Освітні втрати обертаємо на освітні знахідки: успішні стратегії вчителя

Освітні втрати — це реалії, з якими доводиться змиритися мало не кожному українському вчителю. І, звісно, не просто змиритися, а шукати способи виправити ситуацію на краще. Тож для більшості педагогів актуальним є курс «Наздоженемо», створений ГС «Освіторія» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Серед іншого, він містить безкоштовні спеціалізовані курси для педагогів початкової школи, а також учителів математики, української мови й літератури. Зібрали для вас поради спікерів кожного з цих напрямків. 

Спікерки:

тренерка
Ірина Тягай,
вчителька математики

тренерка
Антоніна Харитонова,
вчителька української мови та літератури

тренерка
Жанна Вихрестенко, 
вчителька початкової школи

Не повторення матеріалу і не рутина


1


 Подолання освітніх втрат залежить від потреб конкретного класу та учня.
Які стратегії успіху є універсальними?

Вчителька математики, тренерка Ірина Тягай, провела тренінги для понад 100 вчителів:

— Єдиного інструменту, який би допоміг усім педагогам у подоланні освітніх втрат, на жаль, немає. Проте є дещо спільне. Варто спочатку провести діагностику знань, щоб чітко з’ясувати, які ж конкретно освітні втрати в дітей, скільки учнів класу мають прогалини з одних і тих самих тем. Для цього чудовим інструментом є діагностичні тести, розміщені на порталі Всеукраїнської Школи Онлайн, які дають розуміння, як працювати з класом загалом і кожною дитиною окремо. І вже після цього етапу вчитель підбирає певні інструменти для подолання освітніх втрат: наприклад, корекційні картки, способи інтенсифікації освітнього процесу.

Вчителька української мови та літератури, тренерка Антоніна Харитонова, навчала близько 200 педагогів:

— По-перше, усім учителям я раджу усвідомити, що втрати, безперечно, є і їх потрібно навчитися долати. Недостатнім та неефективним буде просто повторити матеріал із певної теми. Таку діяльність можна назвати звичайним повторенням. Подолання освітніх втрат — це інше. 

По-друге, важливо усвідомити, що процес надолуження тривалий та безперервний. Тобто спочатку за допомогою вимірювання потрібно дізнатися, який матеріал доведеться надолужувати, а потім скласти план дій та зануритися в роботу.

Я б радила навчитися створювати такі інтерактивні чи компетентнісно орієнтовані завдання, у яких були би враховані всі загальні групи результатів. А ще добирати цікаві сучасні тексти, на основі яких давати різноманітні завдання. Це не повинно бути рутиною для учнів, а навпаки — захопливим процесом. Такі заняття передбачають постійну взаємодію під час групової роботи, кооперативного навчання або на основі запитів, з використанням діяльнісного підходу.

Вчителька початкової школи, тренерка Жанна Вихрестенко, провела тренінги для понад 400 освітян:

— Щоб ефективно подолати освітні втрати учнів, застосовуйте диференційований підхід: він передбачає використання різних завдань, методів та матеріалів для навчання учнів з різним рівнем здібностей. Також дуже ефективним є залучати учнів для навчання одне одного — сильніші учні можуть допомагати слабкішим, що сприяє опануванню матеріалу і взаємній підтримці. Використовуйте ігри, практичні завдання, досліди та інші інтерактивні методи. Після кожного уроку учням варто дати зворотний зв’язок щодо їхньої роботи, конкретні поради.

Кожен із цих підходів може бути корисним, проте важливо пам’ятати: ефективність залежатиме від конкретних потреб і характеристик вашого класу та учнів.

Не додаткова робота у вільний час


2


Якою може бути найтиповіша помилка під час подолання освітніх втрат?

Вчителька математики, тренерка Ірина Тягай:

— Найбільша помилка — застосовувати загальні або уніфіковані підходи до всіх учнів без урахування їхніх індивідуальних потреб і характеристик, темпу їхнього навчання. Такий підхід може призвести до того, що деякі учні залишаться позаду без достатньої уваги вчителя.

