Симулятор батьківства: як школярі няньчать роботів-ляльок

Як підлітків у США привчають до майбутнього відповідального батьківства написав нещодавно на своїй Facebook-сторінці заступник виконавчого директора МВФ Владислав Рашкован. «Освіторія» дізнавалася, що ж це за симулятор, чого він навчає і які уроки з ним проводять за кордоном.

Сьогодні семикласників у школі у доньки Соні інструктували про те, що наступного тижня на них очікує п’ятиденний Child Care Unit — курс про догляд за маленькими дітьми. У цілому цей курс викладається в рамках предмета за вибором «Ведення домашнього господарства». Цей курс також включає питання ведення сімейного бюджету плюс щось на зразок праці (де готують їжу і майструють якесь домашнє начиння).

Є студенти, які після цього предмета йдуть за освітнім шляхом FACS (Family and Consumer Sciences), тобто вибирають предмети, пов’язані з економікою домогосподарства і споживання, і вивчають їх у старшій школі.

Для багатьох дітей такі курси є основою для вибору професій у сфері HR, домашнього інтер’єру, виробництва одягу, персональних фінансів, дієтології тощо, але це я відволікся.

Кому цікавий такий шлях — ось є посилання на освітні матеріали. 

Чого ж навчають саме під час child care unit?

Саме того — доглядати за маленькими дітьми: у сьомому класі — за немовлятами у візках. В інструкції сказано, що мета — навчити відповідальності тих, кому доведеться піклуватися про дітей — не тільки майбутніх батьків, а й тих, для кого це може стати професією (baby sitters, нянечки, фахівці з дитячого харчування/одягу тощо).

Як це роблять? Дуже просто (дітям ставляться оцінки за курс, якщо що).

У понеділок учнів цього курсу в класному кабінеті чекатимуть ляльки розміром з недавно народжену дитину (real care baby), а також їм дадуть візки для перенесення (з кріпленнями для авто).

«Дитина» повинна бути зі школярем весь день. Він повинен акуратно носити дитячий візочок поверхами школи. На всіх уроках (крім фізкультури) візочок має стояти поряд зі школярем.

Якщо у вчителів на уроках буде створено спеціальне місце для візочків, вони повинні повідомити перед уроком учням (це й інструкції вчителям).

А що на фізкультурі? Перед уроком школяр повинен обов’язково віднести «дитину» в організований для цих цілей daycare — таку собі кімнату матері і дитини. Після уроку треба не забути забрати.

В інструкції вказано, що «дитина» повинна бути safe and cared for at all times — тобто бути в безпеці та постійно під наглядом.

Вчителі або старшокласники зобов’язані, якщо побачать десь у школі, віднести «кинуті» або «недоглянуті» візки з дітьми в спеціальний офіс.

Школяр зобов’язаний забирати «дитину» додому всі 5 днів і приносити в школу наступного дня вранці.

Батьки школяра повинні спостерігати, щоб вдома у школяра «дитина» перебувала під наглядом і вночі спала в колисці. Учень мусить принести підписи батьків за кожен день з підтвердженням, що вони спостерігали. Думаю, що батьки також дають приклади своїм дітям з точки зору виховання, адже мета курсу — також навчитися розрізняти негативні і позитивні методи виховання.

Батьки зобов’язані відібрати «дитину» в школяра, якщо той не дивиться за нею, і повідомити в спеціальний офіс у школі (повернувши «дитину»).

Якщо школяр проявляє ворожість, неповагу або розхлябаність по відношенню до дитини (я перестану ставити лапки, бо все виглядає дуже серйозно), то батьки, вчителі та інші школярі зобов’язані повідомити в спеціальний офіс у школі про це і відібрати дитину.

Варто сказати, що одна з цілей курсу — навчити школярів виявляти ознаки насильства в сім’ї, а також вживати заходів щодо запобігання йому.

Так, я забув сказати — діти (ті, які у візках) можуть плакати. Можуть часто. Вони запрограмовані. Їх треба якось годувати (ми не знаємо як), але в інструкції також написано, що дітям будуть видавати рис, цукор, пляшечки. І діти у візках не повинні заважати освітньому процесу.

І так 5 днів.

До речі, на уроці здоров’я після цього курсу дітей вчать основ контрацепції.

