QR-коди для уроків: 20 креативних ідей

Що надовго зацікавить учнів, а від учителя вимагає лише кількох хвилин уваги? QR-коди! Не всі знають, що робити їх не важче, ніж гуглити інформацію. Зібрали для вас аж 20 креативних ідей, як використати QR-коди на уроці.

Що розповісти дітям про QR-код

Назва QR-код походить від англійського словосполучення quick response, тобто швидкий перехід. Його створили вперше близько двадцяти років тому в Японії: штрих-код, ніби на товарах у магазині, дає легкий доступ до будь-якої інформації. Але його можна сканувати без променя світла, а просто за допомогою камери смартфона. Потрібна лише спеціальна програма-розпізнавач. Нині вже звично для багатьох у кафе переходити до віртуального меню завдяки QR-коду. Код можна зберігати в інтернет-просторі або видрукувати на папері, тканині, іншому матеріалі. У нових українських підручниках теж чимало QR-кодів до завдань. Але кожен учитель легко може робити власні. Для цього не потрібно якихось додаткових цифрових знань. 

Як зчитувати?

У більшість сучасних смартфонів «вшита» програма зчитування QR-кодів (наприклад, програма «Сканер» в Xiaomi), а у Viber усе ще простіше: там вже є функція розпізнавання цих кодів.

Як кодувати?

1. Скопіюйте адресу посилання.

2. Завантажте та відкрийте генератор QR-коду  і вставте посилання у відповідне поле.

Існує багато безкоштовних генераторів на кшталт:

3. Завантажте QR-код і видрукуйте його для учнів.

20 креативних ідей для QR-кодів на уроках 

1. Даємо завдання на вибір

Завжди залишається чимало цікавого матеріалу, який педагог хотів би презентувати учням, але бракує часу. Зобов’язати переглянути вдома? Але ж діти й так перевантаженні та навряд чи зустрінуть нове завдання з ентузіазмом. 

У британських колег є маленька хитрість. Запропонуйте обрати й переглянути одне з п’яти відео (аудіо, фото, текст) за QR-кодами, які надасте на роздатковому матеріалі. Цікавим є сам формат. Зазвичай допитливі учні починають відкривати все, аби зробити вибір. А потім на занятті діляться, що й не помітили, як переглянули більше, ніж потрібно. Добре щоразу давати QR-коди для відео або фотографій за темою, щоб учні отримали візуальне уявлення про неї. 


2. Маємо про запас призову діяльність

У кожному класі зазвичай є кілька учнів, які швидко закінчують роботу, а потім нудьгують. Для найшвидших можна підготувати QR-коди на додаткові відео, тести чи завдання. Так ті, хто швидко закінчив, можуть бути залученими, поки решта учнів працюють. Такі завдання можуть бути поглибленого рівня. 

Де взяти посилання на вікторини, інтерактивні вправи, тести та анкети? Існує низка англомовних ресурсів, які подають посилання вже у формі  QR-кодів:


3. Відкриваємо відповіді

Учитель може створити QR-коди з посиланнями на відповіді для завдань. Коли він бачить, що більшість учнів впоралися із завданнями, він надає код. Тепер діти можуть перевірити себе, побачити, що вони зробили не так, а потім попрацювати на помилками.


4. Вирушаємо разом на віртуальні екскурсії

Педагоги мають шанс податися з учнями на віртуальні екскурсії за допомогою всього одного сканування. Тепер діти матимуть зоопарки, ботанічні сади, відомі місця та музеї по всьому світу буквально під рукою.

Якщо вчитель може витратити трохи більше часу, він здатен підвищити мотивацію школярів. Достатньо підібрати невеликі плакати або листівки важливих об’єктів по всьому світу за вашою тематикою (історичних місць, територій рідкісних тварин) та нанести на них QR-коди, щоб більшості захотілося досліджувати тему далі. 


5. Оптимізуємо дослідження

Де учні шукають матеріали для досліджень, проєктів, рефератів? Не всі джерела містять правдиву та вичерпну інформацію, а також не у всіх школярів достатньо розвинене критичне мислення. Якщо педагог прагне зекономити час учнів на дослідження та спрямувати їх до надійних матеріалів, варто зробити перелік перевірених сайтів. Створіть QR-код, який містить посилання на всю цю інформацію в одному місці. 


