Учитель щастя: 10 активностей для радісних уроків

Клас, в якому учні випромінюють радість, оптимізм і натхнення, — мрія кожного вчителя. А ми готові вам допомогти. Підготували 10 цікавих і корисних активностей, які точно сподобаються дітям! Приготуйтеся стати вчителем, який робить клас щасливим. 

Що сприятиме формуванню щасливого класу?

1️⃣

Налагодження близького контакту

«Учитель щастя» знає своїх малих підопічних не лише формально, а й намагається налагодити доброзичливий людський контакт. Буде знайомитися з уподобаннями й захопленнями учнів, пропонувати позакласні активності, проявляти емпатію й доречну турботу. Проявить уважність до настрою та самопочуття школярів. Інвестований у довірливе спілкування час окупиться для педагога сторицею.

2️⃣

Складені разом правила дисципліни

«Дисципліна в класі — надважлива. Але щоб ваші учні почувалися комфортно й щасливо, про неї треба домовлятися», — розповідає Наталя Кідалова, вчителька української та англійської мов, переможниця Global Teacher Prize Ukraine 2019, і ділиться порадами:

  • Складіть правила разом з учнями: тільки тоді вони будуть їх дотримуватися.
  • Правила можна змінювати, доповнювати і переглядати.
  • Правила не повинні забороняти (бути з часткою «не»), вони мають дозволяти. Замість «Не запізнюємося» варто формулювати так: «Уроки і перерви починаються вчасно».
  • Правила повинні бути не дискримінаційними: вони мають стосуватися і учнів, і вчителя.
  • Правила мають забезпечувати комфорт і творчу робочу атмосферу.

3️⃣

Гумор

Використовуйте будь-яку можливість для гумору в класі. Пам’ятаєте, нам ще Леся Українка заповідала: «Щоб не плакать, я сміялась». У важкі для країни часи почуття гумору підвищує рівень життєстійкості та адаптивних можливостей психіки в дорослих і дітей. Розказуйте анекдоти, «смішинки», кумедні історії або просто діліться незабутнім досвідом. Та й зі свого боку намагайтеся не сприймати речі надто серйозно весь час. Який би предмет ви не викладали, можна пов’язати його з реальними ситуаціями із життя, і ви одразу помітите щире зацікавлення учнів.

4️⃣

Доречна похвала

Не варто недооцінювати силу похвали. Діти люблять, коли їм кажуть, що вони чудові. Секрет у тому, щоб похвала звучала в доречний момент і не містила повторюваних банальних фраз. Замість того щоб акцентувати на чомусь, що відбувається «не так», підкреслюйте хорошу поведінку, вчинки, емоційні реакції дітей. Вони жадають такої уваги і докладатимуть зусиль, щоб її отримати. У цій статті ви знайдете 60 фраз-мотиваторів замість «Молодець», які виручать кожного вчителя.

5️⃣

Вивчення бази та вивільнення часу на дійсно важливе

«Не зважайте на програму. Програма перенасичена, а вчителі все одно намагаються її впхнути дітям у голови, — такою порадою ділиться Паул Пшенічка, вчитель фізики та астрономії, почесний член Лондонського інституту фізики та переможець Global Teacher Prize Ukraine 2017. — Натомість треба вчити базових речей і вчити вчитися. На урок я беру основне, а решту — по гіпертексту. Так у мене вивільняється час на цікаві досліди, фільми, історії. Я завжди кажу колегам: плюньте на програму. Хочете чогось навчити — навчіть хоч чогось. Не можна вчити все і нічого. Майте сміливість».

6️⃣

Надання дітям вибору

Зазвичай учителі встановлюють правила та вирішують «потрібний хід справ» у класі до дрібниць. Учні ой як нечасто отримують можливість зробити бодай якийсь вибір самостійно. І дарма! Для початку ви можете запропонувати вихованцям висловлюватися щодо того, ЩО, ЯК або В ЯКІЙ ПОСЛІДОВНОСТІ вони вивчатимуть. Повірте, так вони відчують свою значущість, певний ступінь незалежності та будуть прихильними до вас. І, звісно, довірятимуть.

