Смартфони на уроках: забороняти чи інтегрувати у навчання?

 Зображення: Storyset

А ви дозволяєте учням користуватися телефонами на уроках? Учителі, які забороняють ґаджети, можуть здаватися непрогресивними. Адже дітям так подобається навчатися за допомогою смартфонів чи планшетів. Але чи всі технології корисні для освіти? І чи продуктивні учні, яким дозволяють мати на уроці телефон? Відповіді ми шукали в освітніх практиках різних країн. А сформувати правила безпечного користування ґаджетами на уроках нам допоміг ChatGPT.

Без смартфонів краще?

Є очевидні речі: коли вчитель бачить, як дитина грається на смартфоні та зовсім не слухає урок. Але що як телефон просто лежатиме на парті? Чи варто взагалі забороняти дітям користуватися ґаджетами у школі?

ЮНЕСКО у доповіді Всесвітнього моніторингу освіти 2023 року закликає використовувати ґаджети у класі лише тоді, коли вони сприяють навчанню. Технології можуть допомагати в певних аспектах навчання. Але не тоді, коли діти використовують їх надмірно або неналежним чином. Зокрема, смартфони можуть заважати навчанню в класі.

Навіть якщо телефон просто лежить поряд на парті, але на нього приходять сповіщення, це відволікає учнів від уроку. І дітям може знадобитися до 20 хвилин, щоб знову зосередитися на тому, що вони вивчають.

Бельгія, Іспанія та Велика Британія заборонили використання смартфонів у школах. Адміністрації конкретних шкіл самі впроваджують ці правила. Тож у деяких навчальних закладах телефони учнів мають бути вимкненими та лежати в рюкзаку чи шафці. А в деяких — є окремі зони, де діти можуть користуватися смартфонами на перервах.

Згодом ці країни відстежили успішність учнів та помітили, що вона покращилася, особливо в дітей, які відставали у навчанні від своїх однолітків. Ще у 2015 році дослідники освіти Великої Британії відзначили, що успішність старшокласників зросла на майже 7% після заборони смартфонів у школах. Це можна прирівняти до однієї додаткової години навчання.

Ще одна проблема — безпека та конфіденційність. Учні початкової школи ще не можуть самостійно орієнтуватися у цифровому світі і їхні дані можуть збирати в інтернеті.

Під час дистанційного навчання через пандемію діти часто користувалися різними технологіями. Дослідники ЮНЕСКО помітили, що 145 зі 163 рекомендованих технологічних продуктів для освіти можуть опитувати дітей.

Майже кожна четверта країна забороняє або принаймні обмежує використання смартфонів у школах. В Італії та Колумбії діти можуть в окремих випадках використовувати ґаджети на уроках, якщо це ініціює вчитель. Також у деяких школах Італії учні можуть користуватися смартфонами на подвір’ї, в інших випадках телефон має бути вимкненим.

У певних навчальних закладах Нідерландів є окремі зони, де діти можуть користуватися своїми ґаджетами. Наприклад, це може бути хол школи.

Бангладеш і Сінгапур забороняють використання смартфонів лише у класі. Тобто на перервах учні вільні у своїх діях.

Франція у 2018 році ухвалила закон, який забороняє смартфони, планшети та смартгодинники у школах учням до 15 років. Діти не можуть ними користуватися навіть на перервах та обідах.

Французькі школи самі вирішували, чи запроваджувати цю заборону. Деякі з них дозволяють користуватися смартфонами лише в педагогічних цілях або для підтримки дітей з обмеженими можливостями.

Проте в окремих країнах, що дозволяють ґаджети для навчання, через безпеку заборонені певні додатки. Данія і Франція заборонили Google Workspace. У деяких регіонах Німеччини заборонені продукти Microsoft. У Сполучених Штатах деякі школи та університети почали забороняти TikTok.

Які правила в Україні?

В Україні правила користування ґаджетами школи встановлюють самостійно. Проте нещодавно Львівська міська рада ініціювала заборону для учнів використовувати смартфони. Це рекомендація для всіх шкіл міста. Мета такого задуму — повернути живе спілкування між дітьми.

Вчителям радять тримати в себе телефони учнів під час уроку та повертати їх на перерві. Але школи є автономними у цьому питанні, тож адміністрація самостійно вирішує, чи встановлювати це правило. Наразі є хвилювання з боку батьків, адже вони хочуть бути на зв’язку зі своїми дітьми на випадок повітряних тривог.

Керівник управління освіти Львівської міськради зазначив, що з питань безпеки батьки завжди зможуть зв’язатися з класним керівником чи адміністрацією школи. А використання смартфонів лише відриває дітей від навчання.

Щодо інших регіонів, у деяких приватних навчальних закладах смартфони повністю заборонені. Тобто діти не можуть користуватися ними ні на уроках, ні на перервах. Якщо потрібно особисто зв’язатися з батьками, учні можуть попросити телефон в адміністрації.

