Офлайн і онлайн одночасно: як тримати у фокусі всіх дітей

Нові реалії диктують нові формати навчання. Майже 4 тисячі українських шкіл зараз працюють у змішаному форматі: вчителі одночасно поєднують офлайн та онлайн. Як не обділити увагою ані учнів у класі, ані тих, хто під’єднується до уроку з дому? Як не надірватися через подвійні зусилля? Порадами поділилася академічна директорка Unique School, методистка EdEra Яніна Хіжінська.

Укриття зумовлюють формат занять

Під час дистанційки через пандемію найбільш знайомими були дві моделі. Перша — це «перевернутий клас». Нову тему учні опановують удома за допомогою відеоматеріалів, презентацій, ознайомлення з онлайн-ресурсами. А з’ясовують додаткові запитання та відпрацьовують матеріал — на уроці в класі.

Друга — ротаційна: коли онлайн- та офлайн-навчання чергується. Зазвичай при цьому частини класу змінювали локацію занять щотижня. Ті, хто перебували вдома, працювали асинхронно: отримували різні матеріали й у зручний час з ними працювали. «Освіторія» вже не раз писала, як запровадити змішане навчання у школі та про те, які бувають варіанти змішаного навчання.

Нині — змішане навчання зовсім інше. Адже вводять його переважно там, де укриття не передбачені на повну кількість учнів. Ідеться вже не про кілька тижнів карантину, а про формат занять до кінця навчального року. Тож нині такі школи переважно працюють у новому змішаному форматі: учителі проводять заняття для учнів у класі, і цей же урок синхронно транслюється через Zoom для учнів, які навчаються онлайн. Коли вчитель проводить урок очно у класі й до цього уроку під’єднано онлайн частину дітей, це ще називають гібридною формою навчання. Ситуація нестандартна для більшості педагогів, тож потребує нових підходів. 

Якщо лише кілька учнів — на дистанційці

Окрім змішаного навчання, є й зовні дуже схожий варіант, що відрізняється одним нюансом: більшість дітей завжди в класі, а кілька — завжди онлайн. Так трапилося в школах, де не набралося достатньо учнів, щоб організувати окремий дистанційний клас. Батьки переконані, що приєднання до уроків «через камеру» краще, ніж перехід на сімейну форму навчання, за якої лише родина та сам учень відповідають за опанування шкільної програми. Але тим більше нарікань на якість таких занять для синхронних «дистанційників». Десь до цього мінімуму додають ще онлайн-консультації вчителів у суботи, застосовують цифрові технології для ще й асинхронного навчання. А десь педагогів легко зрозуміти: їм не доплачують за 3–5 дітей у класі на онлайні, часу на окремі розробки для них немає, а ще треба підготуватися до уроку офлайн для 20–30 учнів, перевірити контрольні роботи.

Як уникнути найпоширенішої помилки?

Поширена за такого навчання помилка — зосередитися лише на одній групі учнів. Судячи із соцмереж, з однаковою частотою ображаються на брак уваги як «дистанційники», так і «очники». Яких тільки стилів викладання тут не описують! Трапляється, вчитель «виступає» на камеру, дивиться лише на неї, чуйно реагує на питання учнів, які працюють віддалено, адже боїться не впоратися, переживає, що їм буде нудно. Є педагоги, які креативно готуються до дистанційної частини: презентації, тестування, цікаві онлайн-ресурси. Але діти в класі не працюють на гаджетах, вони отримують бліді видруківки та очікують своєї черги вчитися з дому.

Ще поширеніший варіант, коли вчитель викладає матеріал, опитує учнів у класі, а «дистанційникам» залишається лише ввімкнена камера. Вони не можуть у реальному часі поставити запитання чи надати зворотний зв’язок. Та й якість звуку, картинки може підводити. Усе це знижує мотивацію групи учнів, яка не у фокусі.

Найпростіша порада від експертів — записувати уроки. По-перше, це дасть змогу «дистанційникам» переглядати їх і глибше зрозуміти матеріал. По-друге, це допоможе, якщо були перебої з інтернетом, він вимкнувся, були проблеми зі звуком. По-третє, зовсім легко поєднати відеозапис з онлайн-матеріалами за темою. Скажімо, якщо після розповіді вчителя фізики буде демонстрація лабораторних експериментів за тією ж темою, це і цікаво, і корисно. Допоможуть у цьому прості й безкоштовні програми, такі як Windows Movie Maker, EDpuzzle. Остання дає змогу вставити у відео запитання з варіантами відповідей, і доки учень не обере одну з них, не запускає далі ролик.

10 порад від освітньої експертки Яніни Хіжінської

1️⃣

Трансформуйте роль учителя

На гібридному уроці є три зони роботи вчителя: створення змісту уроку, інтеграція всіх учасників та менторство для кожної дитини.