6. Відкриваємо цифрову галерею

Учитель має чудову нагоду дати змогу батькам побачити роботи дітей. Для цього треба зібрати роботи учнів з мистецтва. Це можуть бути фотографії прикладів робіт, мистецьких проєктів, малюнків. Але не лише це. Так само можна зібрати відео читання віршів, есеїв, доповідей, презентацій, виконання танців. І навіть педагогам, які не мають багато творчих робіт школярів (наприклад, з математики), теж можна створити цифрову галерею з QR-кодом. Для цього варто попросити учнів зробити вдома автопортрети та підписати імена. 


7. Даруємо свій голос

QR-коди можуть говорити! Замість посилання на текст учителі можуть підключати QR-коди до аудіоповідомлень. Це може бути аудіофайл, збережений «у хмарі», наприклад Dropbox.

dropbox

Іншим швидким варіантом є використання такого вебінструменту, як Vocaroo, який дає змогу користувачам записувати голос за допомогою мікрофона на своєму гаджеті. Цей інструмент корисний для аудіопідтримки тих, хто вивчає іноземну мову.

А якою радістю може стати вітальний лист для нового учня з QR-кодом, який дає змогу почути повідомлення голосом учителя! Так само можна вітати дітей з днем народження: згадуватимуть весь рік.

Де ще використати аудіо? Це може бути нагадування короткого правила чи формули. У початковій школі варто просто почитати вголос оповідання чи казки, які діти вивчають. 


8. Знайомимо ближче з учителями

Нікому не подобається, що кілька місяців учні перекручують його ім’я. А що взагалі діти у вашій школі знають про педагогів? Дайте початок глибшим стосункам та більшій повазі до вчителів, ніж це було раніше. У багатьох музеях є невеликі картки або експозиції, які дають важливу інформацію про те, що ви бачите. Чому б не скопіювати ідею? Розмістіть на стенді фотографії вчителів школи з QR-кодами. А за ними не лише імена та по батькові (за потреби), а й обов’язково цікаві факти про них. Які? У кожної людини знайдеться щось яскраве, досить одного-двох повідомлень. Хтось зійшов на Говерлу, хтось вишиває хрестиком, у когось онуки близнята або цікаві домашні улюбленці. Це дасть учням значно більше, ніж формальне нагадування про ввічливість. 


9. Навчаємо берегти дерева

QR-кодами можна давати посилання на всі важливі повідомлення: розклад дзвінків, шкільний календар чи меню їдальні. Добре розмістити в кожному кабінеті кілька QR-кодів, які переведуть учнів до коротких відеороликів, що закріплюють основні поняття, або сайтів, які містять важливу інформацію з відповідного предмета.

Цим рятуєте дерева. Оголошення та інструкції на стендах можуть робити й діти, якщо навчити їх генерувати коди. Поясніть, що цим вони економлять папір, а отже рятують дерева. 


10. Ділимося роботами учнів

Педагогам варто заохочувати учнів обмінюватися роботами. І не лише шкільними. Вони можуть продемонструвати досягнення на гуртку малювання чи у спортивній школі. Творчий підхід додасть драйву. Чим здивувати однокласників? Хіп-хопом про математичні поняття або покроковою інструкцією з розв’язання простої, але всім відомої проблеми? Вчитель може приєднати до QR-коду відеопосилання чи онлайн-вміст від школярів за допомогою QRstuff. Не варто обмежуватися стінами школи. Якщо учні роблять проєкт та хочуть привернути увагу до розповсюдження мікробів, вони можуть розмістити коди по району або в бюлетені для батьків. 


11. Досліджуємо тривимірність

Існує кілька мобільних додатків на кшталт Quiver, які пропонують можливості високоякісної доповненої реальності. Здається, малювати та розфарбовувати фігурки, що оживають (стають об’ємними, рухаються) — ідея для малят. Але геометричні сітки допомагають учням взаємодіяти з тривимірними формами, що корисно для сприйняття стереометрії. Учні можуть розфарбовувати пласку фігуру і побачити її у тривимірному варіанті. 