Також є практика, коли приватні школи дозволяють приносити смартфони чи планшети лише один день на тиждень. І діти можуть ними користуватися на перервах.

Деякі державні школи обмежили користування смартфонами у початкових класах. Мобільний телефон повинен лежати виключно в тривожному рюкзаку, щоб дитина могла зв’язатися з батьками в екстреній ситуації.

У багатьох школах є правило, що класні керівники під час повітряних тривог повідомляють у батьківських чатах про те, що діти спустилися до укриття. І в крайньому разі мама чи тато можуть зателефонувати вчителеві.

Як зрозуміти, що технологія потрібна для навчання?

Якщо використовувати смартфони чи інші гаджети лише для освітніх цілей, то як зрозуміти, що саме буде корисним? Чи кожна програма буде помічною учням у навчанні?

Щоб у цьому розібратися, дослідники ЮНЕСКО радять освітянам відповісти собі на три запитання:

  • Як логічно можна пояснити покращення навичок учнів завдяки ґаджету чи програмі?
  • Чи дотримується на практиці клас тих умов, за яких технологія дає користь?
  • Які є докази позитивного впливу технології? Хто їх надав?

Проблема в тому, що технології розвиваються надто швидко, щоб дослідники встигали оцінювати їхню безпеку та вплив на учнів. Тому вчителям варто бути уважними, залучаючи ґаджети на уроках.

Американський учитель початкової школи Пол Франс у своїй книзі «Переосмислити персоналізоване навчання» розповів про досвід роботи з навчальним застосунком на уроці:

«Пригадую, як працював в одній зі шкіл, що має доступ до програми персоналізованого навчання: там вчителі можуть на власний розсуд використовувати цифрові інструменти. Коли я прийшов у клас, діти дуже просили попрацювати з планшетами. Тож я вирішив спробувати одну з програм для вивчення математики. Щойно діти увімкнули планшети, атмосфера в класі одразу змінилася — запала тиша. Знаю, що вчителі цінують тишу на уроці, але тиша — це не завжди щось хороше. Я помітив, як діти заглядають в екрани своїх сусідів, щоб побачити, хто на якому рівні математичної гри, хто скільки очок заробив, хто рухається швидше. У класі запанував настрій змагання і тривожності. Це найбільше вплинуло на учнів, які мали проблеми з математикою: один учень навіть просто відхилився на спинку стільця і мав цілковито пасивний вигляд — його спантеличило завдання на екрані, його демотивувало те, що інші учні розуміють і заробляють бали. Були учні, які підносили руку, бо мали запитання. Я побачив, як ця програма вмить роз’єднала клас: кожен був сам по собі. У такій атмосфері вчителю складно залучати клас як колектив і зовсім неможливо розвивати відчуття спільноти класу».

Пол Франс вважає технології помічними на уроках. Але радить використовувати їх за умови, що вони зберігають та підсилюють зв’язок між учнями.

Ми попросили ChatGPT запропонувати правила користування ґаджетами на уроках, щоб це було корисно та безпечно. Ось що він порадив:

Для учнів молодшої та середньої школи:

  • Обмежений час використання. Смартфони та інші ґаджети варто використовувати лише протягом визначеного часу уроку. Наприклад, під час певних завдань або досліджень. Весь інший час ґаджети потрібно вимикати або ставити у режим «не турбувати».
  • Тільки навчальний контент. Учні повинні використовувати свої пристрої виключно для доступу до навчальних ресурсів, які рекомендує вчитель.
  • Без фото та відео. Діти не повинні робити фотографії або відео без дозволу вчителя чи інших учнів.
  • Навчання безпеки в інтернеті. Дітям варто знати основні правила безпеки в інтернеті: не надсилати особисту інформацію та не комунікувати з незнайомцями.
  • Забезпечення екранного часу. Вчитель повинен переконатися, що діти не проводять занадто багато часу перед екранами. А після завершення завдань з ґаджетами, варто робити перерви або займатися фізичною активністю.

Для підлітків:

  • Відповідальне використання. Підлітки повинні використовувати свої ґаджети в освітніх цілях, а не для переписки в месенджерах чи перегляду соціальних мереж під час уроку.
  • Зосередженість. Якщо використання смартфона або іншого пристрою відриває підлітка від навчання, вчителю варто обмежити доступ до пристрою.
  • Етика та повага. Підлітки повинні вчитися поважати конфіденційність інших і не фотографувати, не записувати та не ділитися матеріалами без дозволу.
  • Інформаційна гігієна. Підліткам слід бути особливо уважними щодо надійності джерел інформації в інтернеті, а також бути обережними у питаннях особистої безпеки онлайн.
  • Відключення сповіщень. Щоб мінімізувати відволікання, варто відключити сповіщення на своєму пристрої під час уроку.

Ці правила спрямовані на те, щоб інтеграція технологій у навчальний процес була продуктивною, безпечною та відповідальною.

Поділитися цією статтею