Скільки заробляють вчителі в розвинених країнах?

Зображення: https://ua.depositphotos.com/

В Ізраїлі вихователь дитсадочка отримує на 5 % більше, ніж учитель середньої школи, а зарплата французьких вчителів зменшилася на 10 % за останні 10 років. Міжнародна економічна організація OECD опублікувала найновіший освітній звіт із даними про те, скільки уряди розвинених країн витрачають на освітян. Ми вивчили цей документ і вибрали найцікавіші цифри про зарплати вчителів у розвинених країнах світу.

OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) — міжнародна організація, що налічує 37 розвинених країн-членів і щороку публікує достовірні статистичні дані в різних галузях. Нещодавно вона оприлюднила освітній звіт — Education at a Glance 2020 з інформацією про те, скільки заробляють вчителі та директори шкіл у різних країнах*. Зарплата вчителя безпосередньо впливає на престиж професії і рішення людини здобувати педагогічну освіту та працювати в школі.

Чи відрізняється зарплата вчителів-початківців і досвідчених педагогів?

У більшості країн OECD досвідчені вчителі найвищої кваліфікації отримують на 80 % вищу зарплату, ніж їхні колеги-початківці. Однак у таких країнах, як Італія, Японія, Корея, Греція, Ізраїль, Угорщина, вчитель середньої школи може досягти максимальної заробітної плати лише після 35 років роботи у школі. Водночас у Новій Зеландії, Австралії, Шотландії зарплату найвищого рівня вчитель може отримувати вже після 8 років стажу. Проте в цих країнах досвідчений педагог заробляє лише на 30–50 % більше, ніж учитель-початківець.

У яких країнах вчителі заробляють найбільше?

Найбільшу заробітну плату мають педагоги Люксембургу: вчитель-початківець тут отримує 80 тисяч доларів на рік, після 15 років роботи його зарплата зростає до 110 тисяч на рік, а найбільш кваліфікований і досвідчений вчитель тут отримує 140 тисяч доларів на рік. У Німеччині та Швейцарії стартова зарплата вчителя — 50 тисяч доларів на рік, а максимальна — близько 100 тисяч на рік. У більшості європейських країн вчитель-початківець отримує приблизно 40 тисяч доларів на рік.

Які вчителі заробляють найменше?

Загалом, найменше отримують вчителі-початківці та вчителі дошкільних і початкових шкільних класів. Зарплати зростають у тих європейських вчителів, що підвищують свою кваліфікацію, напрацьовують стаж у школі або викладають у середній та старшій школі. Наприклад, у Данії, Литві та Норвегії вчитель середньої школи отримує на третину більше, ніж його колега з початкової школи, у Фінляндії та Словаччині цей розрив більший — половина, а в Мексиці — понад 88 %. Виняток — Ізраїль: тут учитель дошкільної підготовки заробляє на 5 % більше, ніж педагог старшої школи. Це результат реформи «Новий горизонт», що тривала у 2008–2014 роках і мала на меті підвищити зарплати вихователів та вчителів початкової і середньої школи. У грошовому вимірі найменшу стартову зарплату отримують вчителі в Словаччині — близько 38 тисяч доларів на рік. Максимальний вчительський оклад тут також найнижчий серед європейських країн — трохи більш як 40 тисяч доларів на рік.

Як змінювалися зарплати педагогів за останні 10 років?

Більшість країн OECD упродовж 10 років поступово підвищували зарплати всім учителям — у середньому на 7 %. Найбільше зростання відчули ізраїльські вчителі — їхні зарплати зросли на 31–50 %. На 20 % підвищили оклади вчителям дошкільних закладів, початкової та середньої школи Польщі. Вчителі Греції стали отримувати відчутно менше за цей час — їхні зарплати впали на 20 %, у Франції — на 10 % і на 8 % — у Японії.

Скільки заробляють директори шкіл у розвинених країнах?

Директор школи в Латвії отримує трохи більше ніж 20 тисяч доларів на рік, тоді як його колега в Люксембургу — понад 110 тисяч доларів на рік. Найменшу максимальну зарплату мають директори польських шкіл — трохи більш як 32 тисячі доларів на рік. А найбільший максимальний оклад мають знову директори в Люксембургу — понад 150 тисяч доларів на рік.

*Дані у звіті відображають заробітні плати в державних установах в еквіваленті USD з урахуванням купівельної спроможності грошей.

Поділитися цією статтею