Попри жарти, що нині дитина обійдеться ноутбуком та піжамою, до школи все ж довелося придбати все необхідне. А першокласникам потрібні всі шкільні речі «з нуля». А ще й батьків гнітять суперечливі вимоги у школах та чутки: чи потрібні маски? Скільки? Засоби гігієни? «Освіторія» вирішила розібратися та підрахувати затрати для родинного бюджету.
Що специфічного треба у 2020 році
Насправді офіційно для безпеки дитини треба подбати лише про одне — маски. Для учнів початкової школи, яким дозволено не носити їх, досить однієї у зіп-пакетику. Вона потрібна на рідкісний випадок, якщо виникне підозра на захворювання когось з однокласників саме під час уроків. Для учнів з 5 класу і надалі потрібно 1–2 штуки на день — надягати лише на перерві. До слова, їх можна пошити самостійно. Або ж витратити 5–10 грн на день. Для маски, яку кілька хвилин носили, а потім відклали до наступної перерви, потрібен окремий зіп-пакетик (аби не змішувати з чистою). Також використану маску, згідно з санітарними вимогами, школяр має не просто викидати у смітник, а спочатку загорнути в одноразовий пакетик. Не обов’язково, але чимало батьків дають у школу також антисептичні вологі серветки (від 4,5 грн).
Та як пишуть у батьківських групах, налякані школи поки що шукають власні способи перестороги і вимагають чимало іншого. Наприклад, батьків просять закуповувати на школу бахіли та навіть медичні шапочки, сміттєві пакетики, паперові рушники. Поширена вимога — кожному учневі мати при собі антисептик для рук (від 20 грн).
Та, по-перше, ці засоби мала закупати школа, а по-друге, вони мають бути під контролем дорослих, а не у дитячих руках. Бо на думку санітарних лікарів, занадто часте використання може зашкодити шкірі та слизовим оболонками дитини.
Там, де були кулери, нині вони не працюють, бо педагоги побоюються, щоб вони не стали переносниками вірусу. Тому батьків просять давати учням з собою пляшки для води (від простих 60 грн до виробів з надміцного матеріалу та з щільною кришкою за 400 грн). А хтось просто придбає пляшкову питну воду.
Найбільш дивна вимога: приносити одноразові рукавички. Аргументують це тим, що вони потрібні для роботи з комп’ютером на інформатиці та для фізкультури, де всі діти доторкуються до одного спортивного знаряддя. Втім, це навіть небезпечно, адже у слизьких рукавичках можна зіслизнути. У одному закладі освіти зошити, які здають вчителеві, вимагають вкладати у додаткові пакети, аби не контактували між собою. Усе це скоріше наслідок паніки, ніж потреби профілактики.
Чимало родин нині розмірковують про те, що не можна назвати «набором школяра», але пов’язане з дистанційним та змішаним навчанням. У родинних бюджетах відшукують від 1,5 тисяч на планшет чи хоча б від 1,2 тисяч на смартфон, аби учень міг окремо займатися під час карантину. Адже якщо з гаджетів вдома один ноутбук, а на ньому треба віддалено працювати батькам і одночасно дистанційно навчатися дитині (або двом-трьом різного віку), непросто дати собі раду. Тож прикмета часу: першачки хочуть піти до школи не стільки з рюкзаками, скільки з планшетами.
Якщо скуповувалися на ярмарку
Чи потрібен спеціальний одяг? Шкільна форма більше не є обов’язковою. Проте більшість керівників шкіл вважають, що дитина має дотримуватися ділового стилю одягу під час навчання. Не так багато дошкільнят мають такий гардероб, тож, скоріше за все, речі доведеться купувати. На шкільних ярмарках можна було зорієнтуватися по цінах для економних закупок. Сорочки для хлопчика з коротким рукавом 150–250 грн, з довгим від 250 до 450 грн. Але ж їх потрібно 2–5 штук. Штани — у діапазоні 300–650 грн. Піджаки 200–650 грн. Якщо купувати діловий костюм, йдеться про суму 550 — 1500 грн. Ціни на спортивні костюми стартують від 300 грн та сягають 700 грн. На звичайне та спортивне взуття додаємо мінімум 700 грн. Отже, «ярмарковий варіант» для хлопчика становитиме 2–4,5 тисячі грн.
Блузи з короткими рукавом 170–250 грн, з довгим 200–550 грн, спідниці 250–550 грн, жакети дівчатам пропонують за 200 — 750 грн. Сарафани 450–750 грн, а якщо хтось обирає традиційні шкільні сукні, якщо не зважати на не дуже корисні для здоров’я варіанти з віскози, а говорити про трикотаж, йдуть за 500–700 грн. Діловий костюм для дівчинки починається з більших цифр, ніж для хлопчика, від 800 до 1500 грн. Взуття потягне десь на 1 тисяч мінімально. Ціни на спортивні костюми не відрізняються від «хлопчачих». Отже, «ярмарковий варіант» для дівчинки становитиме від 2100 (у рідкісних нині шкільних сукнях від 1800 грн) до 4800 грн.
