Що читають українці: приголомшливі цифри та факти

Зображення: http://data.chytomo.com/

Найновіше масштабне дослідження читацької аудиторії України представили в Києві. Його провели Центр Разумкова, культурно-видавничий проект «Читомо» та платформа Підручник.UA. Опитування проводили в усіх областях України і Києві наприкінці жовтня 2018 року. Дослідники проаналізували 2013 анкет від мешканців 65 міст та 57 сіл. Публікуємо найцікавіші факти і цифри.

Як проводять вільний час українці?

Найпопулярнішим заняттям на дозвіллі є перегляд телебачення. Друге і третє місця поділяють читання преси та активність у соцмережах. Друковані книжки щодня читають лише 8 %, кілька разів на тиждень — 16 %. Електронні чи аудіокнижки — відповідно 4 % і 11 %. Ніколи не читають друкованих книжок трохи більше третини українців.

Електронні книжки в нас найчастіше читають зі смартфона. Більшість завантажує їх в інтернеті безкоштовно, лише 8 % купують разово на спеціалізованих сайтах і 3 % користуюся онлайн-передплатою.

Що вищим є рівень освіти опитаних, то частіше вони читають. Ця частота дещо збільшується зі зростанням рівня добробуту. Жінки читають друковані книжки частіше, ніж чоловіки. Що молодші опитані, то частіше вони читають друковані видання.

Чому не читають?

  • 37 % не прочитали за останній рік жодної друкованої книжки,
  • 36 % прочитали від 1 до 5 книжок,
  • 14 % — від 6 до 10 книжок,
  • 6 % — від 11 до 25 книжок,
  • 4 % — від 26 до 50 книжок,
  • 2 % — більш ніж 50 книжок.

Головна причина, чому українці не читають книжок — немає потреби чи бажання. Лише десята частина опитаних такою причиною називає ціни, ще менше — брак хороших, цікавих, якісних і корисних книжок.

Топ-видавці й автори

Харківське видавництво «Ранок» знають найбільше — кожен десятий читач України. На другому місці «А-ба-ба-га-ла-ма-га» Івана Малковича, на третьому — «Клуб Сімейного Дозвілля». За ним — «Видавництво Старого Лева» і «Фоліо».

Серед сучасних українських письменників найпопулярнішою залишається Ліна Костенко.

На відкрите запитання «Кого із сучасних українських письменників ви знаєте?» 10 % назвали її ім’я. На другому місці — Сергій Жадан із 7 %, на третьому і четвертому — Юрій Андрухович і Оксана Забужко (із дуже незначною різницею), а на п’ятому — Василь Шкляр.

П’ятірка лідерів обійшла Люко Дашвар, Ірен Роздобудько та Ірену Карпу. У дослідженні 2014 року остання входила у п’ятірку першості. Тоді як Ліна Костенко очолює рейтинги вже багато років поспіль.

Проте кожного з цих авторів читали майже вдвічі менше, ніж знають. Так, твори Ліни Костенко читали 5,8 % опитаних, Сергія Жадана — 3,9 %, Оксана Забужко тут обійшла Юрія Андруховича, а Василя Шкляра витиснула з п’ятірки лідерів Люко Дашвар.

Загалом під час опитування назвали 145 імен сучасних українських письменників. 14 % опитаних не змогли пригадати жодного.

Коли читати?

Своїм дітям читають книжки 33 % українців, серед них 9 % — щодня.

Найчастіше серед усіх соціальних груп читають студенти. Водночас 11 % студентів вдається зовсім не читати книжок, а п’ята частина читає їх лише кілька разів на рік.

Переважно опитані українці читають книжки 1–2 години протягом дня або від півгодини до години.

Лише 15 % схильні виділяти окремий час для читання. Четвертина опитаних читають тільки коли є нагода, у вимушених паузах чи паралельно з іншою діяльністю. Частіше за інших спеціальний час для читання виділяють студенти, домогосподарки та пенсіонери.

Мова

Молодші респонденти дещо частіше віддають перевагу книжкам українською мовою.

Книжки російською обирають 28 % опитаних, українською — 24 %. Але найчастіше читачі обирають мову, якою була написана книга — це третина опитаних. Для ще 12 % читачів мова книжки не має значення.

Виданням українською віддає перевагу більшість читачів на заході країни, російською — більшість читачів у південному та східному регіонах. У центральній Україні приблизно рівні частки читачів обирають книги українською та російською, а більшості читачів цього регіону однаково зручно читати обома мовами.

Жінки — про любов, чоловіки — детективи

Найпопулярнішими жанрами серед українських читачів є сучасні детективи та класика. Але зовсім різною є популярність жанрів залежно від статі.

Жінки віддають перевагу класиці і любовним романам (третина читала такі книжки протягом року). Найбільшою популярністю в чоловіків користуються сучасні детективи та фантастика чи фентезі. Любовні романи є найменш популярним жанром серед чоловіків.

Найчастіше українці купують літературу для дітей та підлітків. Підручники — другий найкупованіший тип видань.

Гроші

Ті, хто віддає перевагу читанню українською мовою, частіше купують книжки і рідше завантажують їх з інтернету.

60 % не придбали за останній рік жодної друкованої книжки. 2 % купували, але не читали.

На запитання, де вони взяли книжки, які прочитали протягом останнього року, 35 % відповіли, що купили, 29 % — позичили у друзів, 21 % — завантажили безкоштовно, 16 % — взяли з домашньої бібліотеки, 15 % — взяли в бібліотеці, 4 % — взяли в шкільній бібліотеці.

Жителі міст купують друковані видання дещо частіше, ніж жителі сіл. Що вищим є рівень освіти респондентів, то інтенсивніше вони купують книжки. Жінки — частіше, ніж чоловіки.

Рекомендації друзів найбільше впливають на вибір книжки під час її покупки.

Середня ціна останньої придбаної книги становила 135 грн.

Поділитися цією статтею