2️⃣

Заплануйте, як розподіляти увагу

Це в рази складніше, ніж коли ти сидиш перед «чорненькими квадратиками» екранів, і тим більше — коли ти перед класом. У деяких учнів немає відповідних умов для комфортного навчання з дому: від швидкості інтернету до сімейних обставин (якщо за спиною бігають молодші брати та сестри, зосередитися складно). Вчитель теж постає перед труднощами розподілу уваги: одне око косить в екран, друге нишпорить по класу — дивиться, хто працює, хто не працює, кому потрібна допомога. Тому вчителеві варто вибудувати форму роботи, коли він максимально приділяє увагу учням онлайн і коли —  учням у класі. Наприклад, під час індивідуальної роботи: поки клас працює, вчитель може прокомунікувати з учнями онлайн, чи все їм зрозуміло, чи є запитання, переконатися, що всі на зв’язку.

На дистанційному уроці вчитель зазвичай встигає дивитися, що в чат пишуть, слухати, що кажуть учні. Але коли вчитель перебуває в аудиторії, це значно складніше. Тож можна після заняття відкрити чат і побачити, як учні реагували на те, що відбувалося, як коментували, відповідали. Щоб чат зберігався, варто це виставити в налаштуваннях (наприклад, у Zoom така опція є).

3️⃣

Протестуйте онлайн-підключення

У дитини, яка навчатиметься онлайн, повинен бути комп’ютер/ноутбук зі встановленим Zoom (або іншим сервісом, яким користується школа), камерою, гарнітурою. Якщо немає — планшет. Вихід на «гібридний» урок із телефону не бажаний. У дитини повинна бути можливість друкувати відповіді до вправ, з’єднувати лініями. Тобто все, що може робити на уроці дитина звичайним олівцем у своєму підручнику. Щоб переконатися, що підключення пройде добре, варто зробити тестове підключення всіх дітей, які будуть навчатись онлайн.

4️⃣

Подбайте про зручність для кожного учня

Дитині має бути видно клас/учителя/дошку, щоб вона могла повноцінно брати участь в уроці, так само як і решта учасників класу, які прийшли на урок очно. Максимальний рівень організації: якщо є змога — використовуйте інтерактивну дошку в Zoom, яку можна вивести на екран для учнів очного класу та одночасно її ж бачитимуть діти, які в онлайні.

5️⃣

Створіть «онлайн-зошити»

Для спільної роботи з учнями онлайн замість зошита можна використовувати Google-документи з регульованими правами редагування. На Google-диску робиться папка, в якій можна створити порожні файли і назвати їх прізвищами дітей. Учень реєструється в Google, а вчитель надає йому приватні права на доступ до особистого файлу. І виконання завдань, ведення конспектів можуть бачити і педагог, і учень. Альтернативою Google Docs можуть стати OneNote, Miro тощо.

6️⃣

Заздалегідь визначте спосіб перевірки

Визначтеся зі способом перевірки засвоєного матеріалу. Розкажіть дітям, як їх оцінюватимуть: через онлайн-завдання, усні презентації, активність на уроці, ведення конспектів. Дайте дітям зрозуміти, чого від них очікують. Учням потрібні чіткі цілі, яких потрібно прагнути, отже встановіть їх. Дайте їм знати, як досягти цих цілей. Що прозоріші та зрозуміліші критерії оцінювання, то менше питань у дітей виникатиме.

7️⃣

Зробіть кожен урок автономним

На звичайних офлайн-заняттях, маючи, скажімо, чотири уроки української мови на тиждень, на якомусь із них завжди можна послатися на те, що було на попередньому. А якщо щось не встигли — продовжити на наступному. А ось гібридний урок важливо організувати так, щоб він був ніби самостійною одиницею, щоб діти розуміли, чого вони на ньому навчилися і як. Причому перевірка того, як діти засвоїли тему, — найскладніше в гібридному уроці. Важливо дати завдання, яке мотивує, щоб дітям було цікаво.

8️⃣

Розвивайте культуру підтримки

Пропагуйте співпрацю як у класі, так і онлайн. Спільні завдання дають дітям можливість допомагати одне одному та отримувати допомогу. Важливо поєднувати роботу в класі та в онлайні. Утворюйте змішані команди для виконання групових робіт, наприклад у команді: троє учнів — у класі й один — онлайн.

9️⃣

Використовуйте технології з розумом

Вдалий гібридний урок — це не просто вчитель, якого бачить дитина на екрані: потрібно перемикати увагу всіх дітей, залучати їх інтерактивними завданнями, ставити запитання.

Ваші цілі та методи повинні диктувати вибір технологій, а не навпаки. Одним ресурсом ви, як правило, не обійдетесь: діти бувають різні, і підібраний вами спосіб може не працювати для когось. Попри різноманіття сервісів, учителі стикаються з проблемою, що онлайн-платформи швидко набридають. Якийсь інструмент, наприклад для онлайн-голосування, спочатку дивує дітей, але потім вони до нього звикають.

🔟

Заручіться підтримкою батьків

Не всі батьки зрозуміють користь онлайн-занять. Вони можуть працювати, не покладаючи рук, на кількох місцях і вони просто не мають часу зрозуміти, як працює цей формат. Поясніть — і більшість зрозуміє вашу методику і стане «групою підтримки».

Більше про навчання під час війни на osvitanow.org

Поділитися цією статтею