Шкільні випускні під час епідемії: коли, як і чи варто святкувати?

Вперше в незалежній Україні покоління випускників отримає шкільні атестати без традиційного останнього дзвоника. Проведення випускних під питанням: якщо їх і святкуватимуть, то точно не в червні, як це було кілька десятиліть поспіль. Опитування клієнтів компанії Family Quest показує, що ще місяць після скасування карантину 60 % українців не планують відвідувати масові заходи й багатолюдні місця. А батьки 11-класників в один голос кажуть: «Більше цікавить вступ, а не випуск». «Освіторія» провела власну розвідку та розповідає про майбутнє випускних: прогноз знаної event-менеджерки та думки мам і тат, які зрештою й вирішать: бути святу чи ні.

Чи налаштовані батьки випускників на святкування?

Донька дуже відповідально ставиться до обмежувальних заходів. А стосовно можливої відсутності святкування — доволі стримано. І зовсім з цього приводу не засмучується. В групі класу це питання навіть не обговорюють. Наразі дітей більше цікавить вступна частина цього року.

Катерина Циба

Дуже чекали на останній дзвоник, готувалися до київського вальсу. Випускний залишається в планах: гроші збирали протягом року, а формат свята обирали та продумували діти. Перенесемо на «безпечну» дату.

Вікторія Пономарева

Допоки батьки обговорювали — проводити чи ні випускні, діти особливо не підключались до дискусії. А коли виявилось, що свята не буде — засмутились. Проводити потім ніхто не хоче: «Дорога крашанка до Великодня». Тож поки розглядають варіант зібратись у лісі на піцу без батьків. Але кажуть: «Все одно буде не те…»

Наталія Заболотна

Моя дитина і минулого року не святкувала випускний в 11-му класі. Учні отримали атестат і все. Всі живі. Це було так показово — деякі мамусі хотіли це «свято», вдавали дружбу, повагу до класної керівниці, а через пару днів влаштували бійню в групі Viber. Без «показухи» усім живеться набагато краще.

Вікторія Жуковська

Ми найбільше чекали урочисту частину в школі: традиційно діти самі готують святковий концерт, знімають цікаві відео. Донька навчається в невеликому ліцеї, де все відбувається дуже затишно і щиро. Після випускного наші діти-випускники планували спільну поїздку на Закарпаття, але за неї зараз навіть не йдеться. Чи буде свято, самі не знаємо.

Катерина Отставнова

Син закінчує 11-й клас, навчається дистанційно вже четвертий рік. Навіщо йому випускний? Він взагалі не любить компанії. Проблема неможливості святкування — надумана. Хто хоче, потім зустрінеться та сходить до кафе, скоро знімуть карантинні обмеження. А ось сумно буде тим, хто звик до помпезних промов, пафосу й суконь за кільканадцять тисяч, шампанського для дітей. Вважаю, що традиція з випускними — совкова. Були б інші умови в цьому році, повезла б сина за кордон, зробила б йому екскурсію Європою. Побачити Париж, Рим або Барселону з їхніми музеями, будівлями та соборами — набагато цікавіше, ніж пити та їсти з однокласниками.

Ірина Очкур

Моя дитина й так не збиралася «тусити». Інша річ — отримати в урочистій атмосфері атестат на сцені! Якщо й цього не буде, то звісно, трохи сумно… Хоча і для мене, і для дитини головне — це хороший результат ЗНО та вступ до вишу. А святкувати випускний постфактум не бачимо сенсу.

Оксана Клименко-Міськова

Онлайн-святкування випускних зруйнує все, що так люблять старшокласники

Event-manager Надія Руденко

Директорка з розвитку компанії Family Quest, організаторка заходів понад 14 років, які відвідало більш ніж 500 000 осіб. Працює в командах Atlas Weekend, Olerom Forum One, День Народження Андріївського узвозу, Євробачення 2017, творчиня фестивалів Best Woman, сімейних пікніків «Ігорожуй» і «Кантрі стайл».

Буду відверта: численні школи, з якими ми співпрацюємо не перший рік в організації випускних вечорів, цьогоріч ще не зверталися до нас із проханням організувати свято, — розповідає відома організаторка заходів. — По-перше, Міністерство освіти просить школи не проводити цього року свято останнього дзвоника і випускні вечори. По-друге, навіть якщо батьки випускників підтримають ідею провести внутрішнє свято-вечірку, ніхто не знає точної дати, коли уряд дозволить зібрання від 50 осіб і більше.

Нечіткі терміни карантину не дають створити план, щоб, вдихнувши на повні груди, можна було святкувати без остраху, не хвилюючись за здоров’я — своє та всіх, хто буде в цей момент поряд. По-третє, невідомо, чи матимуть батьки цьогоріч бюджет на проведення свята, якщо ситуація з роботою чи бізнесом нестабільна.

