із розеток електроприлади, адже наступний стрибок енергії (а особливо його повторення) може вивести їх з ладу. Або ж можете придбати спеціальні адаптери, що захистять пристрої від перепадів.
ГРІЄМОСЬ
Грілка та пляшки з гарячою водою
Привіт, класичні гумові грілки з ребристим візерунком на поверхні! Ті, що пахнуть гумою і для яких за бажання можна пошити чи придбати спеціальні симпатичні «светрики», щоб грілка не обпікала тіло. Дві грілки в ліжко перед сном забезпечать комфортний обігрів вашого «гніздечка» на 2–3 години. Немає грілки? Наливайте гарячу воду (але не окріп — тара втратить форму!) у звичайні пластикові пляшки та зігрівайтесь на здоров’я.
Ціна: 120–500 грн.
Теплий одяг за принципом капусти
Мало одягтися у щось тепле, аби не мерзнути! Варто знати найголовніший лайфхак, що дозволить тілу довго зберігати тепло: одягання за принципом капусти. Спершу — футболку чи майку, потім — лонгслів більшого розміру, аби вам було комфортно. І нарешті — теплий светр чи світшот. Маєте термобілизну? Це взагалі найкращий варіант першого шару одягу. Ніжки найкраще зігріють шкарпетки з натуральної вовни, вовняні капці-«чобітки». Для сну найкраще підійдуть фланелеві піжами. А ось фліс чи вовну не потрібно одягати до сну — ви прокинетеся спітнілим посеред ночі.
ГОТУЄМО
Туристичний пальник або примус
Ми вже бачили фотографії винахідливих українців, які розігрівають їжу у духовці за допомогою 3–4 підпалених одночасно свічок та навіть умудряються готувати в такий спосіб яєшню. Це непоганий варіант, якщо світло вимкнули раз чи двічі. Але якщо відключення електроенергії нас супроводжуватимуть ще кілька місяців, варто подбати про ефективніший спосіб готування найпростіших страв, якщо у вас удома лише електроплитка та електрична духова шафа. Туристичний пальник вважається найпростішою газовою плиткою. Розміри має дуже скромні, але температура горіння — нічим не згірш ніж у газової конфорки, тож ви приготуєте і макарони, і гречку, і навіть легкий суп у маленькій каструлі.
Цей гаджет споживає газ, який ви купите окремо в невеликих флаконах. Увага: такий спосіб приготування їжі підходить лише для дорослих, дітям суворо заборонено користуватися пальником без нагляду старших.
Ціна: 500–1500 грн.
Що приготувати вдома без плити?
Знаний шеф-кухар Євген Клопотенко розповідає, що є кілька видів поживних і смачних круп, які ви можете приготувати, просто заливши окропом.
- Кус-кус. Після запарювання у співвідношенні 1:1 кашу перемішайте виделкою та накрийте кришкою. Потім можете зберігати її в термосі гаряченькою. Заливати окропом можна й пластівці — вівсяні, рисові, гречані, кукурудзяні. Експериментуйте!
- Гречка. Цю крупу можна просто залити бульйоном, водою чи кефіром та залишити на ніч.
- Канапки з оселедцем і кружальцями цибулі. Булочки намастіть крем-сиром.
- Салат «Коул Слоу». У ньому лише білокачанна капуста, свіжа морква та заправка на основі сметани. Овочі натріть на грубій тертці, а ще краще — на спеціальній тертці, що може нарізати довгими смужками.
- Сирна закуска. Кисломолочний сир (той, що в брикетах, або перемелений у блендері) ідеально смакуватиме з паприкою, кокосовою стружкою, хрустким маком. Оберіть щось одне із цих додатків та зробіть долонями із сиру невеликі кульки. Найкраще смакує з чаєм, какао чи гарячим шоколадом.
Знавці з виживання рекомендують мати вдома у темні й холодні часи ще й запас сублімованої їжі. Її асортимент вас вразить, а смак, за відгуками, теж чудовий як для запареного окропом обіду чи вечері. Тож ваші близькі неодмінно зрадіють борщику чи супу в чашці, каші з м’ясом і грибами, а для гурманів є навіть плов та десерти.
