Освіторія.Медіа award: проєкти, що допомогли освіті встояти

Цьогоріч Освіторія.Медіа вперше вручить премію Освіторія.Медіа award 2024. Цією нагородою ми хочемо відзначити проєкти, які роблять суттєвий внесок у розвиток освіти під час повномасштабної війни. І зробити ці ініціативи більш відомими широкій громадськості. Адже завдяки їм українська освіта встояла попри виклики війни.

Освіторія.Медіа award має п’ять номінацій — EdTech-прорив, Освіта задля добробуту, Ідентичність+, Build back better, Спеціальна відзнака за освітню життєстійкість. Кандидатів у кожній категорії внутрішньо номінувала команда Освіторії. Серед заявлених ініціатив журі обиратимуть переможця, оцінюючи вплив на аудиторію, комплексність рішення, стійкість і тривалість кожного проєкту. Але читачі медіа теж можуть зробити свій вибір. До 30 травня на наших сторінках триває відкрите голосування «Вибір читачів». Ви можете віддати свій голос саме за ту ініціативу, яку вважаєте найбільш важливою. А ще — номінувати свою, яка не потрапила в шортліст. Можливо, саме вона отримає відзнаку в цій категорії. Знайомимо вас із проєктами, які потрапили в короткий список нагороди цього року.

Категорія EdTech-прорив

У цій категорії ми хотіли зібрати технологічні ініціативи, які є новими для української освіти та мають значний потенціал до використання. Це єдина категорія, де номінанти могли бути засновані до 24 лютого 2022 року, проте їхній основний вплив на освіту проявився саме зараз.

Список номінантів

Elai.io — це продукт, який перетворює текст на відеоконтент. У результаті користувач отримує презентацію, яку показує та озвучує ШІ-аватар. Її мета — покращити бізнес та навчання за допомогою штучного інтелекту. Продуктом вже користуються понад 2000 компаній, а сама технологія була представлена на найбільшій освітній конференції Bett UK 2024 у Лондоні.

Better Time Stories, або ж «Історії кращого часу» — книжковий проєкт для українських дітей-біженців. Завдяки спеціальному застосунку члени сімʼї, які залишились в Україні, можуть записати аудіоверсію книжок для малечі. Власне, програма надає доступ до інтерактивних книжок для дітей віком від 3 до 7 років. Мета проєкту: допомогти українським дітям-біженцям подолати сум, інтегруватися в середовище країни перебування та підтримувати зв’язок із родичами, які залишилися вдома. Цьогоріч вона отримала нагороду на Болонському книжковому ярмарку дитячої книги.

Вступ Helper — це чат-бот, який має у своєму функціоналі калькулятор конкурсного бала абітурієнта та розрахунок його вступу на бюджет до конкретного ЗВО. Окрім цього, у чат-боті можна дізнатися про терміни вступної кампанії, пільги, конкурсний бал та значення пріоритетів. Імовірність вступу там наразі можна розрахувати для 22 ЗВО. Мета розробки — поінформувати абітурієнтів стосовно вступної кампанії. Наразі цим чат-ботом користуються вже майже 5000 абітурієнтів.

«Укрліт» — проєкт, у межах якого озвучили понад 250 творів з української літератури для учнів 5–11-х класів. Серед озвучених творів — «Крила» Ліни Костенко, «Кайдашева сімʼя» Івана Нечуя-Левицького, «Тіні забутих предків» Михайла Коцюбинського, «Я (Романтика)» Миколи Хвильового, «Місто» Валерʼяна Підмогильного та інші. Загальна тривалість усіх творів — понад 108 годин, їх усі можна послухати безкоштовно в мобільному застосунку MEGOGO у розділі «Аудіо». Проєкт має на меті популяризацію української літератури в сучасному форматі.

CASES — соцмережа креативних та ІТ-індустрій і освітня платформа, створена в Україні для навчання та викладання, складання портфоліо та ведення блогу. У межах Future Perfect платформа запустила акселераційну програму Creativity Beyond Borders. Програма допоможе в налагодженні процесів із залучення іноземних компаній до співпраці, а також здобуття знань з міжнародного PR, маркетингу та застосування ШІ для розвитку проєктів. Ця технологія також була представлена на найбільшій освітній конференції Bett UK 2024 у Лондоні.

Kazka Fun — безкоштовна платформа, яка за допомогою штучного інтелекту генерує казки українською мовою. Усі казки автора збираються на його сторінці в профілі, він може до них повертатися, перечитувати, редагувати, видаляти та створювати нові. Платформою вже скористалися 174 тисячі користувачів, а її мета — бути доступною для дітей у будь-яких обставинах, незалежно від статків родини та місця перебування.

