Підлітки, стосунки, секстинг: що мають знати діти про особисті кордони

Як говорити з підлітками про стосунки та секс? Що таке вік згоди та як пояснити дітям усе про особисті кордони? Усі ці чутливі теми коментує Наталія Сіліна, кваліфікований лікар-гінеколог та експертка з сексуальної освіти. Наталія регулярно проводить освітні семінари для підлітків, і у новому епізоду подкасту «Більше діла» пропонує практичні вправи.

Як тема статевого виховання стосується громадянської освіти?

Поняття громадянської освіти — для мене дуже широке: це про людину як громадянина, про її взаємодію з іншими та суспільством. І от коли ми вже говоримо про виховання/зростання громадянина, тут не обійтись без sexual education. Я особисто прихильниця того, щоб речі називати своїми іменами. Коли інформаційний простір перенасичений блогерами та псевдоекспертами без відповідних дипломів і знань, діти, не отримавши відповідних знань у школі, від значущих дорослих чи запрошених гостей-експертів, черпатимуть їх з відкритих джерел. Як результат, підлітки ітимуть за комерціалізованими неправильними моделями поведінки. У США провели дослідження

про вплив викладання sexual education у Штатах. Ті учні, які прослухали відповідний курс, вступали у сексуальні відносини значно пізніше. А ті, що вже перебували у сексуальних відносинах, почали частіше використовувати контрацепцію.

Ризикована поведінка молоді віком 16–21 у 65 % призводить до сексуальних відносин під дією алкоголю, без презервативів, з кількома партнерами.

Тому, щоб попередити будь-яке насилля — фізичне, психологічне, соціальне — ми повинні проговорити з дітьми певні типи поведінки, які призводять до порушення особистих кордонів.

З чого варто почати? Як взагалі вчителю зайти у клас і почати говорити з учнями на таку важливу і чутливу тему?

Я б рекомендувала почати саме з визначення особистих кордонів. Для цього є хороша тренінгова вправа.

Попросіть трьох учнів — А, Б, В стати у рядок, як зазвичай вони стоять у шкільному коридорі, а четвертому учневі — Д — дайте інструкцію дуже швидко іти їм назустріч, буквально збиваючи їх з ніг.

Обговоріть реакцію — як повелися учні А, Б, В — просто пропустили Д, відскочили від нього, виставили руку/кордон.

Часом, учні можуть підпустити достатньо близько свого однокласника, адже вони вже його знають, часом можуть навіть інстинктивно викрикнути «НІ».

Це якраз і буде чудовою ілюстрацією того, що у різних людей у різних обставинах особисті кордони різняться.

Тут можна одразу ж перейти до озвучення такого сексуального права як, «дотримання поваги і кордонів свого тіла і тіла іншої людини».

Дуже правильно привчатись запитувати іншу людину: можна тебе обійняти\поцілувати?

Зустрічали учнів які не люблять масових обіймів? Це не тому, що вони відчувають якусь неприязнь до когось. А тому, що їм фізично некомфортний такий тісний контакт з іншими. Ще важливо, щоб контакт був здоровим. Якщо у когось на губах є висипка або пухирці, це може бути проявом герпесу. У такому випадку важливо обмежити поцілунки.

Щодо особистих кордонів є таке дуже важливе правило цільного купальника та шортів: Ніхто, навіть близькі друзі та родичі, не мають права торкатись тебе у зоні уявного купальника та шортів без твого дозволу.

Що таке «вік згоди» та як про це пояснити підліткам?

Можу дати відповідь на це питання з точки зору права. Статеві зносини з особою до 16-ти років підпадають під кримінальну відповідальність. Взагалі грань між підлітковістю та дорослістю дуже тонка. Людина доросла бере відповідальність за свої слова і дії. Запитайте учнів чи готові вони взяти відповідальність за наслідки своїх дій.

Про що ще ви радите поговорити на такому уроці?

Точно варто зупинитись на темі секстингу. Власне, можна виділити кілька їх варіацій.

Одна з найперших настає, коли підлітки починають цікавитись своїм тілом, можуть роздивлятись себе подовгу у дзеркало, робити фото.

Попросіть учнів вибрати будь-яке фото з галереї мобільного телефону і уявити його на великому бігборді прямо перед школою. Якщо учням ок з цим фото, тоді все гаразд. Якщо ні — нагадайте що все, що відправлено з їхнього телефону, можу бути і зламане, і з мотивів помсти використане проти них і потрапить у вільний доступ.

Інший формат секстингу особливо поширений у соціальних мережах — коли якісь незнайомі акаунти починають надсилати у приватні повідомлення фото оголених геніталій. На такі речі не можна просто заплющувати очі: кидайте скаргу на акаунт адміністратору, блокуйте його.

Часто такі люди можуть починати з простої переписки та пропозиції познайомитись, вони можуть таким чином поступово втиратись у довіру, шантажувати вашими ж фотографіями, вимагати зустріч та примушувати до вступу у статевий контакт.

Звернутись по допомогу

Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в Інтернеті — набрати 1545, далі обрати «3». Працює 24/7. Дзвінки безкоштовні.

Чат-бот проєкту #stop_sexтинг з можливістю відправити власне запитання — на сайті https://stop-sexting.in.ua/chatbot/ або у Телеграмі @StopSextingBot

Одна з найновіших статистик свідчить: кожна 5-та дитина старшої школи спілкувалась з незнайомцем в інтернеті на тему інтимних стосунків.

Тут головне правило безпеки: блокуйте підозрілі акаунти, не повідомляйте багато персональної інформації — де навчаєтесь, де живете, щоб злочинці не могли вас знайти. І не бійтеся про все розповісти батькам і звернутись до кіберполіції.