7️⃣

Гра

Ігри дуже важливі для розвитку дитини. Вони живлять мозок, допомагають емоційному зростанню, соціалізації. А ще це завжди творча активність. Ігри дозволяють учням спробувати різні речі та навчають взаємодіяти з іншими. Звісно, ігри треба вміти дозувати — тоді задоволення від них буде ще відчутнішим.

8️⃣

Турбота про водний баланс

Здавалося б, яка дрібничка. Але якщо ви потурбуєтесь, щоб у кожного учня під час уроку на парті була вода, та зробите це новим правилом — мозок кожного з ваших учнів неодмінно віддячить активністю та допитливістю на уроках. Адже зневоднений дитячий організм — млявий, його власник погано сприймає інформацію та стає неуважним.

10 активностей для плекання щасливого класу

Запальні й веселі руханки

Фізична активність не має бути для дитини чимось на кшталт покарання чи нудної або обтяжливої справи. А ось що подобається дітям, так це танцювальна фізкультура з трендовими рухами, що дають змогу весело розім’ятися. Ось посилання на кілька запальних руханок від крутезної вчительки хореографії Новопечерської школи Анни Домніч. Спробуйте виконувати їх у класі або заохочуйте дітей займатися вдома.

Вправа «Три кумедні речі»

Кожен учень бере аркуш, на якому коротко пише про три випадки/історії/анекдотичні ситуації, що змусили хихотіти мало не до сліз та неабияк підняли настрій. Це можуть бути як історії, в яких дитина брала участь, так і ті, за якими спостерігала. Щодня запрошуйте поділитись однією найкумеднішою історією двох чи трьох учнів наприкінці уроку. Це буде ваш незмінний ритуал на весь наступний місяць.

«Дихаємо, як звірята»: дихальні вправи для розслаблення та концентрації

Можна практикувати такі вправи на початку або наприкінці уроку. Під час виконання вправ увімкніть на телефоні музику-релакс — це посилить ефект.

Вправа «Повітряна кулька»

Покладіть руки на живіт і зробіть глибокий вдих через ніс, надуваючи живіт, як повітряну кульку. Затримайте дихання, а потім повільно видихніть ротом, спускаючи повітряну кульку в животі. Запропонуйте дітям пофантазувати, якого кольору сьогодні їхня кулька, який у неї настрій і чому саме такий.

Вправа «Зміїне дихання»

Глибоко вдихніть, заповнюючи повітрям усе тіло. Зробіть паузу і повільно плавно видихніть, видаючи шиплячий звук так довго, як зможете. Повторюйте від трьох до п’яти разів, відчуваючи, як уповільнюєте темп дихання і щоразу стаєте спокійнішими.

Вправа «Дихання кролика»

Сядьте зручно та зробіть багато коротких видихів носом підряд. Потім зробіть довгий вдих і видих. Після чого повторіть сет «кролячого дихання».

Вправа «Дихання слоненятка»

Встаньте, широко розставивши ноги. З’єднайте руки і вільно опустіть їх перед собою, неначе це хобот слона. Вдихніть через ніс, підніміть руки високо над головою і трохи відхиліться назад. Потім видихніть через рот, паралельно опускаючи руки-хобот донизу, згинаючись аж до колін.

«Хто хоче стати декоратором класу?»

Запропонуйте учням тематично прикрасити класну кімнату. Для прикладу, наше з вами найближче свято — День українського козацтва. Тож попросіть учнів намалювати, розфарбувати й вирізати традиційні козацькі обладунки та інші символи козацтва, фігурки козаків, козацькі герби. Можна зробити та повісити в класі вервечку з тематичними прикрасами на мотузці, роздрукувати козацькі гасла й приказки та розмістити в різних куточках класної кімнати. Прикрашати разом класну кімнату — одне задоволення, тож просто спробуйте!