School To Go — це онлайн-навчання за українськими державними стандартами для учнів 1–11-х класів з можливістю отримання документа про освіту державного зразка. Заняття проходять на інтерактивній платформі Teemea з повним доступом до унікальних навчальних матеріалів. Мета проєкту — щоб кожна українська дитина за допомогою платформи знову потрапила до класу з україномовними вчителями та однокласниками. Наразі в School To Go вже понад 5000 учнів.

ПРОГОЛОСУВАТИ

Освіта задля добробуту

У цій категорії ми відзначаємо ініціативи, які забезпечують рівний доступ до освіти, а також роблять суттєвий внесок в освіту та психологічну підтримку дітей ВПО, біженців, дітей військовослужбовців та волонтерів, дітей на деокупованих територіях, а також дітей з інвалідністю.

Список номінантів

Освітній Суп («Навчай для України») — це безкоштовні заняття за шкільною програмою з метою подолання освітніх втрат і тьюторингова підтримка для учнів 5–10-х класів. У програму проєкту входять математика та українська мова, деякі хвилі містять також тьюторську годину чи Історію України. Однією з особливостей проєкту є надання соціально-емоційної підтримки дітям у малих групах. Безкоштовне навчання вже пройшли понад 11 тисяч дітей, а всього відбулося 14 хвиль (13 онлайн та 1 офлайн).

Телефонна лінія психологічної підтримки для дітей та батьків (БФ «Голоси дітей») — це безплатна телефонна лінія психологічної підтримки для дітей та батьків, що працює з 9:00 до 20:00. Є як консультації через телефон, так і чат-бот у Тelegram та Viber. Також у межах проєкту були створені очні пункти психологічної допомоги в 12 містах. Лінія увійшла до переліку гарячих ліній психологічної підтримки від МОЗ. Нею вже скористалися понад 18 тисяч дітей та 8 тисяч дорослих.

«ПОРУЧ» — це онлайн та очні групи психологічної підтримки для підлітків та батьків, чиє звичне життя зламала війна. Психологи працюють для того, щоб досвід кожного та кожної не залишився непереборною травмою на все життя. Отримати консультацію можуть батьки/особи, які їх замінюють, та діти і молодь у віці від 14 до 21 року. Допомогу вже отримали понад 21 тисяча дітей та підлітків і понад 9 тисяч батьків.

Science Kids (INSCIENCE) лекторій, де українські науковці та науковиці розповідають дітям 8–12 років про астрофізику, палеонтологію, ботаніку, біологію, хімію, генетику, інженерію та інші STEM-галузі. Також діти можуть спілкуватися із жінками-науковицями та дізнаватися про те, як будувати кар’єру у сфері науки і технологій. Окрім онлайн-лекцій (які налічують вже 6 сезонів), у проєкті працює три офлайн-осередки у Харкові, Одесі та Миколаєві. Мета проєкту — допомогти дітям, які покинули домівки та які живуть у містах неподалік від зони бойових дій, залишитися інтегрованими в український науковий і освітній процес.

Онлайн-коучинг для родин, які виховують дітей зі складними порушеннями (ГО «Бачити серцем») — онлайн-супровід батьків, де кожна родина має свого куратора, який працює з конкретними запитами, що з’явились у період повномасштабних воєнних дій в Україні. Наприклад, як для дитини з аутизмом організувати простір для усамітнення, якого вона так потребує, в обмежених для цього умовах. Або як отримати більше зворотного зв’язку на нових місцях, де почала навчатися дитина. У проєкті вже взяли участь 400 українців.

Місце сили («Клуб Добродіїв») — безкоштовний простір для підтримки, відновлення та розвитку стійкості підлітків, які постраждали від війни та перебувають у Києві й передмісті. У просторі відбуваються групові зустрічі, інтерактивний театр та майстерки. Його мета — підтримати підлітків у складні часи. Простір відвідали вже понад 4000 дітей, а понад 40 % підлітків, які відвідують простір, — з небезпечних прифронтових або окупованих регіонів України на Сході та Півдні.

Уроки про офлайн- та онлайн-безпеку дітей у часи війни («Стоп Секстинг») — два тематичні уроки «(Не)безпека в час війни» та «Онлайн-загрози в час війни: як захистити себе» для дітей трьох вікових категорій: 1–4-й класи, 5–8-й класи та 9–11-й класи. Їхня мета — навчити підлітків основ безпеки в мережі, щоб вони не стали жертвами онлайн-насильства та маніпуляцій під час воєнного стану.

ПРОГОЛОСУВАТИ

Ідентичність+

У цій номінації ми відзначаємо за внесок у розвиток української ідентичності та громадянської освіти.