Якщо цікавили бренди
Втім, чимало батьків нині вважають, що це — не оптимальний за ціною варіант, і тим більше не кращий за якістю. Брендований одяг може обійтися навіть дешевше. Приміром, за каталогом Marks&Spencer спідниці та сарафани пропонують від 350 грн, штани від 400 грн, сукні від 550 грн.
Брендові жакети та піджаки зазвичай починаються від 1 тисячі грн, але навіть малечі додають солідності. А ось брендові сорочки та блузи дорожчі: від 500 грн, та за відгуками батьків, залишаються білосніжними, «дихають», мало мнуться.
Ті, хто хотів обрати найкращій варіант, не зважаючи на гаманець, звісно, мали змогу придбати дитячі ділові костюми і за 10 тисяч грн та більше, і пошити на замовлення — обмежує лише запити та фантазія.
Звісно, є й родини, де одяг до 1 вересня не купували. Але рюкзаки хоче більшість дітей, бо це — ніби символ початку шкільного життя. Тим більш, що варіантів їх безліч: від економних за 130 грн до крутих за 4 тисячі грн. За найменшу ціну можна придбати лише темний однотонний маленький рюкзак з двома відділеннями. А вже за 190–200 грн і плюшеві з 3D малюнками, з принтами усіх популярних нині мультгероїв, і навіть у вигляді м’якої іграшки — кошеняти чи цуценяти. Найдорожчий же варіант від відомих брендів має 3–4 відділення, чимало кишеньок, секретні сумки, світловідбиваючі смуги для кращої видимості в темний час доби. Навіть персонажі на зображеннях — власні, від бренду, і в них є прописані імена.
Сумки для взуття трапляються від китайських, з яскравими принтами за 35 грн до 170 грн — з цупкого матеріалу, що «дихає», з додатковими відділеннями та іншими зручностями.
Чимало фірм пропонує ранці з наповненням у одному стилі за 5,5–7 тисяч грн: окрім рюкзаків, до них входять пенал, сумочка, сумка для змінного взуття і гаманець, а інколи ще й папка та ланч-бокс.
Дешеві та дорогі «інструменти праці»
Наприкінці серпня можна було придбати по акції набори канцтоварів для школярів навіть за 300 грн. Звісно, «меню» нехитре, але велике:
- 10 фломастерів, які легко змиваються
- 12 кольорових олівців
- 2 простих з ластиками
- 2 ластики окремо
- 2 гострилки для олівців
- 3 кулькові ручки
- акварельні фарби 12 кольорів
- 2 однакові пензлики (ворс білки)
- набір кольорової воскової крейди
- пластилін на 12 кольорів
- кольоровий браслетик-лінійка
- ножиці
- клей ПВА та маленький клей-олівець.
Альбом, кольоровий папір та картон (все по 10–12 аркушів) додають до чека ще 30 грн. Прості картонні папки на гумці для зошитів та праці — ще 60 грн. 10 зошитів у клітинку та 10 у лінійку в «економсерії» можна придбати за 30 грн усі разом, ще й з обкладинками. Хоча у частині шкіл надають перевагу робочим зошитам із завданнями, які йдуть у комплекті до підручників. Ще за 10 грн знайдуться непривабливі й сірі, але міцні обкладинки для підручників, а за 20 грн — найпростіший чорний пенал-косметичка. Тож разом вся ця дитяча канцелярія зважує на 450 грн.
Якщо ж акцент на якості та швидкості, купували готові набори за 1500 грн. Там все те ж саме, але більше та зручніше. Приміром, фломастерів на 2 кольори більше, крім синіх кулькових ручок, є ще червона та зелена, пензлики різних розмірів (№ 3 та № 5, ворс поні), пластилін м’який з дошкою для нього та великими стеками, ще 12 кольорів гуаші, склянка-непроливайка, палітра, лінійка дерев’яна, а до кольорового картону додається ще набір білого. Обидві папки — з відділеннями та на «блискавках», а ще вони з однаковими персонажами, у одному стилі ще й з пеналом, ланч-боксом та фартухом для праці з нарукавниками. Зошити з «фіксиками», «посіпаками» та супергероями для хлопчиків, а для дівчат — з принцесами, єдинорожками та котиками, та й кольорові обкладинки їм пасують. У комплекті також палички для рахування, віяли з цифр та літер, підставка для книг.