За новим Законом «Про освіту» зарплати вчителям мають збільшити до 6,8 тис. грн на місяць.
Багато це чи мало? Розповідаємо про зарплати
та пільги вчителям у різних країнах.
Німеччина
Мінімальна зарплата в країні: $1800/міс.
Зарплата вчителя: від $5100/міс. (тут і далі дані OECD)
Окрім непоганої зарплати німецький вчитель, що має понаднормовий стаж, може отримати статус держслужбовця. У цьому випадку він матиме надбавку до пенсії — приблизно $1000.
Викладач у Німеччині має фіксовану норму робочого часу — 27 годин на тиждень. І не зобов’язаний сидіти в школі до кінця робочого дня, якщо більше не має уроків.
З іншого боку, він повинен бути універсальним солдатом: викладати за потреби як фізкультуру, так і історію. І щотижня надавати батькам детальний письмовий звіт про навчання їхніх дітей (ця праця додатково не оплачується).
Шкільні вчителі не мають права приймати подарунки вартістю понад 10 євро.
Мексика
Мінімальна зарплата: $140/міс.
Зарплата вчителя: від $3600/міс.
Вчительська праця — одна з найбільш високооплачуваних у цій країні нарівні з лікарями та інженерами. У середньому вчителі працюють по 23 години на тиждень і досить часто — у форматі відеоуроків (близько трьох мільйонів учнів живуть у сільській чи важкодоступній місцевості).
У Мексиці зараз відбувається реформа освіти, якою багато вчителів не задоволені. Зокрема, вони протестують проти конкурсного відбору. Усі викладачі мають пройти переатестацію, і тих, хто не складе іспити, звільнять.
Велика Британія
Мінімальна зарплата: $1600/міс.
Зарплата вчителя: від $2300/міс.
Тут викладачі часто працюють понаднормово, у середньому — 46 годин на тиждень, і додаткові години ніхто не оплачує. При цьому приватні уроки — під забороною. Влада вважає, що репетиторство негативно впливає на якість викладання.
Але справжній жах британських учителів — паперова тяганина. Вони зобов’язані складати щоденний письмовий план роботи, надавати звіти про учнівську успішність директору та батькам тощо.
При цьому британські вчителі не проводять батьківські збори. Натомість вони повинні в індивідуальному порядку приділяти час батькам: по 15-20 хвилин кожному щоразу, коли в батьків чи вчителя виникає така потреба.
Японія
Мінімальна зарплата: $1970/міс.
Зарплата вчителя: від $2400/міс.
У Японії вчителі отримують чимало бонусів до основної зарплати і можуть заробляти до $15 тис. на місяць. Наприклад, якщо у вчителя є діти, або він працює у районі для заможних, де високі ціни, або в нього немає власного житла — за все це він отримує додаткові кошти.
Але й обійняти вчительську посаду в країні не так просто. Окрім університетського диплома педагог повинен скласти окремий іспит та отримати ліцензію. При цьому викладачі в Японії працюють по 54 години на тиждень.
Іспанія
Мінімальна зарплата: $825/міс.
Зарплата вчителя: від $3500/міс.
Хоча зарплата в іспанських вчителів чимала, вони часто на неї скаржаться. А все тому, що оплата праці в них майже не зростає протягом кар’єри. Тут немає надбавок за стаж, а єдиний спосіб заробити більше — брати більше годин. У середньому вчителі працюють по 40 годин на тиждень.
Як і всі іспанці, викладачі мають сієсту. У шкільних розкладах для цього передбачена велика перерва — з 13:00 до 15:00.
Коли іспанський вчитель іде на пенсію, він отримує бонус — одноразову допомогу, розмір якої визначає місцева влада.
Польща
Мінімальна зарплата: $540/міс.
Зарплата вчителя: $1290/міс.
У Польщі досить складна система зарплат в освіті. Спочатку ти маєш статус вчителя-стажера і працюєш під наглядом досвідчених колег. За кілька років складаєш іспит та стаєш вчителем за контрактом. І лише згодом можеш претендувати на посаду штатного вчителя. Найвищий рівень — дипломований вчитель. Він отримує близько $2200 на місяць.
Вчителі працюють у середньому по 18 годин на тиждень. Викладати понад 27 годин заборонено.
Також зарплата залежить від регіону. Варшавські вчителі заробляють більше, але провінційним часто надають тимчасове житло, знижки на проїзд та навіть талони на продукти в супермаркетах.
США
Мінімальна зарплата: $1250/міс.
Зарплата вчителя: $3600/міс.
Американські вчителі отримують як поліцейські. Викладають зазвичай по 40 годин на тиждень і на пільги не розраховують. У США вважають, що премії можуть погано вплинути на якість роботи педагогів.
Однак вчителю додатково платять за спілкування з батьками телефоном чи електронною поштою, проведення батьківських зборів кілька разів на рік, а також нагляд за дітьми під час перерв та обіду.
Оскільки в Штатах батьки нерідко позиваються проти викладачів, профспілки страхують вчителів на суму до $1 млн. А медична страховка покриває 70% витрат педагогів на медпослуги.
Китай
Мінімальна зарплата: $350/міс.
Зарплата вчителя: $600/міс.
Найпрестижнішою для китайських вчителів є посада у вищій школі — з 10-го по 12-й клас. Такі викладачі належать до держслужбовців і отримують додаткові нарахування. До того ж усі освітяни мають страховий пакет, що забезпечує їм повне медичне обслуговування.
У китайських викладачів немає обов’язкової кількості робочих годин, але є нормований 8-годинний робочий день, який треба провести у стінах школи.
Репетиторство в Китаї офіційно заборонене, але насправді саме воно є основним джерелом доходів для викладачів. У Пекіні та Шанхаї завдяки приватним урокам вчителі можуть заробляти до $15 тис. на місяць.
Молодих спеціалістів, як правило, відправляють працювати до сільських шкіл. Лише після контракту там вчитель може розраховувати на посаду в міській школі. Але ніхто не гарантує педагогам службове житло, максимум — місце в гуртожитку. І тільки з часом — пільгові умови на іпотеку.
Ізраїль
Мінімальна зарплата: $1600/міс.
Зарплата вчителя: від $1700/міс.
Зарплата вчителя в Ізраїлі не набагато вища від мінімальної в країні. Тому молоді спеціалісти змушені брати додаткові години роботи. Однак є і приємний бонус: кожні 6 років вчитель може взяти оплачувану відпустку на цілий рік.
Роботу шкільних викладачів в Ізраїлі практично не контролюють. Тут немає щоденних планів, а якість роботи вчителя оцінюють тільки в кінці року — за вибірковою системою міністерських контрольних робіт.
Щоб заробити на більш-менш гідну пенсію, потрібно віддати школі мінімум 36 років життя.
Україна
Мінімальна зарплата: $120/міс.
Зарплата вчителя: від $180/міс. (дані Кабміну)
Базова зарплата українського вчителя — одна з найнижчих у світі. Щоб хоч якось підвищити престиж професії, законодавство передбачає систему надбавок, одна з яких так і називається — «за престижність праці». Існують також доплати за класне керівництво, перевірку зошитів, завідування навчальним кабінетом та вислугу років.
Отож, за офіційними урядовими даними, нині середня зарплата молодого вчителя становить близько $180 (4825 грн), а максимальна — для вчителів вищої категорії — $255 (6836 грн).
У середньому наш педагог має 26 навчальних годин на тиждень. Однак це лише шкільне навантаження. А чимало українських вчителів вимушені підробляти.