12 відео, які допоможуть зрозуміти, що відбувається з українською освітою
З 13 по 17 вересня у Львові пройшов один з найпопулярніших книжкових фестивалів країни — «Форум видавців». Ми вели текстові та відеотрансляції події, а зараз підготували добірку головних освітніх дискусійних панелей форуму.
Дошкільна підготовка дітей. Як знайти гармонійний підхід?
Дитячий психолог Креативної Міжнародної Дитячої Школи Божена Яворська розповіла як підготувати дитину до школи. Чому якщо забезпечити дитині максимально практичний, вона позбудеться відчуття неповноцінності, пізнаючи світ через все, що її оточує, торкаючись цього світу. Також, за словами психолога, необхідно постійно тренуватися і не обурюватися, якщо з перших разів нічого не виходить. Тренування дають дуже хороші результати, говорить психолог.
Педагогіка партнерства
Чому німецькі батьки просять вчителів експлуатувати їх не лише фінансово, і як взагалі побудована шкільна освіта Німеччини і Польщі. Як необхідно співпрацювати батькам, вчителям, директорам шкіл та учням.
Навчити вчителя
Як грамотно підходити до питання підвищення кваліфікації педагога? Як адаптувати до українських реалій кращі практики і методики зі світового досвіду? Як мотивувати тих, хто продовжує працювати за інерцією? Як залучати найкращих до Нової української школи? З якими вчителями і чому необхідно буде попрощатися, ким замінити тих вчителів, які йдуть на пенсію, чому більшість вчителів не задоволені своїм соціальним статусом і як працюють вчителі у Фінляндії.
Як розуміти дитину
Психолог Міжнародного інституту інтегрального розвитку Марина Вострова розповіла, як батькам необхідно розуміти дитину і що робити, щоб вона відчувала себе щасливою до школи, у школі і після школи.
Моделювання навчальних програм початкової освіти за Стандартом Нової української школи
Директор Львівського інституту післядипломної освіти Роман Шиян розповів про те, якими будуть навчальні програми початкової освіти за Стандартом Нової української школи. Що зміниться, звідки взялися ці зміни і як взагалі буде виглядати навчальний процес. Більш детально про Нову українську школу можна прочитати тут.
Майбутнє Університету
Що буде з університетами, як освіта змінює своє значення і чому дипломи підуть на смітник історії. «Сам диплом втрачає своє значення, зараз дивляться на інші речі — як людина спілкується, чи вчасно вона прийшла на співбесіду, дивимося її Facebook-сторінку. Це все змінює вищу освіту і університети будуть змінюватися. Це означає, що як такого диплома і не потрібно вже буде мати».
Сімейна освіта в українських умовах: переваги та недоліки
«Моя дитина колись прийшла із занять з мокрими штанами, тому що вчитель вийшла, а їх вчать беззаперечно слухатися і вони самостійно нічого не можуть зробити. Це була крапка для мене, і я вирішила перевести дитину на домашнє навчання», — Анастасія Леухіна, засновниця проекту «Освітній експеримент» розповіла про сучасну сімейну освіту в українських умовах.
Виховання на цінностях у Новій українській школі: як перейти від теорії до практики
«Концепція Нової української школи передбачає форму нової школи. Це партнерство, новий зміст освіти, компетентність, виховання на цінностях, нова структура, дитиноцентризм, мотивований вчитель, автономія школи, справедливе фінансування і нове освітнє середовище», — Ольга Матійчук, менеджер проекту «Простір освітніх ініціатив» розповіла, як будуть виховувати дітей на цінностях у Новій українській школі і як перейти до практики, а не залишити все в теорії.
Навчання впродовж життя та індивідуальні освітні траєкторії
Як інтегрувати формальну та неформальну сфери освіти. Які є методики продуктивного навчання? Як допомогти учасникам освітнього процесу вибудувати індивідуальні траєкторії розвитку? «Сьогодні знання — це інструмент, який допомагає нам вижити. З одного боку, він показує як жити в суспільстві і спілкуватися один з одним, наскільки ви можете домовитися і знайти спільну мову. З другого боку, допомагає створювати мережі, які будуть формувати зміни. Тому в школах зараз цього навчають із самого початку», — Остап Стасів, засновник платформи громадянської освіти VUM online.
Дилема для батьків: альтернативна школа тепер чи Наукова українська школа за кілька років
«Ми робимо зі школи мікромодель суспільства. Діти в першому класі вже розуміють, що таке критичне мислення. Це добрий початок для них», — Катерина Паньків, засновниця альтернативної школи «Хеппі».
Олеся Калинич про реформи у класичній школі
«Треба зняти страх перед оцінкою. Треба вибрати: або нехай діти висловлюють свою точку зору, хоча і неправильну, або читаємо традиційний матеріал».
Освіта у країні майбутнього — стратегічні орієнтири
Чому вся українська освіта має базуватися на створенні перспектив для українського громадянина, що треба ще зробити для того, щоб запрацював новий закон про освіту та яким повинно бути бачення школи. «Я бачу, що кожен український вчитель зуміє зробити свій квантовий стрибок. Ми їх переключаємо з авторитарної методики на методику партнерства», — Лілія Гриневич, міністр освіти і науки.