Особливий останній дзвоник 2023: 10 простих ідей для офлайну та онлайну

Яким буде останній дзвоник 2023? Загальношкільні лінійки, хода випускників, гуляння та салюти скасовані через воєнний стан. Але він точно буде особливим! Зібрали для вас 10 простих ідей, щоб цей день точно запам’ятався. Тут і донати на ЗСУ, і лист у майбутнє, і улюблені пісні для онлайн-формату свята.  

П’ять варіантів замість виховної години

Підтримка ЗСУ

Це вже не виняток — передавати кошти на закупівлю для наших бійців дронів, зброї, автівок, приладів, бронежилетів. Але зазвичай ідеться про випускні вечірки: гроші за непридбані вечірні сукні чи костюми, квіти та частування передають на потреби ЗСУ. Та в день останнього дзвоника підлітки можуть спробувати зібрати гроші своєю майстерністю. І для цього не потрібне зібрання людей. Випускники і ті, хто до них приходить, можуть у класі змінюватися цілий день невеличкими групками.

Простий варіант — ярмарок виробів (від пирогів до шкатулок чи картин), складніший — майстерки, які проведуть учні. Хай випускники відчують себе дорослими та навчать охочих того, що вміють самі. А ще може бути вікторина, за участь у якій — добровільні внески, а за перемогу — чисто символічний приз. Нехай кожен випускник підготує дійсно цікаве та складне завдання.

Хіба в такий день близькі та знайомі не прагнуть заохотити випускника? Із готівкою возитися не варто: хай внески переводять одразу на вказані рахунки, з яких іде збір коштів для ЗСУ. Ваша роль: порадити учням ініціативи та волонтерів, яким можна довіряти, щоб діти не натрапили на шахраїв. 

Знову мить дитинства

У класі є нагода приділити увагу кожному. Об’єднайтеся у дві-три групи. Запросіть по першачку на випускника. Діти можуть подарувати саморобки-талісмани. Хай юні школярі запропонують ігри, в які пограють зі старшими. Лише вдвох або групами по кілька пар чи як заманеться. Не намагайтеся об’єднати весь клас. Це має бути персональна розвага.

Хай ігри будуть рухливими (на шкільному подвір’ї або ще краще — у зеленій зоні поруч), інтелектуальними, настільними, з іграшками — кому як до вподоби. Або зовсім наївними: пускати мильні бульбашки, лопати повітряні кульки. Для випускників це шанс зануритися в дитячі забавки перед кроком у доросле життя. А ще в такі тривожні часи, як зараз, усі ми значно більше цінуємо прості та щирі розваги разом. Молодші діти тим часом потішаться: з ними гралися не однолітки, а такі дорослі хлопці й дівчата! Хай попервах тинейджери ніяковітимуть, дайте лише трохи часу — радітимуть не менш ніж першокласники. 

Бажання — у небо

Попросіть випускників написати бажання на доросле життя на паперових літачках — і запустіть у небо. Звісно, якщо безпекова ситуація дозволяє. Окрім того, аби подумати позитивно про майбутнє, цей нехитрий ритуал дає ще один ефект. Нині небо в дітей і підлітків може асоціюватися з бомбардуваннями, дронами, загрозою. Повернімо їм хоч на мить ясне небо і плекаймо надію, що невдовзі воно стане мирним і безхмарним. А мрії, запущені на літачках, обов’язково здійсняться.

Послання — у землю

Звернення до майбутнього класу — уже не новинка. Краще запропонуйте кожному індивідуально написати листа до… самого себе у 2033 або й 2053! Послання в пляшках чи спільній коробці, шкатулці закопайте на шкільному подвір’ї. Пофантазуйте разом із підлітками про те, як нинішні випускники зберуться на зустріч колишніх однокласників і дістануть листи. У воєнні часи, коли хлопці й дівчата відчувають гостру невпевненість у майбутньому, такі мрії зміцнюють надію на краще.

Кіновечір

Просто подивіться разом якесь шикарне кіно: не як учитель і діти, а тепер уже як дорослі люди. Попкорн, цукерки, лимонад додадуть антуражу. Наприкінці поділіться почуттями. Жодних педагогічних слів про ідею і тему! Зізнайтеся, від яких моментів та чому щеміло саме ваше серце — і випускники цього не забудуть.

Немає технічних можливостей у школі? Тоді зробіть це онлайн: груповий перегляд у ZOOM дає таку змогу.

П’ять ідей на онлайн

Відеопазл про шкільні роки 

Перша ідея, що спадає на думку: змонтувати відео. Наприклад, роздати рядки віршів або попросити висловити побажання на відеокамеру.Чи не краще зробити менш офіційний та правильний варіант, але такий, що запам’ятається? Попросіть учнів нічого спеціально не готувати, а натомість знайти найбільш знакові для кожного з них домашні відео, зроблені в шкільні роки. Маленькі — на кілька секунд чи до хвилини. Хай хтось змонтує такий собі пазл, клаптикову ковдру, відеопечворк. Поява братика в родині одного з учнів, подароване цуценя — в іншого, перший робот з лего, зроблений власноруч… Відео дасть змогу побачити і портрет усього класу, і те, якими були шкільні роки саме цих випускників. Розчулення і здивування гарантовані!

👩‍⚕️

Візит з майбутнього 

Ким хочеш бути? Звісно, у випускників це питання викликає менше ентузіазму, ніж у малечі. Але якщо приправити його гумором… Запропонуйте зіграти на камеру гаджета хвилинку з майбутнього професійного життя. Учні знайдуть, як переодягнутися та загримуватися: костюм тата, окуляри, простирадло стане лікарським халатом… Вдома невдалі спроби немає кому критикувати. Тепер усе поєднуємо. Уявляєте, як цікаво буде передивлятися?

📸

Клас фотомоделей

Здивуйте учнів своєю сучасністю та влаштуйте відеочелендж. Такий, до якого вони звикли у TikTok. Наприклад, віртуальний альбом, що оживає: випускники на ньому виглядатимуть як топмоделі. Хай кожен знімає себе з ефектом «Обкладинка». Людина рухається, а потім ми маємо її знімок як на обкладинці журналу. Хай випускники відчують себе зірками!

Що ти обираєш?

Популярний у TikTok челендж «Що ти обираєш?». Підлітки під музику вказують на обране смішними жестами або танцюють у той бік, де варіант до душі. Які саме варіанти — це під час монтажу вказують стікерами чи емодзі. Зазвичай це щось банальне та матеріальне: смаколики, одяг, речі. А якщо зробимо шкільний варіант? Математика чи мова? Леся Українка чи Ліна Костенко? На перерві побіситися чи тихо побалакати з другом?

🤵‍♂️

Пародійний портрет класу

Останній дзвоник онлайн — це не лише про віддаленість, неможливість обійнятися. Є й позитивні моменти. Ще ніколи ви не були так близькі до, так би мовити, групи підтримки учнів. Домовтеся про подарунок до останнього дзвоника з батьками. Запропонуйте забути на мить про серйозність і солідність. Хай кожного випускника скопіює в шкільному житті… мама, тато, а може бабуся чи братик? Це можуть бути елементи вбрання, жести, поведінка, улюблені фрази… Поєднайте коротенькі відео — і сміху не буде кінця. А в гуморі — наша сила!

І наостанок — музичний супровід

Для спогадів про дитинство та забавок підійдуть:

Перевірені вальси та не-вальси від модних виконавців (їх уже не раз обирали на випускні та останні дзвоники): 

Поділитися цією статтею