Щоб не сталося біди: 5 правил користування газом, які має знати кожна дитина

Як пояснити дітям правила безпечного користування газом

1

Діти дошкільного віку газом не користуються

Батьки вирішують самостійно, з якого віку навчати дитину користуватися газовими приладами. Але найкраще, щоб дитині виповнилося 6–7 років, щоб правила запам’яталися надійно та надовго.

«За допомогою газу ми можемо приготувати їжу, спекти тобі смачні булочки в духовці. Але газ може бути небезпечним. Я навчу тебе користуватися ним правильно. Від цього залежить твоє здоров’я і життя. А також наше життя і всіх людей, які живуть у нашому будинку».

Дитина, яка бачить батьків щодня біля газової плити, може сказати — «Та хіба це складно? Я сотні разів бачив, як ви це робите. Повернули ручку в один бік — газ загорівся, в другий — погас». Поясніть, що зі сторони це й справді виглядає просто. «Головне не те, як вмикати газ. Головне — запам’ятати, що робити, якщо виникла проблема під час користування плитою».

Дитина має користуватися газом під наглядом дорослих — пам’ятайте, будь ласка. А ось газовими колонками та водонагрівачами дітям користуватися категорично заборонено.

2

Спершу — сірник чи електрозапальничка. Тільки потім вмикаєш газ

«Спершу запалюєш сірник (натискаєш на кнопку електрозапальнички), і тільки потім вмикаєш газ. Для цього повертаєш ручку в потрібний бік, а потім підносиш сірник до конфорки. Полум’я має з’явитись одразу».

Якщо у вас вдома плита з автоматичним запалюванням газу через прокручування вмикача, покажіть, як працювати з приладом. Впевніться, що дитина добре засвоїла урок, і попросіть через деякий час під вашим наглядом увімкнути та вимкнути газ на плиті.

3

Щоб повністю перекрити газ, закрий вентиль

«Мам, а що як газ не загорівся після того, як я підніс сірник (електрозапальничку)?» — «Це поганий знак. Якщо газу витече багато, може статися вибух. А ще газом можна отруїтися. Запам’ятай, якщо під час вмикання газу в тебе щось пішло не так — не увімкнулась конфорка, не загорілося полум’я — зразу маєш закрутити ручку назад і одразу ж після цього вимкнути вентиль на газовому крані перед плитою. Ось вентиль. Зараз він відкритий. Бачиш? Він у вертикальному положенні. А коли ми його закриваємо — він буде в горизонтальному положенні. А ще таке його положення називається «перпендикулярно до труби».

Ви маєте чітко пропрацювати з дитиною процедуру повного перекриття газу в квартирі. Після цього вона має сама показати, в якому положенні вентиль відкритий, а в якому ми за його допомогою повністю перекриваємо газ.

4

Газова плита завжди має бути під наглядом. Після користування слід одразу її вимкнути

Дорогі батьки, залишати дітей з увімкненими газовими приладами не можна. Як і залишати їх увімкненими, навіть якщо виходите з дому ненадовго.

Розкажіть дитині, що вона має постійно бути біля плити, якщо щось готує. Після користування газ треба одразу вимикати: «Ти зняв каструлю з вогню, поставив її на підставку на стіл і одразу повинен вимкнути газову конфорку».

5

Відчув запах газу — закрий вентиль на крані та відкрий вікна

Якщо дитина перебуває в квартирі і відчуває запах газу, вона має:

  • Перекрити газовий кран: «Закручуєш вентиль на крані, який перед плитою. Вентиль ставиш перпендикулярно до труби».

  • Відкрити вікна: «Треба вивітрити газ із приміщення».
  • Негайно залишити приміщення.
  • «Після того як опинишся надворі, телефонуй 104 і коротко опиши ситуацію диспетчеру. Повідом нашу адресу. Диспетчер чітко проінструктує, що робити — виконуй його вказівки».

Розкажіть дитині: «Якщо ти відчуваєш запах газу, категорично заборонено користуватися відкритим вогнем, стаціонарним телефоном, електроприладами, вмикати і вимикати світло. Усе це може спровокувати мінімальну іскру. Саме тому, коли приїжджає служба 104, вона ніколи не дзвонитиме в двері — буде стукати».

В ТЕМУ

Ось чудові мультики, які допоможуть дитині дізнатися про користування газом та запам’ятати навики безпеки, якщо станеться інцидент, пов’язаний із газовими приладами.

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ ДОРОСЛИХ

Чи справна ваша газова плита? Негайно викликайте майстра, якщо:

  • Відпускаєте ручку регулятора на плиті, а полум’я пальника одразу зникає.

  • Вогонь на плиті горить нерівномірно або язички полум’я різного розміру.

  • Полум’я дуже слабке або має помаранчевий колір.

  • Вам важко прокрутити ручки регулювання.

  • Ручки регулювання жодним чином не змінюють рівень полум’я на плиті.

  • Під час горіння газу на плиті спостерігаєте кіптяву.

  • Ви відчуваєте чіткий запах газу, коли плита вже вимкнена.

Поділитися цією статтею