Список номінантів

«Шрифтова Абетка української ідентичності» (Projector Foundation) — це сайт з інтерактивною абеткою української мови, де кожна літера позначає свій символ (Ж — Живий ланцюг, Т — Тризуб Володимира Великого, У — Українські січові стрільці). Сторінка кожної літери оформлена одним з українських новітніх шрифтів з доданим профайлом авторів шрифтів та посиланням на ліцензійне використання. Мета проєкту — наголосити на ролі шрифтів у формуванні української візуальної культури та продемонструвати суспільству напрацювання наших дизайнерів. Сайт переглянули вже понад 148 тисяч разів.

Серія мультиків «Нескорені міста» (ПЛЮСПЛЮС) — цей анімаційний проєкт розповідає про українські міста, які постраждали під час війни рф в Україні. Всього було створено два сезони по 5 відео в кожному. Зокрема, мультики розповідають про міста, які наразі перебувають у тимчасовій окупації. Проєкт призначений для дітей віком від 6 до 12 років, а також для батьків, вчителів і всіх, хто прагне навчити молодше покоління цінувати культурну спадщину та пам’ятати історію України. Його вже переглянули понад 240 тисяч разів лише на YouTube.

Стріткод («Історична Платформа») — платформа про історію України, вбудована в простори міст. Автори проєкту прагнуть розповідати про видатних постатей та визначні події, на честь яких названі вулиці в Україні, а також допомогти українцям декомунізувати історичну свідомість. Фізично «Стріткод» — це табличка з QR-кодом, якою маркують будівлі у просторах міст. Просканувавши код, користувачі потрапляють на вебсайт проєкту з детальною інформацією про людину, на чию честь названа вулиця. За пів року роботи сайту понад 2300 осіб перейшли за QR-кодами.

«У пошуках ідентичності» («Культурний Проект») — це платформа, на якій зібрані статті, лекції та ініціативи, які є відповіддю на величезний запит від української аудиторії: розібратися, ким є українці, що у нас спільного і що нас розділяє, куди ми рухаємося і яким має та може бути наше майбутнє. На платформі щомісяця проводять онлайн-лекції й тематичні дискусії за участю провідних українських експертів. Слухати лекції та брати участь в обговореннях можуть усі охочі. Події відвідали понад 1300 учасників, а контент уже набрав 1,7 млн переглядів.

ПРОГОЛОСУВАТИ

Build back better

У цій категорії ми хочемо відзначити проєкти за новаторські підходи у процесі відбудови та створення освітніх просторів. А також за внесок у покращення якості освіти, доступність навчання та розвиток освітніх можливостей для дітей і вчителів у постраждалих від війни регіонах.

Список номінантів

Освітні центри «Вулик» (savED) — центри, що дають можливість швидко та порівняно недорого облаштувати для освітніх активностей простір, наповнений усім необхідним — від дидактики до гаджетів. Спеціальна програма з академічних занять і позашкільних активностей, які проводять тьютори, доповнює створений фізичний простір освітніми рішеннями для повернення дітей до навчання та соціалізації. Організатори вже відкрили 64 центри, а відвідали їх понад 40 000 дітей.

KOLO Clubs (DOCCU) — це проєкт, спрямований на освітній розвиток у громадах та створення KOLO клубів для школярів та їхніх батьків. Громади-партнери Чернігівщини мали змогу отримати гранти на створення KOLO клубу на базі шкільної бібліотеки або укриття у відібраному ЗЗСО. У 2023 році 3250 дітей взяли участь в активностях, 850 освітян пройшли тренінги, було створено 5 клубів. Водночас понад 850 освітян Чернігівщини взяли участь у тренінгах від проєкту KOLO Clubs 2.0, щоб навчитися працювати в умовах війни, та охопили цими методиками понад 8500 дітей.

Львівська школа, створена на 3D-принтері — це пілотний проєкт програми HIVE від Team4UA, який має на меті відновлювати українські заклади освіти, житлові будинки, мости, обʼєкти критичної інфраструктури за допомогою технологій 3D-друку. За концепцією проєкту, навчальний корпус матиме один поверх. Це буде корпус для початкової школи, де працюватимуть чотири класи. Загалом тут навчатимуться до 100 дітей.

Лихачівський ліцей у Чернігівській області. Благодійний фонд «Сміливі» відновив унікальний Лихачівський ліцей у Мринській громаді Чернігівської області, який постраждав від обстрілів під час російського вторгнення у березні 2022 року. Ліцей був побудований у 1927 році за давньою українською технологією хати-мазанки. І відновили його за цією ж технологією. Понад 40 місцевих та 60 волонтерів БФ «Сміливі» впродовж 20 днів повністю відновили оздоблення стін школи глиняною сумішшю. Курував роботи народний майстер Микола Степанець, який має досвід будування хат-мазанок.