12. Створюємо сучасне резюме

Інші колеги на сторінках преси радять: варто не лише навчити учнів робити QR-коди, а й використовувати їх у реальному житті. Наприклад, на занятті створити сучасне резюме з посиланням на портфоліо. Навчитися писати про себе для потенційних роботодавців — така тема є в навчальній програмі. Отже, можна зробити резюме дійсно сучасним та креативним. Це підвищить мотивацію опанувати тему, а згодом насправді дасть фору на ринку праці. 


13. Демонструємо зразки

Що таке якісна робота, якщо йдеться про презентацію чи есей? Не завжди слів учителя достатньо, аби зрозуміти. Але тепер можна поступово назбирати колекцію прикладів, які давати дітям за кодом. 


14. Нагороджуємо

Замість наклейок «Молодець» можна надати QR-код, що веде до анімації або значка. Він може очікувати на учня наприкінці тесту і навіть бути різним залежно від результатів.

Учні можуть створювати власні QR-коди, щоб нагороджувати одне одного. Важко перебільшити, наскільки цінною здасться дитині чи підлітку відзнака «Добра робота від Дениса» чи «Ти незамінний для нашої команди».


15. Влаштовуємо навчальні станції та квести

Якщо розмістити QR-коди в різних частинах кімнати (у 4–8 місцях), а з ними пов’язати різні онлайн-дії та завдання, можна цікаво облаштувати роботу в групах. Графічний організатор, який отримують учні, полегшить переміщення команд за маршрутом. У ньому розписано порядок, а також там треба давати відповіді учням. Це полегшить їхню взаємодію з пов’язаним вмістом. Одна станція — одне завдання, на виконання якого групі учнів відведено певний час. Далі вони переходять до наступної станції. Діти мають обійти всі станції за один урок. 

Інша форма групової навчальної гри — квест. Його зручніше проводити по всій школі. Діти розв’язують певні завдання, аби просуватися та знайти нову підказку. Підказки для квесту у формі QR-коду треба буде розмістити в потрібних місцях школи.


16. Навчаємо голосувати

QR-коди можуть бути чудовим інструментом для голосування, що дає змогу дітям голосувати, просто скануючи той чи той код, коли вони входять або виходять з класу. Це може заощадити час і підбадьорити учнів.


17. Робимо код динамічним

Ще кілька нестандартних варіантів. Навіть ті, хто вже застосовує цей інструмент, не завжди усвідомлюють, що є його різні види. Статичний QR-код означає, що він завжди переносить вас в одне місце в інтернеті. Динамічний QR-код, також відомий як «живий код QR», відрізняється тим, що після його створення можна редагувати інформацію, на яку веде закодоване посилання — без втручання в сам код. Після сканування динамічний код перенаправляє вас на сервер, а він, своєю чергою, на сторінку з інформацією.

Такий формат буде корисним, якщо у вчителя є для учнів щоденна активність або завдання, які доводиться оновлювати щотижня.

Кілька вебсайтів, наприклад, Кaywa, допомагають користувачам переходити від статичних до динамічних QR-кодів. 


18. Тішимо учнів інтерактивним текстом

Учням потрібно придумати розповідь, що складається з кількох частин — у кінці кожної, як у комп’ютерній грі, буде кілька варіантів фіналу. Можна створити інтерактивну версію казки про Червону шапочку: з першого QR-коду зчитується зав’язка, а продовження можна вибрати самостійно («Скануйте код під номером 2, щоб героїня пішла безпосередньо через ліс, або під номером 3, щоб вона обійшла небезпечну дорогу»).


19. Надаємо приховану підказку

Для тих учнів, яким складно виконати вправу, розв’язати задачу, необхідні підказки. Це можуть бути означення, правила та алгоритми, зразки виконаних завдань, відповіді на загадки та багато іншого.


20. Виховуємо малих критиків

Коли діти закінчують читати книгу зі шкільної бібліотеки, запропонуйте написати свій відгук від руки або створити відео та поставити посилання на свій відгук за допомогою QR-коду. Роздрукований QR-код прикріплюємо на передній частині книги. Зазвичай знання, що її читацькі враження залишаться для інших учнів, сповнюють дитину гордістю. 


Поділитися цією статтею