Але є інший бік медалі: день народження ви можете святкувати щороку. Навіть весілля в людей буває двічі чи тричі. А ось шкільний випускний не повторити — він унікальний, бо буває в кожного лише раз на все життя. До того ж особисте спілкування з батьками наших клієнтів дає розуміння, що випускники 11-х класів не готові проміняти «живу» історію випускного на онлайн-вечірку.

via GIPHY

Річ у тім, що вони так навчаються вже два місяці поспіль, тож спілкування з однокласниками та вчителями через ZOOM не приносить жодної асоціації з відпочинком чи новизни самої ідеї «свята в екрані». Направду: онлайн-святкування знищить все, що так люблять старшокласники.

В онлайні приживаються бізнес-конференції, майстер-класи, навіть форуми всесвітніх лідерів. А от опцій «обійми з друзями», «драйвові танці та повільні з хлопцем, що подобається», «світанок на набережній» навіть найсучасніші технології не подарують. Розділити момент тут і зараз, обмінятись енергією — ось головний сенс.

Про які випускні мріють діти в 4-х, 9-х та 11-х класах

Випускні в 4-х і 9-х класах, за моїми спостереженнями, це свято руху та активностей: квести в ролі супергероїв, «сталкерів» чи чарівних створінь випускники молодшої та середньої школи просто обожнюють.

А ось в 11-му класі підлітки зазвичай хочуть відчути себе зірками, «сяяти». Дівчата до дрібниць і заздалегідь продумують образ — від сукні (така, щоб аж дух захоплювало!) до зачіски з манікюром і трендового макіяжу. Найменше випускники старшої школи хочуть бігати лісом у кросівках та розгадувати квестові загадки. Усе залежить від темпераменту підлітків та побажань «зсередини» від колективу. Я зібрала найпоширеніші та найтрендовіші «Оце буде круто!» від випускників:

  • Почати свято з червоної доріжки. Так, з року в рік цей запит на першому місці!

  • Знімати на випускному короткі відео для своїх блогів у TikTok, сторіз в Instagram. Якщо робити це в «фотозоні 360» (у зйомці задіяно 24 камери і можеш одразу отримати GIF-світлину) — «просто вогонь»! Або ж зйомки в тематичних фотозонах (дзеркальні, з ванною, квітами та лелітками, супергероями, ростовими фігурами світових зірок) чи у фотокабінках, де можна отримати знімки моментально.

via GIPHY

  • Діджей; короткі вікторини в Quizizz (як приклад — «Вгадай свого однокласника»), в яких кожен бере участь зі свого гаджета.

  • Фуршет та кенді-бар замість урочистого застілля.

  • Запальне караоке з однокласниками.

  • Інтелект-конкурс у стилі телешоу «Хто зверху» (команда дівчат може змагатись проти команди хлопців).

  • Провести частину випускної вечірки в party-bus з гучною музикою та селфі-сесією.

  • Аерофото- та відеозйомка з дронів. Керують дроном по черзі самі випускники.

  • Свято в стилі «Шоу талантів». Кожен демонструє власний номер — це можуть бути фокуси, танцювальні та вокальні постановки. Якщо їх підготував артист із підтанцьовки чи бек-вокаліст відомого артиста — буде просто неймовірно круто.

  • Випускний із цікавим сценарієм у ду-у-уже атмосферній локації на природі. Все залежить від того, де проживають школярі та які поряд пам’ятки — наприклад, добре убезпечені руфтопи, старовинні замки, фортеці. Чи, може, секретне місце на березі моря.

  • Свято в стилі «Маска» (The Masked Singer), коли учні одне за одним перевдягаються до невпізнаваності (костюми можна орендувати) та співають у крутезних образах, а їхні однокласники мають відгадати, хто це, за голосом.

  • Зустріти світанок у найпрекраснішому куточку міста. А після цього роздати одне одному білі футболки та маркери й написати на них побажання чи намалювати щось прикольне чи символічне.

  • Для бюджету вище середнього, але для вау-ефекту на довгі роки — зустріч світанку на повітряних кулях.

Якщо карантин не послаблять: ідеї, щоб свято відчули всі

Організаторка свят Надія Руденко припускає, що лише на початку липня можна буде говорити про повноцінну організацію вечірок: «Це відбудеться лише за особистим бажанням класів, які погодяться відсвяткувати цю важливу подію. Нехай навіть і постфактум». Це станеться лише тоді, коли люди відчують себе в безпеці, знизиться загальний рівень тривожності. А поки варто замислитись про…

…Святкові «бокси випускника 2020» та квест у віртуальній реальності

У визначений час усі випускники одного класу одночасно отримують святкові «бокси випускника 2020» (за цей момент відповідатиме служба доставки). У цьому боксі — закуски, тортик, міні-пляшечка шампанського (алкогольного чи безалкогольного, за бажанням підлітка), фотобутафорія (не тільки вусики, губки, сердечка, капелюшки, а й хмаринки з прикольними шкільними фразами). Потім усі вмикають Zoom і починаються сюрпризи — ведучий, міні-чати з викладачами, включення з несподіваними гостями.

