На Різдво хочеться особливої атмосфери святкового настрою й дива. Допомогти із цим можуть не лише вуличні забави зі снігом, теплі напої з корицею, блискуча гірлянда на ялинці, а й різдвяні історії. Цьогоріч до зимових свят українські видавці запропонували майже два десятки новинок. «Освіторія» склала власну добірку історій про свято та диво на будь-який смак.
Для любителів див і динозаврів
Цієї зими в українському перекладі вийшла книжка британського музиканта, засновника поп-рок гурту «McFly», а також письменника Тома Флетчера «Різдвозавр». Цю неймовірно атмосферну історію для всієї родини однозначно можна вважати головною книжкою зими, адже вона дарує фантастичну історію та святковий настрій.
З одного боку, десятирічний хлопчик Вільям вважає, що динозаври — найкрутіші істоти на Землі. У нього з динозаврами все: шкарпетки, піжама, зубна щітка. А ще Вільям обожнює Різдво.
З другого боку, у домі, більшому за школу, більшому за цілий замок, розміщена «фабрика» Санти. Сюди надходять листи, тут же невпинно працюють ельфи. До речі, саме вони знаходять дивне яйце. Одні ельфи хочуть його зварити, інші — з’їсти, проте лише Санта розуміє, що яйцю потрібна мама-квочка, яка його любитиме і висиджуватиме. Тож Санта особисто висиджує яйце, із якого у Святвечір вилуплюється… Різдвозавр.
У Вільяма немає друзів, над ним знущаються у школі, він навіть не пише листа Санті, бо розуміє, що ельфи не зможуть зробити справжнього динозавра. А Різдвозавр дивиться на оленів та вірить, що навчиться літати, адже: «Віра — це єдина магія, завдяки якій зовсім неможливе стає цілком можливим, а цілковито нездійсненне стає беззаперечно здійсненним».
У книжці багато яскравих ілюстрацій, мапа Північного полюса, ельфійський пісенник наприкінці. А також ТОП-10 причин любити Різдво так само сильно, як любить його Вільям. Це книжка про віру та силу мрії.
Різдвяні туконі
У всіх дерев день народження влітку, проте лише ялинка народжується посеред зими. Про це йдеться у книжці ілюстраторки Оксани Були «День народження ялинки». Місію знайти ялинку отримує чарівний мешканець лісу — туконі. Він вирушає в мандрівку в дивовижну для всієї природи пору — взимку. Навколо все біле і лише туконі — куріпковий. На зиму змінюється та перевдягається вся природа: і звірі, і рослини. На кожній сторінці відбуваються трансформації лісу, постають нові виклики й питання. Якщо ви досі не знаєте, хто такі туконі — настав час познайомитися.
Альтернатива «Різдвяній пісні»
«Різдво у лісі» одного з ключових скандинавських дитячих письменників сучасності Ульфа Старка та ілюстраторки Еви Еріксон — фантастична подорож для усієї родини! Історія про героя, котрий відмовлявся святкувати Різдво… десь ми вже це читали, невже в «Різдвяній пісні у прозі» Чарльза Діккенса? Так, але «Різдвяна пісня у прозі» є у шкільній програмі для 6-го класу, а «Різдва у лісі» поки немає.
Сірий ельф Буркотун — дратівливий хатній гном, який любить насолоджуватися тишею і читати книжку «Хвала самоті». А після того як вітер звіяв його червону шапку, він взагалі відмовляється святкувати Різдво! Водночас у норі під дубом кроленята вперше чують про те, що існує зима, а разом із нею приходить ельф, який приносить Різдво. Пташки, борсук, білка, кролі — весь ліс готується до Різдва, прикрашає дерева, готує страви, налаштовується на зустріч з незнайомцем. Та чи прийде до них Буркотун?
Листи від Санти
Хтось пише листи Миколаю, хтось — Діду Морозу, а хтось — Санті. У відповідь, зазвичай, подарунки, але не відповіді на листи. А от діти Джона Роналда Руела Толкіна, класика літератури ХХ століття, автора дивовижних світів про гобітів та Володаря Перснів, із 1920 до 1942 отримували листи-відповіді. Щоразу Різдвяний Дід розповідав про свої пригоди: як себе поводять північні олені або як Північний Білий Ведмідь кидав сніжки у Снігову Людину.
«Листи Різдвяного Діда» Толкіна — це фото листів та малюнків, написаних тремтячою старечою рукою Різдвяного Діда. Окремі листи прокоментовано ельфом-помічником, у решті йшлося про друга, помічника і джерело неприємностей Діда — Білого Ведмедя. Отримати доступ до листів Різдвяного Діда — це унікальна можливість дізнатися, що ж насправді відбувалося на Північному полюсі, нехай навіть у середині ХХ століття! Це можливість доторкнутися до приватного листування із самим Різдвяним Дідом. На хвильку можна уявити, що ці листи він адресував саме тобі.
Сила Різдва
На Різдво відбуваються найбільші дивовижі — самотні лісові мешканці знаходять друзів, онуки допомагають дідусям та бабусям, хтось здійснює мрії, інших чекають карколомні пригоди. Особливість кожної з таких історій — вони про світло, добро і силу Різдва. Зокрема серед таких книжок: «Гість на Різдво» Аннет Амргейн, Катарина Е. Волк, «Різдво Лілі» Лоранс Бургіньон, «Крамничка тітоньки Мальви» Сашка Дерманського, «Казки Різдва» Богдани Матіяш, «Різдво у Петсона» Свена Нордквіста, «Золотий павучок» Івана Малковича, «Баранчик Рассел і Різдвяне Диво» Роба Скоттона.
Класика завжди на часі
Безумовно в такі дні, коли кожен може пригадати свої улюблені книжки, лідерами залишаються «Різдвяна пісня у прозі» Чарльза Діккенсата «Вечори на хуторі поблизу Диканьки» Миколи Гоголя. Проте в холодні зимові дні найкраще читаються як традиційні, так і подарункові ілюстровані видання «Гаррі Поттера» Джоан Ролінг. Тут кожен читач має власний рецепт доброго настрою.
Для дорослих
Ще раніше «Видавництво Старого Лева» пропонувало «13 різдвяних історій», однак вже цьогоріч вони доповнили список авторів та оповідок і з’явилася книга «19 різдвяних історій». Сучасні українські письменники, зокрема Мар’яна Савка, Кость Москалець, Катерина Бабкіна, Мирослав Лаюк та інші, розповідають про свої досвіди Різдва, колядування, батьківське тепло і страхи.