The Future: як айтішники придумують уроки інформатики

maxresdefault1

Як український освітній ресурс вчить школярів, що таке поновлювана енергія, біткоїни та віртуальна реальність.

Український освітній ресурс про нові технології The Future пояснює, як завдяки технологіям майбутнього змінюється наше життя вже сьогодні. Команда проекту також готує матеріали для шкіл, а вчителі використовують їх на уроках інформатики.

Ми поговорили з творцем проекту Олександром Лісовським про те, як виникла ідея, для чого це потрібно і як проект розвиватиметься.

20431267_10209625808708376_4028806587639430764_n

З чого все почалося

Я працюю в IT-сфері, проектую інтерфейси. Два роки тому мене запросили в школу до мого сина розповісти, чим займаються батьки. Я приїхав до дітей з лекцією про нові технології. Зокрема, про 3D-друк. Привіз із собою принтер. Усім сподобалося. Після цього знайомі, батьки дітей з інших шкіл стали просити приїхати з такими ж лекціями до них.

Screenshot_9

У той момент я зрозумів, що було б непогано систематизувати уроки, адже дітей дуже багато. У Києві близько 500 шкіл, об’їхати всі просто немає можливості.

Так з’явилася ідея створити конспекти уроків для вчителів. Ніша, яку ми зайняли, була порожньою. Раніше ніхто не намагався закрити базове питання знань про нові технології в школах.

Про створення уроків

Над написанням статті і підбором матеріалів ми працюємо кілька днів. Спочатку йде аналітика: що це за тема, як її краще розкрити. Потім шукаємо релевантні зображення, відео, реальні приклади. Скажімо, ми робили матеріал про енергію води. Існують стартапи, які добре розвиваються в цьому напрямку, але знадобився час, щоб їх знайти.

Screenshot_10

Після цього ми віддаємо матеріал співробітнику, який відповідає за підготовку уроку. Зараз ми займаємося також перекладом англійською, а це ще кілька днів роботи. Потім день іде на верстку. У цілому створення одного уроку займає один-два тижні.

Переклади англійською потрібні, тому що нашими уроками зацікавилися за кордоном. Це дасть змогу просувати проект за межами України. Хочемо почати з Канади, де в нас є партнери. Також є партнер в Європі. І вже думаємо про азіатський ринок.

Тем багато, постійно з’являються нові, а старі оновлюються, адже індустрія не стоїть на місці. До прикладу, урок про 3D-друк, який ми створили два роки тому, зараз можна переробити вже на 50%.

Підбираємо теми, орієнтуючись на огляди технологічних трендів. Іноді, коли починаємо працювати з темою, розуміємо, що, можливо, варто зробити два уроки. Наприклад, у нас буде другий урок про машинне навчання. Не лише про те, що це за явище і як розвивалося, а й про те, де його можна застосувати в реальному житті.

Команда

Зараз у команді 5-6 штатних співробітників плюс кілька волонтерів, які допомагають нам час від часу. Є також фахівці, яких ми залучаємо, коли потрібна допомога. Це копірайтери, автори текстів, перекладачі. Загалом, до десяти осіб.

Наша команда — це люди, які розбираються в нових технологіях, оскільки з цим пов’язана їх робота. Копірайтери допомагають створити статтю, висловити знання словами. А викладач з педагогічним стажем радить, як грамотно скласти конспект лекції. Ми стежимо за тим, щоб нічого не пропустити, занадто не спростити і щоб матеріал був доступним і для вчителя, і для дітей.

Уважно ставимося до відгуків навчальних закладів, які проводять наші уроки. Завдяки їм постійно вдосконалюємо матеріали.

Lego_Boost_Robots940x545

Партнери

У пошуку партнерів дуже допоміг Facebook і нетворкінг у цілому. У мене було чимало бізнес-контактів. Тому коли ми починали проект, я поговорив про нього з лідерами IT-індустрії. Тепер у нас є щось на кшталт консультативного комітету. Це люди, які допомагають нам розвиватися, діляться контактами тощо.

Ще один приклад — я написав у Facebook Юрію Кононенку, директорові департаменту загальної середньої і дошкільної освіти МОН. Ми з ними зустрілися, він покликав керівників інших напрямків, методистів. Усім дуже сподобався наш проект. Так ми почали співпрацювати з міністерством і отримали їхню підтримку.

Screenshot_11

Партнерство з МОН також полягає в тому, що міністерство включило нас у свої рекомендації і розіслало відповідний лист усім 17 тисячам шкіл України. Це важливо, оскільки державним школам часто за інерцією потрібне схвалення міністерства, щоб зі спокійною душею використати якісь матеріали.

Схожим чином ми почали співпрацювати з КМДА. Я написав їм у Facebook — вони відгукнулися. Тепер вони активно розповідають школам про наш проект, популяризують його. Шлють листи, публікують у своїх соцмережах і на сайті новини про The Future.

Школи

Наш курс розрахований на середню і старшу школу. Матеріали доступні на сайті безкоштовно. Тому складно сказати точно, скільки шкіл їх використали. Але в нас є форма реєстрації для тих шкіл, які хочуть регулярно отримувати оновлення. Зараз їх близько 350 по всій країні.

Нам дуже потрібен фідбек і ми просимо вчителів у кінці кожного уроку заповнити форму зворотного зв’язку: скільки дітей послухали лекцію, чи сподобалося їм, чи було щось складне або незрозуміле, що хотіли б поліпшити.

Одного разу нам на пошту написав один з університетів, який готує майбутніх учителів інформатики. Вони попросили приїхати до них, провести лекцію для студентів або виставку досягнень нашого проекту. Це доволі смішно, тому що всі наші матеріали є онлайн. «Виставка досягнень» — звучить дуже дивно, адже не зрозуміло, що привозити.

Майбутнє The Future

Частина команди поки працює на волонтерських засадах, але в нас є інвестори. Наприклад, нам допомагає IT-компанія MacPaw. У проект вже вкладено близько 100 тис. грн. Собівартість одного уроку — від $100.

В Україні плануємо залишити проект соціальним, матеріали будуть безкоштовними для всіх шкіл. Розраховуємо заробляти, продаючи курс лекцій за кордоном.

ChromebooksinPelham

До кінця навчального року хочемо підготувати повний базовий курс з нових технологій, який міститиме близько 40 лекцій.

Із початком реформи Нової української школи багато що змінюється. Тепер наші уроки зможуть проводити не лише на інформатиці, а й включати в курси інших дисциплін. «Я у світі», наприклад. Про біткоїни можна розповідати на уроках економіки.

Ми обмежені в бюджеті і команда в нас невелика, але ми хочемо, щоб учні не лише отримували теоретичні знання, а й закріплювали їх на практиці. Тому спілкуємося з партнерами, які можуть допомогти дітям емпірично «помацати», що таке нові технології.

Наприклад, завдяки компанії Oxygen проводимо уроки з електромобілями. До кінця року в київських школах проведемо 40 таких занять. Після лекції про поновлювану енергію в школу приїжджає електромобіль. Діти можуть подивитися, як він виглядає, заряджається, проїхатися навколо школи.

21441218_14000691167

Діти у захваті. Запам’ятовують інформацію набагато краще і діляться нею з батьками. А потім свої бажання про купівлю в майбутньому автомобіля вибудовують з точки зору не лише краси, а й екології. У них з’являються цінності, яких не було раніше.

У нас також є партнер, який проводить уроки з пілотування дронів. Зараз ведемо переговори із Samsung, щоб отримати можливість показувати дітям технології розумного будинку і віртуальної реальності.

Всі зображення з сайту The Future

Поділитися цією статтею