Суперфішкою такого свята може бути незвичайний формат квесту, для проведення якого існує спеціальна програма. Таким спеціальним технічним забезпеченням займеться найманий підрядник. Його робота може коштувати 25 доларів на годину, щоб організувати такий перегляд онлайн та вивести загальний стрім. Сценарій треба створити окремо, але повірте, воно того вартує на всі 100 %!

Отож, увесь клас під’єднаний до прямого ефіру. Всі однокласники можуть у режимі віртуальної реальності… «керувати» одним з учнів, якого оберуть заздалегідь. Як і в комп’ютерній грі, клас знайомлять з місією та розповідають деталі. Місію клас виконуватиме, керуючи своїм віртуальним героєм-учнем.

Уявіть: обраний учень стоїть біля будівлі школи і має знайти ключ. Але для цього йому мають сказати, що зробити. «Йди до спортмайданчика, заглянь під лаву. Ну як, знайшов?» Учень робить це, але ключа не знаходить. Його однокласник долучається: «Тоді подивись під деревом». Правила гри-квесту в онлайні обговорюються заздалегідь, тож обраний учень матиме право робити лише ті дії, які озвучує його команда. Швидкість проходження залежатиме саме від того, наскільки кмітливі учні цього конкретного класу.

Квест може бути один для тисяч шкіл України, і за допомогою спеціальних програм можна буде в режимі реального часу дивитися, як проходять завдання класи інших команд. Це драйвовий момент змагання, який підкладає дров до багаття і додає азарту.

…Всеукраїнський флешмоб «Випускний 2020 online»

Цей варіант потребує згуртованості випускників, батьків і вчителів усієї України. Але це стане безпрецедентною історією, якщо в один день усі учні випускних класів зможуть обмінятись привітами з однолітками зі шкіл з різних куточків країни. Прямий ефір можуть транслювати телеканали. А ще можна буде саме в прямому ефірі вибрати Міс та Містера онлайн-випускного 2020. Голосування відбуватиметься в режимі онлайн.

У флешмоба мають бути ведучі, спеціальні зіркові гості (за їхні кандидатури учні можуть проголосувати онлайн). Після флешмоба монтується крутезний відеоролик, і вуаля — випускники-2020 не відчують себе обділеними й отримають неординарний досвід.

via GIPHY

…Відео від вчителів з добрими словами про кожного випускника

Так. Святкових лінійок не буде. Учні не обіймуть на прощання улюблених вчителів. Щоб не залишилося відчуття незавершеного гештальта й порожнечі, викладачі й класні керівники можуть записати на відео по одній класній і цікавій фразі про кожного учня-одинадцятикласника. Додати гумору, згадати характер підлітка, щоб і через роки той усміхався, згадуючи цей дивний карантинний рік свого випуску. Монтаж відео варто довірити професіоналам. Навіть учні з найпохмурішим характером розтануть від такого сюрпризу!

…Залишити слід у школі: графіті зі смислом від випускників

Факт: друга половина навчального року в режимі онлайн-навчання та сам випуск 2020 — абсолютний виняток усіх шкільних років незалежної України. У такі часи випускники можуть дозволити собі дещо більше та запам’ятовуваніше, ніж купання у фонтанах.

У школі американського штату Іллінойс директор Джон Гійом провів 4 години, малюючи фреску на стіні свого навчального закладу з іменами кожного випускника та написом «Випускники: не забуті».

Але наші 11-класники можуть і самі за згоди керівництва закладу розмалювати одну зі шкільних стін надворі смисловим графіті, ескіз якого можуть розробити професіонали. І навіть допомогти з втіленням ідеї. Така активність не тільки запам’ятається тінейджерам, а й у прямому сенсі залишить слід у шкільній історії 2020.

…Потусити разом із Lady Gaga, BTS та світовими лідерами

Запишіть дату: 6 червня. Саме в цей день для всіх випускників, що залишилися в цьому році через пандемію коронавірусу без свята, компанія YouTube влаштує на своїй платформі онлайн-випускний зі світовими зірками. Хедлайнерами багатогодинного концерту будуть колишній президент США Барак Обама та його дружина Мішель Обама. На онлайн-вечірці під назвою Dear Class of 2020 запалюватимуть Леді Гага, Аліша Кіз, Chloe x Halle, Zendaya, k-pop група BTS, знані бізнесмени та громадські діячі.

Поділитися цією статтею