Рецепти слаймів: Урок, після якого учні носитимуть вчителя на руках

Автор фото: Геннадій Гнип

Вчитель хімії Новопечерської школи та учениця Вероніка Сидорук провели для «Освіторії» майстер-клас зі слаймоваріння. Беріть на озброєння, панове вчителі, та насолоджуйтесь захватом ваших учнів!

Слайми, що за звір?

Слайми (slime, жуйка для рук) — суперпопулярна розвага серед школярів. Вони обожнюють не лише гратись ними, а й активно гуглять рецепти та дивляться відео зі слаймоваріння в YouTube, — розповідає вчитель хімії Новопечерської школи Вадим Кожанов.

Слайм — антистресова іграшка, м’яка, тягуча, жмакальна, липка, еластична, легко змінює форму та може видозмінюватися практично до нескінченності. Її можна зробити будь-якого кольору, додавати ароматизатори, блискітки та навіть зробити люмінесцентною та милуватися вночі слаймом, що світиться.

Гадаю, слайм — більш сучасний спадкоємець лизуна, — додає учениця 3-го класу Вероніка Сидорук. — Є люди, які додумалися до звичайного лизуна додати зубну пасту і отримали штуку, яку назвали слайм. Особисто для мене це крутий антистрес. Після напруженого дня в школі я люблю пожмакати свої слайми, зробити щось новеньке. Навіть після диктанту я можу дістати з коробки слайм і розслабитися. Чудово знімає напругу!

А ще слайми чудово сприяють розвитку дрібної моторики та допомагають сублімувати надмірну дитячу енергію.

Які є різновиди слаймів?

Оригінальний — без додатків, схожий на еластичне тісто

Попкорн — з додаванням різнокольорових кульок пенопласту

Сніжний — з додаванням штучного снігу, з великими чи маленькими часточками

Флафі — пухнастий, м’який і повітряний, схожий на пінку для гоління

Глітер — з додаванням блискіток чи намистин

А хто ж вигадав цей «пухнастий слиз»?

Перший слайм «народився» в 1976 році на виробництві компанії Mattel. Є навіть легенда про те, що винахідницею першого у світі слайму стала 11-річна донька власника фірми Mattel. Дівчинка експериментувала з хімічними елементами на заводі, і в процесі змішування речовин отримала шмат тягучого зеленого слизу. Того ж року фірма випустила слайм, основними компонентами якого стали гуарова камедь (компонент, який видобувають з бобів гуара) та бура (тетраборат натрію).

Поєднуємо урок хімії та слаймоваріння

Вчителі дарма забороняють дітям бавитися слаймами — з цієї любові можна зростити непогані знання з хімії! Як то кажуть, не можете побороти щось — очольте! Так і ми в Новошколі відкрили невеликий гурток для 5-7-х, і навіть 4-х класів, де вчимося робити слайми з клею та реактивів, розбираємо сам процес «по кісточках». Залюбки поділюся досвідом з вами!

Отож, теорія.

Один з важливих елементів слаймоваріння — клей. Його молекула схожа на таких собі черв’ячків, які полюбляють обіймашки. Іншими словами, вони злипаються між собою, чіпляються один за одного своїми відгалуженнями-хвостиками. Тож коли молекули клею підходять близько одна до одної, відбувається процес зчеплення.

Чому клей липкий і не загущується? Між молекулами клею багато води. Вони «забороняють» цим двом черв’ячкам-відросточкам сконтактувати один з одним.

Що ж відбудеться, якщо додати до клею речовину-активатор, яка створить у поєднанні з ним наш омріяний слайм? Активатор відбирає на себе молекули води, щоб клейові молекули все-таки уможливили своє вічне прагнення зчепитись та поєднались у міцну структуру.

Для загущення клею підходить звичайнісінька харчова сода, краплі для лінз (там міститься тетраборат), миючі засоби та гелі для душу, рідкі засоби для прання, пінки для гоління. Харчова сода, наприклад, найслабкіше відбирає воду в клею, тому вона непопулярна серед засобів для загущення слаймів. А от найкраще відбирає воду тетраборат. Але якщо переборщити — можна замість слайму отримати шматок міцної гуми, тому важливо попасти в золоту середину. Оптимальним загущувачем особисто я вважаю пінку для гоління. Окрім загущення пінка зробить ваш слайм пухнастим, повітряним. Ну що, переходимо до практики?

Практикум зі слаймоваріння

Крок 1

Збираємо компоненти для майбутнього слайму. Давайте зробимо великий слайм.

Візьміть клей ПВА (М) — стандартний тюбик, 3 штуки (200-300 мл).

Пінка для гоління — половина туби (100 мл) або тетраборат (з ним треба працювати обережніше: додавати невелику кількість і дивитися на ефект, щоб сильно не загустити).

Барвник — харчовий, акриловий або гуаш, люміноформний — якщо хочете зробити слайм-світлячок.

Ароматизатори — підійдуть будь-які харчові: ваніль, вафелька, полуниця, піна колада тощо.

Крок 2

Діємо!

Беремо одноразовий посуд досить великих розмірів. Виливаємо три баночки клею.

Обожнюю цей звук! — сміється Вероніка, вичвакуючи ПВА до посудини. — Одразу ж додаємо пінку для гоління. Я люблю казати: «Годуємо слайм пінкою!»

Розмішуємо субстанцію спершу ложкою.

Коли процес загущення почався, можемо вимішувати руками. Якщо трохи переборщили з пінкою, можете додати рідкого мила — пропорція «на око».

Крок 3

Випускаємо слайм на стіл! Гарнесенько вимішуємо. Наш слайм трохи зарідкий, тому додам трохи соди для додаткового загущення. І ось тепер можна подбати про його колір. Я люблю ніжні кольори — цього разу хочу зробити слайм ніжно-персикового кольору.

Крок 4

Перевіряємо, чи слайм гарної якості. Він не має бути надто твердим. Не має липнути до рук. Пропорцію визначаєте кожного разу «на око», додаючи ті чи ті інгредієнти — соду чи піну для загущення та рідке мило для розм’якшення слайму. Можна погратися з текстурами.

Дуже люблю додавати ароматизатори! Тоді слайм наче стає живий. Наш буде пахнути ванількою.

Вчитель хімії додає, що з деяких реагентів у лабораторії вчителі можуть зробити разом з дітьми свій ароматизатор. Наприклад, дюшес. Його роблять з ізоамілового спирту, оцту та каталізатора — оксиду фосфору. А замість звичайного барвника до слайму можна додати такий, що світиться в темряві, та пояснити дітям, чому саме так відбувається.

Можемо додати до готового слайму блискітки, кульки з пінопласту.

Крок 5

Дбаємо про тривале життя новонародженого слайма. Слайм може довго не псуватися, якщо «житиме» в щільно закритій місткості — для цього підійдуть харчові бокси, ланчбокси.

Наша квартира за останні півроку перетворилася на справжню слаймову лабораторію. Але не турбуйтеся про те, що ви не відмиєте слайм з поверхонь удома, коли дитина буде бавитись, — додає мама Вероніки Анна Сидорук. — Оскільки основний елемент слайма — пінка для гоління — то все це гарно відмивається з підлоги чи підвіконня звичайною водою, вологими серветками, засобом для миття посуду.

Поділитися цією статтею
Автор: