Повномасштабне вторгнення Росії в Україну змусило майже 4 мільйони людей залишити країну, щоб зберегти найцінніше — свої та дитячі життя. Ще понад 6,5 мільйонів рятувалися від жахів війни в інших куточках України та стали внутрішньо переміщеними особами. Розповідаємо про найважливіші правові аспекти та варіанти дієвої психологічної підтримки для ВПО — як дорослих, так і дітей.
Інструкція з ментального виживання для дітей і підлітків-переселенців
Разом із дитячим психологом розбираємось, чому дітям іноді буває боляче чути про себе: «Він/вона біженець»? Дізнаємося про стрес-фактори для дітей, які покинули домівки, та розберемо кожен, навчимося відповідати на складні запитання на кшталт «А якщо ми ніколи не повернемося додому?», «А що, як тата на війні вб’ють?», «Наш будинок можуть зруйнувати бомби. І що тоді?» А ще навчимося крутій тактиці під назвою мікроменеджмент та попрактикуємо сімейну вправу «Підтримка роду». Дуже корисний матеріал, який ви можете прочитати за посиланням.
Хто я: «біженець», «внутрішньо переміщена особа» чи «мігрант»?
ВПО — це не хвороба і не пожиттєва мітка. Із цим, напевно, погодяться всі наші читачі, адже мільйони з нас вже понад місяць живуть у цьому статусі. А от чи знаєте ви достеменно, які права мають внутрішньо переміщені особи? Які міфи щодо них варто спростувати раз і назавжди? До слова, про різницю між поняттями, які торкнулися кожного з нас, можна поговорити і з вашими учнями, якщо навчаєте зараз дистанційно, і в цьому допоможуть вправи «Дефініція», «Рюкзак», «Шлях вступника до мрії».
Коли закінчиться війна? Як відповідати дітям на складні запитання
Разом із дитиною ви покинули рідну домівку, але в новому місті чи селищі чадо не тільки не хоче знайомитись із дітьми, а й взагалі поводиться геть інакше, відсторонено й навіть агресивно? «Я сумую за своїми друзями і не хочу знайомитися з новими!» — каже син чи донька. Така захисна реакція психіки — норма. Але налагоджувати життя по-новому доведеться. Для цього знадобиться техніка маленьких кроків. Дієві і прості психологічні поради — у статті.
Допомога в адаптації: як триматися переселенцям та волонтерам
Ті, хто зараз у дорозі, хто покинув свої міста, потребують підтримки. А ті, хто приймає біженців та переселенців, витрачають багато сил. Як почуваються ті, хто їде? Які реакції можливі, коли людина потрапляє в безпечне середовище? Що робити, коли дорослий чи дитина поводяться негідно, виїхавши до іншого місця проживання? Психологиня Світлана Ройз склала конкретний список психологічної допомоги в адаптації. У ньому — важлива теорія і практика для волонтерів і для тих, хто зараз від’їжджає в інші міста та країни.
Вчимося жити у війні: поради психолога Олени Любченко
Знана психологиня розповідає, які прості речі зберігають психіку в критичні часи. Зараз не час сумувати за втраченим житлом, грошима чи роботою. Важливо закривати базові потреби й навчитися жити «всередині» ситуації. Вчимося обирати й виконувати щоденні «опорні» рутини, робити ревізію ресурсу та уважно придивлятися, чи немає у вашому колі спілкування людей, які непомітно позбавляють вас енергії.
Зображення: depositphotos.com