Вчителька української мови та літератури, тренерка Антоніна Харитонова:

— Найтиповіша помилка — недооцінювати сам процес надолуження. Спілкуючись з учителями на тренінгах, які проводжу в Чернігівській області, помітила, що вони спочатку сприймають цю проблему як чергове навантаження на вчителя, якусь додаткову роботу, яку має виконувати і так уже втомлений педагог у вільний час. Але після дводенного тренінгу зазвичай усвідомлюють: достатньо навчитися вимірювати освітні втрати та долати їх безпосередньо на уроці. Важливо змінити підходи, навчитися розробляти власні завдання або користуватися ефективними готовими, працювати на результат, використовувати інформаційні технології, інтегроване навчання. Одним словом, важливо навчатися впродовж життя, адже це вміння потрібне не тільки для здобувачів освіти, а й для вчителів. Якщо педагог не розвинув у собі якусь компетентність, то як він може розвинути її у свої учнях та ученицях?

Вчителька початкової школи, тренерка Жанна Вихрестенко:

— Недолік, про який одразу ж згадуєш, — це відсутність індивідуалізації навчання та стандартизація підходів до всіх учнів. Ще одне можливе упущення: забувати про важливість співпраці з іншими фахівцями — психологами, соціальними працівниками та батьками для забезпечення повного та комплексного підходу до розв’язання проблеми освітніх втрат.

Пройти безкоштовно «Наздоженемо: курси про подолання освітніх втрат»

Впроваджувати кейси або розробляти своє


3


Яким є зворотний зв’язок від освітян стосовно курсу «Наздоженемо»?
Що для них найцінніше? 

Вчителька математики, тренерка Ірина Тягай:

— Одним з найприємніших відгуків було повідомлення від учасника курсу, що він не лише застосовує отримані знання на практиці, а й час від часу переглядає фотографії з наших тренінгів, щоб знову зануритися у творчу атмосферу. Загалом освітяни схвально оцінювали як онлайн, так і офлайн курси. Кажуть, що надані матеріали та конкретні поради стали їм у пригоді.

Вчителька української мови та літератури, тренерка Антоніна Харитонова:

— Молоді педагоги відзначали, що отримали такі необхідні знання та навички, про які ніколи не чули під час навчання в закладах вищої освіти. Вони готові одразу впроваджувати отримані кейси. Від себе особисто залишила в навчальних матеріалах чимало «подарунків»: коміксів, завдань, розроблений мною урок із використанням діяльнісного підходу. Запропоновані завдання практичні та універсальні, тому їх легко адаптувати та інтегрувати до будь-якої теми.

Досвідчені педагоги зізнавалися: впевнилися в тому, що знають і вміють багато, а наш курс допоміг їм поглянути на проблему подолання освітніх втрат під новим кутом.

Ми продовжуємо з багатьма спілкування у створених спільних групах, де є можливість запитати або поділитися своїми враженнями щодо використання матеріалів курсу. Кожне добре слово зворотного зв’язку мотивує і мене як тренерку, оскільки розумію, що була корисною.

Вчителька початкової школи, тренерка Жанна Вихрестенко:

— Яскраво запам’ятався ось цей відгук: «Це були найкращі курси, які я коли-небудь проходила. Матеріал чудово структурований, інтерактивні завдання дуже корисні, а фінальні завдання дозволили застосувати нові знання на практиці. Я рекомендую цей курс всім колегам!»


Безплатний онлайн-курс «Наздоженемо: курс із подолання освітніх втрат» розробила ГС «Освіторія» спільно з Міністерством освіти і науки України за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за кошти Глобального партнерства заради освіти (GPE). В онлайн-курсі знайдете практичні інструменти для подолання втрат із конкретних предметів.

Поділитися цією статтею