Запитайте в учнів, як безпечно спілкуватись у соцмережах і відштовхуйтесь від їх відповідей. Нехай учні будуть активними учасниками створення такого безпекового протоколу в Інтернеті.

А що робити підлітку, якщо до нього чи неї чіпляються на вулиці?

Запитайте про такі випадки в учнів. Якщо атмосфера у класі довірлива, вони зможуть поділитись персональними історіями, а то й готовими алгоритмами протидії.

Є навіть спеціальний термін cat-calling — кицькоклич: свистіння, цмокання, інші звуки з сексуальним підтекстом. А також поняття фроттеризм — розлад психічного здоров’я, коли людина отримує сексуальне задоволення під час тертя об іншого. Таке може відбуватися у громадському транспорті або у місцях скупчення людей.

Що робити підлітку у такій ситуації?

Точно не варто звинувачувати себе: картати, що не так одягнулась, не так стала. Спробуйте подивитись прямо в очі цій людині і сказати якомога голосніше:«Припини. Мені неприємно». Повторюйте і намагайтесь відійти туди, де вас не зможуть торкнутись. Зверніться до будь-якого дорослого, який викликає у вас довіру, та попросіть про допомогу.

Отримання дітьми психологічної консультації:

  • Національна дитяча гаряча лінія — безкоштовно подзвонити за номером 116 111 (з понеділка по п’ятницю, з 12:00 до 20:00)
  • Організація Teenergizer — консультації за принципом «рівний-рівному» або з психологом безкоштовно і конфіденційно — teenergizer.org/consultations
  • Видалення контенту із зображенням сексуального насильства над неповнолітньою особою: https://stop-sexting.in.ua/send /
  • Онлайн звернення до кіберполіції: https://ticket.cyberpolice.gov.ua

Вчительський Конструктор

1. Вправа на визначення особистих кордонів

Попросіть трьох учнів — А, Б, В стати у рядок, як зазвичай вони стоять на шкільному коридорі, а четвертому учневі — Д — дайте інструкцію дуже швидко і різко іти їм назустріч, буквально збиваючи їх з ніг.

Обговоріть реакцію — як повелися учні А, Б, В — просто пропустили Д, відскочили від нього, виставили руку/кордон.

Так учні відчують свої власні особисті кордони та реакції.

2. Вправа «Білборд»

Попросіть учнів рандомно вибрати будь-які 5 фото з галереї мобільного телефону.

А тепер попросіть уявити їх на великому бігборді прямо перед школою.

Запитайте: Чи хотіли б учні побачити їх там?

Обговоріть, що всі цифрові відбитки, які зберігаються на мобільному телефоні та були коли-небудь комусь відправлені, можуть бути використані для шантажу, помсти чи виставлені у вільний доступ.

3. Вправа «Шкідливий контент»

Попросіть учнів позначити контент, який може бути для вас шкідливим в інтернеті.

  • Повідомлення з фото від незнайомої людини;
  • Запрошення в секретну групу в Телеграмі;
  • Відео з кримінальних новин;
  • Запрошення в ТікТок взяти участь в небезпечному челенджі;
  • Вікна, які з’являються на екрані;
  • Повідомлення від друга з питанням про домашнє завдання;
  • Реклама ігрової приставки;
  • Відео з котиками в YouTube;
  • Сімейне фото від родичів, відправлене в Viber;
  • Запрошення в чат класу;

Порівняйте та обговоріть результати.

4. Вправа на дослідження сторінки у соцмережах.

Об’єднайте учнів у групи.

Визначте віртуальну особу і зобразіть про неї різну інформацію за певними категоріями: прізвище та імя, клас, школа, адреса проживання, сторіс біля свого будинку, фото з пляжного відпочинку, розпаковка подарунків на день народження, фото з вечірки, улюблене кафе, квиток на авіарейс.

Повісьте інформацію на різні стіни у класі.

Обговоріть, які небезпеки тягнуть за собою публікація такої інформації про себе.

Спільно складіть безпековий протокол в Інтернеті.

5. Вправа на медіацію, рефлексію

Попросіть учнів закрити очі, обійняти самих себе та повільно проговорити: «Ти є у себе завжди. Ти ніколи не сам. Ти унікальний і прекрасний. Ти у чомусь схожий на інших людей, у чомусь відмінний. Ти — людина зі своїми правами, які не можна принижувати. Не забувай, що ти не маєш принижувати інших. Ти завжди можеш себе обійняти.»

Корисні матеріали та ресурси

  1. Інформаційно-освітня компанія STOP-SEXTИНГ. Методичні матеріали «День безпечного інтернету», «#Не_ведись — прояви свою стійкість в Інтернеті», «Інтимне селфі в інтернеті».
  2. А. Ленчовська, О. Чіркова, К. Крейдерман, Д. Жданова. Комікс «Я тобі не кицька: маленька книжка для дівчат про власні кордони»
  3. Блог Dr. Silina.
  4. Н. Сіліна. Менструація: що це таке, як пережити місячні і ПМС, в яких випадках іти до лікаря.
  5. You-Tube channel Stop Sexting Ukraine.
  6. You-Tube channel Dr.Silina Школа жіночого здоров’я
  7. Онлайн-дискусія «Сексуальне здоров’я: до чого тут права людини?». Міжнародний фестиваль за права людини DOCUDAYS UA.
  8. Онлайн-дискусія «Безпека дітей в інтернеті». Управління ДСЯО у м.Києві
  9. Гострі кути у формуванні дитячої та підліткової сексуальності. Основні помилки батьків.
  10. Топ фактів про дорослішання

Подкаст «Більше діла» створено в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст подкасту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Поділитися цією статтею