Фото: rubryka.com

Проєкт архітектурної трансформації радянських шкіл (Big City Lab). Більшість шкіл в Україні будувалась за типовими радянськими проєктами. Близько 35% усіх шкіл в деокупованих областях України – це 5 архітектурних типів будівель, що повторюються по всій Україні. Тож, щоб відновити сотні пошкоджених війною шкіл, Big City Lab за ініціативи Мінцифри та МОН створює 5 концепцій, у яких будуть закладені безбар’єрність, безпечні укриття, створення просторів для спілкування дітей, сучасний дизайн та енергоефективність. Це допоможе створити школи, у яких діти навчаться довіряти собі та світу, із задоволенням будуть пізнавати різні дисципліни в комфортних лабораторіях і майстерях, створювати спільні проєкти у комфортних місцях для гри та відпочинку, яких зараз так не вистачає нашим школам.

ПРОГОЛОСУВАТИ

Спеціальна відзнака за освітню життєстійкість

Відзначаємо ініціативи за стійкість та незламність під час війни, а також новаторський підхід до освітніх процесів.

Список номінантів

«Учитель іде в ЗСУ» — проєкт, покликаний допомагати відважним учителям, які пішли на фронт. Він збирає донати на закупівлю амуніції та автівок для потреб таких освітян. Ініціатива «Учитель іде в ЗСУ» вже реалізувала такі проєкти: «Авто для філологів», «Авто для наших вчителів фізкультури та захисників України», «Рації для філологів», «Бронежилети для істориків», «Приціли для істориків». Збирають допомогу в основному через Telegram-канал.

MentorMe (ГО «Освіта 360») — новаторський проєкт з менторства для майбутніх учителів. Менті отримують особистого ментора — досвідченого вчителя, який підтримуватиме та допомагатиме протягом усього періоду практики. Також серед тем, які студенти обговорюватимуть із менторами, — ненасильницька комунікація, робота з дітьми з ООП, сучасні методики навчання, використання інтерактивних технологій. Наразі до проєкту вже залучені 7 шкіл, 2 університети та 31 студент.

Біла книга з відновлення освітнього процесу на деокупованих територіях (БО «Солом’янські котики») — документ, який пропонує сценарії рішень і наслідки кожного з них у процесі деокупації у сфері освіти. Він охоплює такі питання, як мова освітнього процесу в перші роки після деокупації, доступ до професії вчителів, які впроваджували стандарти країни-окупанта, фінансова підтримка вчителів, які приїдуть на звільнену територію. У дослідженні взяли участь 2 415 вчителів із закладів освіти на ДОТ, територіях, які перебувають у тимчасовій окупації, і на територіях, що не були окуповані, проте межують із ТОТ.

Менторська програма #ПОКОЛІННЯ ПЕРЕМОГИ (GoGlobal). Програму запускають для 144 дев’яти- і десятикласників, яких поділять на 12 команд. Із ними працюватимуть 12 менторів, 12 кураторів і 8 мотиваційних спікерів. Протягом тримісячного інтенсиву школярі зможуть опрацювати командну роботу й лідерство, ефективні навички комунікацій, резистентність та формування самоідентифікації, соціальні ініціативи й волонтерство, а також пройти профорієнтаційний воркшоп.

Мультики про мінну безпеку із Псом Патроном — серія мультфільмів розповідає про пригоди Патрона, який вчить правил безпечної поведінки. Допомагати Патрону в його пригодах буде його друг кіт Том та українські тваринки, що стали відомими завдяки своїй сміливості. Всього створили 15 серій, які вже мають понад 25 мільйонів переглядів.

UActive (savED) — програма громадянської освіти для школярів, яку savED проводить спільно з партнерами. Учасники проєкту — учні 8–11-х класів. Упродовж 8 тижнів вони вчаться створювати проєкти. У командах працюють над конкретними проєктами для своїх громад. У кінці програми команди презентують свій проєкт перед журі. І мають реальний шанс отримати кошти на реалізацію своєї ідеї. Участь у програмі вже взяли понад 500 учасників, а 18 проєктів отримали гранти на реалізацію.

ПРОГОЛОСУВАТИ

Голосування триває до 30 травня. Віддати свій голос можна лише за один проєкт. Також у формі можна номінувати проєкт, якого немає в переліку. Якщо його номінують достатню кількість разів, він матиме всі шанси здобути перемогу у своїй категорії.

Поділитися цією статтею