Сумка-холодильник збереже продукти
На випадок довготривалого відключення електроенергії (5 і більше годин) надкорисною річчю в господарстві стане сумка-холодильник, адже так шкода зіпсованих домашніх пельменів, м’яса, риби та запасу ягід, які у вас зберігаються в морозильній камері. Ізотермічна сумка протримає холод протягом 12 годин — головне, мати напоготові повністю заряджений акумулятор.
Якщо цей варіант для вас витратний, заморозьте в камері кілька пляшок із водою — вони виконають роль «охолоджувального елемента» та ще на кілька додаткових годин подовжать життя продуктам харчування.
Ціна: 500–1000 грн.
Режим запасливих білочок
Якщо ви бодай приблизно знаєте, коли у вашому будинку вимикатимуть світло, і маєте лише електроприлади для приготування їжі та напоїв — станьте тією самою «запасливою білочкою» та попіклуйтеся про те, аби зробити чай, суп та залити їх у термоси за півгодини-годину до запланованого відключення. Також корисно мати вдома крекери, консерви та інші продукти для смачних і корисних перекусів, які не псуються.
ГРАЄМОСЬ І РОЗВАЖАЄМОСЬ
Що робити з дітьми та в що пограти під час тривалих відключень світла?
Ігри в темряві
Психологиня Світлана Ройз радить цілу серію ігор, які чудово підходять для «темних годин».
«Гаряче місце»
Це популярна американська підліткова розвага: кожен у машині по черзі опиняється на «гарячому місці». Тоді решта пасажирів можуть поставити цій людині 5 найпідступніших запитань, наприклад: коли ти востаннє списував на іспиті? Яка найбільша помилка у твоєму житті? У кого ти закохана? Лише одне запитання можна ветувати і пропустити, на решту доведеться відповісти чесно.
Олдскульна гра в слова
Чи пригадуєте ви, як у дитинстві грали у варіацію гри «Слова» — «Міста»? Правила прості: спершу обираєте категорію слів — імена дівчат або хлопців, тварини, овочі, птахи. Перший гравець каже слово з категорії, наступний — слово на останню літеру і так далі. Наприклад: кінь — носоріг — горила — антилопа. Якщо ваші діти захоплюються якоюсь специфічною темою, можна це використати і називати різновиди динозаврів, комах чи екзотичних фруктів.
«20 запитань»
Ця гра навчить дітей ставити запитання точно і прицільно, адже дитина має 20 спроб, щоб вгадати предмет або явище, яке задумав інший гравець. Запитання не можуть повторюватися, а відповіді можуть бути лише «так» або «ні».
«Що всередині?»
Ви називаєте предмет, а дитина має одразу сказати, що чи хто всередині. Наприклад: ваза — квіти, чашка — кава, холодильник — борщ, кавун — насіння, клітка — хом’ячок.
«Правда або дія»
Певно, ви грали в «Правду або дію» на вечірці з друзями чи в колі колег, тож знаєте, якими хитрими можуть бути запитання і дії в ній. Для гри вдома без освітлення теж можна підібрати чимало цікавих дій, які легко і безпечно виконати. Ось лише кілька прикладів, аби розбурхати вашу фантазію:
- Якби ти раптом став невидимкою, що б ти зробив?
- Коли і чому ти востаннє плакав?
- Яка найбільша халепа, у яку ти потрапляв?
- Чи віриш ти в споріднені душі?
- Яку найгіршу пораду тобі коли-небудь давали?
- Яка тварина найкраще тебе відображає?
- Який твій найбільший fuck-up у житті?
І дій:
- Пожувати жувальну гумку разом з обгорткою.
- Дістати язиком до ліктя або носа.
- З’їсти шматочок паперу.
- Проспівати пісню з ротом, напханим їжею.
Більше хитрих запитань і підступних завдань знайдете в нашому наступному матеріалі.