Яка організація опікується уроками

Американська асоціація сімейних і споживчих наук надає ази професії з готельного обслуговування, кулінарного мистецтва, дизайну інтер’єру, розвитку людського потенціалу, особистих фінансів, сімейних фінансів, дизайну одягу, догляду за помешканням тощо. Усі ці спеціальності слугують поліпшенню якості домашнього життя. 90 років тому все це почалося з перших курсів з ведення домашнього бюджету.

Хто «грає роль» немовляти

Це роботизовані ляльки, які за допомогою комп’ютерної програми реагують на дотики і видають звуки. У різних моделей є різні сенсорні датчики, але зазвичай вони реагують на зміну памперса, годування, хитання, а також температурні датчики. «Немовля» їсть — його харчування займає стільки ж часу, як у справжньої дитини. Лялька потребує, щоб її потримали вертикально для засвоєння їжі. Вона може кряхтіти, кхекати, чихати, спати, вимагає, щоб її брали на руки та гойдали. Бездротове програмування дає змогу отримати детальний звіт про те, чи добре доглядали «дитину». Це гарний тренажер для тих, хто хоче відчути себе батьками.

Прозоре «немовля» захистить від спалахів гніву

Є специфічна модель — Shaken Baby, голова якої прозора і видно модель мозку. Якщо ляльку струснути, вмикаються індикатори, що демонструють, які ділянки мозку і наскільки можуть постраждати від синдрому трясіння. Педагоги розповідають, як це відбивається на здоров’ї. Чимало немовлят страждають і навіть гинуть через те, що дорослі надто сильно струснули їх. Інколи таке трапляється під час гри, коли батьки підкидають малюка, найчастіше — коли дитину заколисують. Якщо малюк тривалий час плаче, це може спричинити спалах гніву в мам і тат. Хтось розуміє, що зриває злість на дитинці, а хтось навіть не помічає, як починає трусити дитину, бо вважає, що просто інтенсивно її заколисує. Робот-лялька демонструє, як маленький зрив батьків, недовге струшування можуть призвести до серйозних наслідків. Учні розробляють план дій: як впоратися з гнівом, коли дитина плаче.

Чотири програми для школярів

Базовий догляд за немовлятами. 5–9-й клас

Окрім занять із симулятором, учні вивчають розвиток дітей до 3 років, оптимальний розклад дня, безпечні методи сну, щоб зменшити ризик синдрому раптової дитячої смерті, варіанти розради дитини, яка плаче, методи першої допомоги, дії в разі проблем з диханням, динаміку нагріву автомобіля та правові питання, пов’язані із залишенням немовляти в машині, необхідні температурні умови для немовляти.

Виховання. 10–12-й клас

Догляд за лялькою-роботом (акцент на почуттях і стосунках «батьків») доповнюється курсом про чотири стилі виховання. Учні мають усвідомити власні довгострокові цілі виховання дітей, коли стануть батьками. Зокрема, вони вчать, як батьки можуть допомогти своїм дітям на кожному із шести етапів дитинства за Еріксоном, вчаться заохочувати, встановлювати обмеження, дізнаються про цінність вільної гри, критерії хорошої дитячої книги, важливі елементи розмови з дитиною, освіту і розвиток грамотності. Наприклад, мають назвати п’ять речей, які батьки можуть зробити для поліпшення розвитку мовлення. Наприкінці учні розраховують вартість різних потреб дитини протягом першого року життя.

Життєві навички і здоровий вибір. 10–12-й клас

У курсі — як відрізнити здорові та нездорові відносини, вплив ЗМІ та оточення на вибір в інтимному житті, сексуальні домагання, вміння казати «Ні», ВІЛ, захворюванням, що передаються статевим шляхом, контрацепція. Оскільки акцент робиться на сексуальному вихованні та профілактиці вагітності, під час досвіду зі симулятором зосереджуються на тому, як важко неповнолітнім мамам доглядати малюків.

Здоровий вибір: відносини, сексуальність і планування сім’ї. 10–12-й клас

Ідеться про те, як з роками стати щасливими батьками. Тобто про здоров’я підлітків та репродуктивні проблеми, підвищення самооцінки, побудову відносин, планування сім’ї, триместри вагітності, вплив на ембріон алкоголю і куріння, пологи.

Поділитися цією статтею