Ну що, пограємось?

Б’ємося об заклад, коли ви кажете учням цю фразу, їхні серця починають битися радісніше, а в очах спалахують грайливі бісики. Підготували кілька варіантів цікавих ігор — для онлайн-навчання та очного.

Гра «Монетка тиші» для офлайну

Тривалість: 3–7 хвилин

Як проводити гру?

Об’єднайте дітей у невеликі групи по 5–7 осіб. Учитель попереджає, що основна умова для цієї гри — цілковита тиша. Не можна перемовлятися чи підказувати.

Перша дитина кладе монетку на будь-який палець. Завдання сусіда — забрати цю монетку та передати її далі по колу, використовуючи тільки один палець. У тій групці, де порушили тишу, монетку повертають до першої дитини і починають заново. Перемагає група, яка найшвидше передала монетку по колу.

Чим помічна ця гра?

Вправа допоможе дітям самоорганізуватися і діяти як команда. Однак за рахунок тиші кожен усвідомлює, що навіть у команді часто потрібно думати і приймати рішення самостійно. А ще — розуміти одне одного без слів. Після закінчення гри дозвольте дітям кілька хвилин обговорити свої успіхи та невдачі. Вчитель має прослідкувати, щоб обійшлося без взаємних образ, а критика була об’єктивною.

Гра для онлайну «Правда або брехня»

Тривалість: до 15 хвилин

Як проводити гру?

Учитель пропонує учням написати темним маркером великі цифри 1, 2, 3 на аркушах паперу А4 (щоб добре було видно всім на екранах гаджетів).

Потім необхідно озвучити інструкцію: «Зараз кожен з вас поділиться з класом трьома фактами про себе. Один із цих фактів має бути неправдивим».

Щодо фактів — говоріть про улюблену їжу, домашніх улюбленців, членів родини, хобі, подорожі. Для старших дітей доречно казати про фільми, музику, життєві ситуації.

Після того як учень озвучив усі три факти про себе, всі інші показують на екранах номер того факту, який вони вважають неправдою. А той, хто розповідав про себе факти, називає учнів, які це відгадали.

Гру може почати вчитель: «Факт 1: Я люблю борщ. Факт 2: Я боюся павуків. Факт 3: У мене є домашня тваринка — хом’як Байрактар». Потім учитель називає на ім’я всіх, хто показав цифру 2 і тим самим відгадав, що страх павуків — це вигадка.

Читання — у радість

Щоб читання стало улюбленою рутиною школярів, не слід змушувати дітей читати, робити перевірки прочитаного. Натомість педагогам варто взяти на озброєння прийом, роками перевірений вчителями київської школи Happy Nest.

Щодня кожен з ваших учнів самостійно обирає книгу (найкращий варіант — із наявних у шкільній бібліотеці). Цю книгу вони нехай читають, починаючи з 5 хвилин. А потім на листочку словами або за допомогою ілюстрації показують, що саме вони прочитали цікавого.

Потім учні пишуть, кому можна порекомендувати книгу, який момент найбільше вразив та які слова були незрозумілі. Після — діляться враженнями. На дошці виставляйте ілюстрації учнів до цієї книги. А однокласники намагатимуться вгадати, яку ж книжку хто читав.

«Чи хотіли б ви…»

За допомогою цієї активності ви можете надихнути свій клас більше дискутувати, висловлювати та аргументувати свої думки, доносити свою точку зору до групи. Наприкінці уроку залиште 7 хвилин, щоб усі охочі висловились щодо питання, яке ви озвучите для всього класу.

