Останній дзвоник-2023: що, де і коли?

Цьогоріч останні дзвінки ширитимуться країною майже місяць. Регіони, громади та навіть сусідні школи призначають різні дати: залежить від  безпекової ситуації та освітніх втрат. Які формати можливі? Де забирати документи, якщо навчання та свято проходило онлайн? Зібрали для вас відповіді на типові запитання. 

Яким буде формат?

Майже 12 тис. українських шкіл готуються відправити учнів на літні канікули. Офіційно навчальний рік 2022/2023 триває до 1 червня, але школам рекомендовано наздоганяти програму. У Міністерстві освіти вважають, що найкращий день для прощання випускників зі школою — 16 червня, повідомляють ЗМІ. А документи про освіту варто вручити школярам до 21-23 червня. Але школи мають повну свободу обирати свій варіант. А також повинні дослухатися до військових адміністрацій, які можуть визначати формат свята залежно від військово-політичної ситуації та ситуації безпеки.

Школи по-різному шукають способи відзначити останній дзвінок без велелюдних зібрань, які нині можуть стати мішенню для ворога. Наприклад, проводять окремі зустрічі для учнів початкової, базової та старшої школи. Або організовують лінійки окремо для кожної зі змін (особливо якщо в укритті одночасно може перебувати лише половина учнів та шкільного персоналу).

Десь останній дзвоник продзвенить онлайн. Насамперед там, де немає укриття, у прифронтових районах.

Ще варіанти, які обирають для себе школи в різних регіонах: змішаний, коли до закладу освіти приходять на свято лише ті, хто завершує певний рівень освіти: 4 клас, 9 клас та 11 клас. Також чимало шкіл обрало влаштовувати спільне свято лише для старшокласників, а решта класів матимуть виховну годину чи розваги у своїх кабінетах, зі своїми вчителями.

Якщо під час свята буде оголошена повітряна тривога, звісно, усі мають спуститися до укриття.

Коли свято?

26 травня — у колись традиційну для останнього дзвоника дату — свято відбулося переважно у тих школах, де проходило дистанційне навчання. Одещина, Херсонщина, Миколаївщина, Запоріжжя — регіони, де учні першими пішли на канікули. Адже у багатьох містах і селах, де неподалік бої або постійні обстріли, бажання зняти тягар стресу з дітей актуальніший, ніж тривога стосовно прогалин у навчанні. До слова, чимало випускників там провели фотосесію або станцювали випускний вальс поруч із руїнами рідних шкіл. Така сумна традиція була започаткована ще торік.

Також традиційно рано вирішили завершити навчання у школах три громади з Чернігівської області (у решті останні дзвоники пройдуть 11-12 червня).  У школах Луцька також подекуди свято відбулося, але школи призначають на різні дати до 31 травня.

Ті регіони, де школи продовжували працювати онлайн чи офлайн попри вимкнення електрики, закінчують навчання 31 травня. Адже саме тоді завершується 175 навчальних днів, які передбачені протягом навчального року законом. У останній день весни прощаються з випускниками також на Хмельниччині, Вінниччині, Черкащині. У Кропивницькому школи обирають день з 31 травня по 3 червня, а в Рівному — з 29 травня по 2 червня. У Тернополі та Дніпрі — 1-2 червня. У Харкові, Івано-Франківську, Ужгороді — 2 червня.

У багатьох закладів освіти є мотивація завершити навчальний рік до початку основної сесії НМТ 5 червня. Утім, немає сенсу хвилюватися учням, які збираються 5-12 червня реєструватися на додаткову сесію НМТ, але все ще не матимуть на той момент свідоцтв про завершення повної середньої освіти. Рівнозначним варіантом є довідка зі школи про те, що цього року вони отримають такі документи, повідомляють в Українському центрі оцінювання якості освіти. Аби у довідці все було сформульоване саме так, як треба, і вона не стала причиною відмови у реєстрації, на сайті УЦОЯО є навіть зразок цього документа. Його можна видрукувати для школи.

На Полтавщині останній дзвоник відзначають 31 травня (але поодинокі громади й 1-2, й 7-9 червня).  У Львові майже половина шкіл фінішує 2 червня, а решта — з 5 по 8 червня. Чернівці — 5-7 червня, Житомир — 8-9 червня.

Де отримати свідоцтва?

Що робити з документами тим, хто матиме дистанційний останній дзвоник? На це відповів заступник міністра освіти та науки Андрій Вітренко в ефірі телемарафону, пише УНН

  • Якщо випускники навчалися онлайн (особливо в небезпечних регіонах), свідоцтва будуть знаходитися в управліннях освіти, не в школах. Якщо немає змоги їх забрати, а також для школярів з тимчасово окупованих територій, можна вказати лише номер свідоцтва при реєстрації, або навіть зареєструватися за паспортом чи ідентифікаційним кодом. За словами Андрія Вітренка, торік цей механізм вже був добре відпрацьований. 
  • Якщо випускники перебувають за кордоном, але завершили 9 або 11 класи в Україні, вони мають право отримати документи в дипломатичних установах (у посольстві чи консульстві України). Для цього заздалегідь слід подати заявку до школи. Вона протягом п’яти діб передасть цей атестат про завершення школи до Міністерства закордонних справ України. Саме це відомство відповідає за доправлення документів до необхідної країни. Їх відправляють дипломатичною поштою або іншими безпечними, дозволеними законом способами. За запитом випускника, його запросять до дипломатичної установи та вручать свідоцтво про завершення базового чи повного середнього рівня освіти. 

Поділитися цією статтею