Слова року 2023: що вони означають та як змінилися від минулого року?

Щороку світові словники визначають найпопулярніше слово. Воно пов’язане з трендами та хвилюваннями суспільства. Раніше слова року стосувались пандемії, війни та кризи у світі. Цього року вплив мають тренди у медіа та штучний інтелект. Ми зібрали слова року за версією чотирьох відомих словників та з’ясували їхнє значення.

Словник Коллінза

За версією словника англійської мови Collins найпопулярнішим словом 2023 року стала абревіатура ШІ, тобто штучний інтелект. Укладачі дають йому визначення «моделювання людських психічних функцій за допомогою комп’ютерних програм». Це визначення відображає той виклик, що стоїть зараз перед нами. Чи справді машини можуть стати схожими на людей? І як це вплине на нас?

До появи ChatGPT людство не так сильно хвилювалося про співіснування з роботами. Проте після масового поширення цього ШІ багато з нас почали замислюватися над тим, чи не замінить він нас на робочому місці.

Серед інших популярних за словником слів є також «деінфлюенсер» — це популярна в медіапросторі людина, яка використовує свій вплив, щоб «закликати послідовників уникати певних комерційних продуктів, вибору способу життя».

Ще одне слово — «непо-дитина» (nepo baby). Це ярлик, який дають тим людям, «чия кар’єра, як вважається, просунулася завдяки наявності відомих батьків».

Найпопулярнішим словом минулого року словник Collins визначив «пермакриза», тобто постійна криза. Тоді на вибір цього слова вплинула криза, що й досі триває у світі та, зокрема, у Великій Британії: пандемія, війна в Україні, економічна нестабільність, зміна клімату.

Оксфордський словник

Оксфордський словник визначив найпопулярнішим словом 2023 року сленг «rizz», що означає «здатність приваблювати іншу людину за допомогою стилю та чарівності». Термін походить від слова «харизма» (charisma) і є його скороченою формою.

Сленг поширився в TikTok як хештег та набрав мільярди переглядів. «Rizz» — те, що привертає увагу, а це так притаманно користувачам соцмережі.

Президент Oxford Languages зазначив, що популярність цього сленгу доводить, що фрази з мережі дедалі частіше вливаються у повсякденне мовлення. І вони задаватимуть майбутні мовні тренди.

У 2022 словом року було зовсім протилежне до цьогорічного поняття — «режим гобліна», що означає поведінку людини, яка є беззастережно поблажливою, неохайною, ледачою чи жадібною та відкидає соціальні норми й очікування.

Словник Мерріам-Вебстер

Найпопулярнішим за версією словника Merriam-Webster словом цього року стало «автентичність» — термін, що означає «те, про що ми думаємо, пишемо, чого прагнемо і про що судимо більше, ніж будь-коли».

У 2023 році популярність слова «автентичний» значно зросла завдяки статтям і розмовам про штучний інтелект, культуру знаменитостей, ідентичність та соціальні мережі. Термін «автентичний» має кілька значень, зокрема «не фальшивий, не імітація», синонім справжнього і дійсного, а також «вірний власній особистості, духу чи характеру».

Автентичний часто пов’язаний з ідентичністю, національною чи особистою. А з розвитком штучного інтелекту — з його впливом на підробку відео, контракти акторів, академічну доброчесність.

Серед інших популярних слів за словником Merriam-Webster «діпфейк» — «зображення або запис, які були переконливо змінені та маніпульовані, щоб представити когось таким, що робить або говорить щось, що насправді не було зроблено або сказано».

Ще одне слово — «коронація». Воно набуло популярності через церемонію коронації нового британського монарха Карла ІІІ у травні цього року.

Попереднього року найпопулярнішим було слово «газлайтинг». Воно означає форму психологічної маніпуляції, що змушує людину сумніватися у власному сприйнятті подій, своїй розсудливості та правдивості думок.

Кембриджський словник

Словом року 2023 Кембриджський словник оголосив «галюцинувати» (hallucinate). Воно набуло популярності після сплеску інтересу до штучного інтелекту — ChatGPT, Bard і Grok.

Інструменти ШІ, особливо ті, що використовують великі мовні моделі, виявилися здатними генерувати правдоподібний текст, але часто роблять це, використовуючи неправдиві або вигадані «факти». По суті вони галюцинують, але їхній продукт виглядає досить правдиво.

Традиційне визначення галюцинування — «вважати, що ви бачите, чуєте, відчуваєте або нюхаєте щось, чого не існує, зазвичай через стан здоров’я або через те, що ви вжили наркотик». Проте словник врахував новий контекст ШІ та запропонував ще одне значення: «Коли штучний інтелект (комп’ютерна система, що має деякі з якостей людського мозку, наприклад, здатність продукувати мову так, щоб вона здавалася людською) галюцинує, він продукує неправдиву інформацію».

Зображення згенеровані за допомогою WordItOut

Поділитися цією статтею