Ось кілька прикладів запитань, які стимулюють цікаву розмову:

  • На наступній перерві ви хочете погратися на вулиці чи в приміщенні? А чому там?
  • Що цікавіше: побачити феєрверк чи циркову виставу? Чому?
  • Ви краще покатались би на лижах чи пішли в аквапарк?
  • Чи хотіли б ви, щоб абсолютно все у вашому домі було одного кольору?
  • Що цікавіше: відвідати міжнародну космічну станцію і побути там тиждень чи залишитися на цей час у підводному готелі?
  • Що крутіше: бути популярним співаком, актором чи спортсменом?

15 хвилин «божевільних танців»

Діти завжди обирають рух, який приносить їм веселощі. Тож скажіть вашим учням, що сьогодні після уроків ми влаштовуємо безпрецедентну «Руханка-паті». Діти можуть самі обирати пісні, головне — високий танцювальний ритм. Правил не існує: всі мають танцювати без упину, хто як вміє, аж поки не захекаються. Таку активність можна влаштовувати раз чи двічі на місяць, щоб учні чекали на неї з нетерпінням.

Вправа на довіру «Дзвін»

Формуваня довіри між дітьми в класі — річ суперважлива. До того ж щасливого класу не буває без довіри. Тому пропонуємо чудову вправу «Дзвін». До неї треба ретельно підготуватись і вчителю, і учням.

Як провести вправу?

Уявіть дзвіночок. Він складається з напівсфери та рухливого язичка, який створює звук. Так і в грі всі діти розподіляються на каркас дзвоника та «язичок». Учні стають у коло. Відстань від учня, який виконує роль «серця» дзвіночка, до «оболонки» — трохи менша, ніж відстань витягнутої дитячої руки. Той, хто в центрі, заплющує очі, схрещує руки і кладе собі на плечі. Учень має стати «стовпчиком», дещо напружити тіло. А ті, хто стоїть у колі, починають «перекидати» товариша один одному. При цьому його ноги залишаються нерухомими. Задіяний тільки тулуб, він буде весь час у русі й під нахилом.

Діти беруть свого однокласника за плечі, обирають товариша, якому передаватимуть його і обережно штовхають легким пружним рухом. Далі — маленька пауза і передання учня в іншу сторону. Рухи повільні та пружні. Якщо у вузькому колі вправа дається легко, то його можна розширити. Це потребуватиме від учня, який по центру, більше довіри.

Важливі інструкції

Учня, який виконує роль «серця» дзвоника, треба перекидати дуже обережно. Приймати і відпускати дбайливо. Поясніть дітям, що треба все робити плавно і не надто швидко. Активізуйте уяву. Можна сказати, що їхні руки — це пружини, які потрошку згинаються і приймають іншого, зупиняють і так само плавно відправляють далі.

Людина, якщо її рухають зі сторони в сторону, не знає, як поводитиметься той, хто приймає її під час напівпадіння, і має повністю довіритися. На інших учнях лежить відповідальність за стан свого однокласника.

Вправа «Дзвін». Фото: Олег Терещенко

«Знайди друга»

Це весела діяльність, що допоможе учням почуватися комфортно зі своїми новими однокласниками. Щоб грати, діти повинні спочатку отримати робочі аркуші зі списком тем — спорт, їжа, ігри тощо. З них вони повинні вибрати свої улюблені. Що може бути записано в списку тем: морозиво, піца, плавання, собаки, котики, Майнкрафт, футбол, танці, вірші, волонтерство, гра на музичному інструменті, готування смаколиків, читання книг, малювання, довгі прогулянки, велосипед, борд, Лего. Попросіть дітей обрати три улюблені теми серед запропонованих.

Роздайте такі аркуші учням і дайте класу близько п’яти хвилин, щоб усі позначили ручкою свої улюблені категорії. Після цього учням потрібно провести маленьке дослідження — знайти тих однолітків, з якими збігається найбільше тем. Запропонуйте учням 10 хвилин поспілкуватися про спільні захоплення. Із таких розмов часто починається міцна шкільна дружба.

Більше про навчання під час війни на osvitanow.org

Поділитися цією статтею