Уроки музики біля багаття, пісочниці із завданнями та загартовані школярі
Тут проводять вуличні квести за будь-якої погоди, навчаються за методом хвильових занурень та ніколи не їдять у шкільній їдальні — її просто нема, як і готових іграшок та гаджетів у руках школярів. Вчителька Новопечерської школи Поліна Комарова ділиться з «Освіторією» враженнями про відвідини школи в містечку Марлоу поблизу Лондона.
Лісові уроки та школа життя
Ця початкова школа «схована» в мальовничому лісі в передмісті Лондона й не схожа на жодну школу галасливого мегаполіса. Тут навчаються діти від 3 до 12 років, яким можуть позаздрити більшість однолітків — більш ніж половину уроків (у теплу пору року так точно!) школярі проводять на свіжому повітрі.
Лаконічний девіз закладу, де з чотирма сотнями учнів працюють сто вчителів, озвучує пані директорка Сара Морган: «Ми розвиваємо Мислення зростання».
Освітній простір складається з відкритих майданчиків для навчання, рухливих ігор та відпочинку. Ліс із альтанками, стежками і дерев’яною фортецею, трав’яні галявини, пісочниці з обладнанням — природна альтернатива звичним класним кімнатам. У кожного класу — свій кабінет з окремим виходом у двір. А на вулиці за кожним класом закріплена альтанка чи стіл.
На вулиці вчителі часто влаштовують квести для підопічних із «життєвими» завданнями — розпалити вогнище, змайструвати щось за допомогою певних інструментів. Це роблять для того, щоб дитина змогла сама про себе подбати в будь-якій ситуації. А ось готових іграшок ви тут не побачите: знайди матеріали і зроби свого героя сам. Хіба на асфальті для дітей намальовані «класики», пішохідні переходи.
Працює кожна стіна
Школа Дейнсфілд займає всього один поверх, тут немає просторих холів та лунких коридорів. Зате кожна стіна, двері, вікна пістрявіють візуальними розробками. Акцент — на єднанні з природою. В оформленні класів — чимало дрібничок, зроблених школярами власноруч: на мотузках, розвішаних по класу, кріпляться на прищіпках творчі роботи, правила читання та правопису. Біля годинника — підказки, як визначати та правильно називати час. У кожному класі — яскраві меблі, «куточок читання», прозорі бокси та ящики з конструкторами, матеріалами для творчості.
Хвильові занурення
У школі Дейнсфілд викладають за технологією хвильових занурень. Наприклад, діти вивчають тему «Динозаври», і вона стає «хвильовою» для всіх класів на всіх заняттях (мова, математика, природознавство), а тексти й завдання вчителі підбирають саме під «динозаврячу» тематику. Класні кімнати перетворюються на «джунглі», надворі діти ходять на ходулях, які імітують поступ величних диво-звірів, а ще будують гнізда динозаврів з дерев’яних кубиків, мостять усередину гумові дино-яйця, діляться на кілька груп і вчаться захищати ці гнізда від інших хижаків. Також влаштовують «розкопки»: вчителі ховають у пісочниці кістки доісторичних тварин, а школярі потім мають знайти їх.
Відвідувачі школи відзначають: «Тут втрачається відчуття, де урок, а де перерва. З боку тобі здається, що діти займаються цікавими справами чи граються, але це і є навчання, яке сприяє набуттю важливих життєвих навичок».
Minecraft на уроках та програмування змалечку
Оскільки школа працює за програмою Microsoft Associate Showcase School, діти на уроках грають у Minecraft.
Вчителі створюють віртуальний світ, який допомагає їхнім учням закохатися в уроки історії, природознавства, математики, — дітлахи виконують завдання різної складності у формі захопливої гри.
Із 7 років юних школярів навчають основ програмування з micro:bit — дитячим навчальним мікрокомп’ютером, за допомогою якого діти створюють світлові малюнки — сердечко, стрілочка.
Музика просто неба та смузі замість їдальні
У цій школі діти мають змогу відвідати екзотичний урок музики та повчитися гри на африканських барабанах. Барабанні соло можна почути в будь-яку пору року й винятково на вулиці. Якщо надворі холодно, вчителі розпалюють багаття, діти сідають навколо і дивляться вряди-годи на чорну дошку, де крейдою розписані партії для кожного.
Вам це може видатись дивним, але в цій школі учні не харчуються. Усе тому, що найменші залишаються тут до 13:30, а старші учні — до 14:30. «Учні не жують постійно, як це часто спостерігаємо в українських школах. Тут немає кафетерію чи автоматів з некорисними калорійними снеками, — розповідає вчителька Новопечерської школи Поліна Комарова. — У кожної дитини із собою домашній ланчбокс та фрукти в ролі перекусів. Безпосередньо в школі для дітей готують тільки смузі».
Вільні та загартовані
Ще одне спостереження: учні носять форму з тканини, яка не мнеться. Вони не бояться її забруднити — лежать на землі та на траві, можуть витерти рукавом з дошки крейдовий надпис. Багато учнів одягнені в шорти в школі, попри вуличні +4 градуси. Та й у приміщеннях досить прохолодно. Ніхто не кричатиме дитині «Надягни шапку!», один з місцевих трендів — загартовування.
Гаджетів у дитячих руках ви теж не побачите: на території школи заборонено користуватися смартфонами. Жодних планшетів, плеєрів, ба навіть навушників — усе це залишається вдома.
Які «скіли» виховує Дейнсфілд
Розвиток дитячої творчості в усіх проявах.
Здобуті навички одразу перевіряють на практиці.
Розвиток критичного мислення та комунікативних навичок: усних, письмових та online.
Виховання толерантності до інших рас, культур і релігій, статі та способу життя інших людей.
Формування впевнених у собі особистостей, які зможуть постояти за себе на кожному етапі життя.
Прищеплення любові до навчання протягом усього життя.