Одіссеум — музей, де все треба чіпати руками

Пригодницький музей — таку підназву має музей науки Одіссеум у німецькому Кельні. Тут можна і треба чіпати експонати руками, тоді геть усе — від ключа у дверях до космічних польотів — стає зрозумілим. «Освіторія» відвідала Одіссеум і розповідає про найцікавіші досвіди музею.

Одіссеум був задуманий як Будинок досвіду знань — на території 5,5 тис. м² розташували три тематичні зали музею, обладнані 150 станціями. Кожна станція — можливість здійснити власний експеримент і побачити його результати.

Музей з Мишеням

Das Museum mit der Maus (Музей з мишеням) — зала для найменших дослідників науки. Ця частина музею була створена у співпраці із Західнонімецькою телерадіокомпанією. Тут мишеня з мультфільму пояснює дітям, як влаштований світ довкола. Наприклад, можна дізнатися, що знаходиться всередині каналізаційного люка, і навіть залізти в нього. Або побачити, що відбувається, коли закипає вода в чайнику.

Усі експонати тут дуже великі. Щоб дитина зрозуміла, як працює звичайний замок у дверях, у музеї є збільшена копія серцевини замка. Поруч стоять велетенські ключі. Якщо підібрати ключ правильно, механізм повернеться. На екрані в цей час показують короткий ролик про те, як механізм замка працює зсередини.

Інший популярний куточок для наймолодших — туалет астронавта в космосі. Щойно дитина сідає на унітаз, справжній астронавт на відео пояснює, що на борту космічного корабля змив у туалеті схожий на пилосос, який висмоктує відходи в спеціальний резервуар.

Серед експонатів цієї зали є і згадка про нашу країну — це фото лісової пожежі в Україні.

Окрема зона присвячена створенню мультфільмів — тут діти можуть намалювати і оживити своїх героїв на екрані. А коли захочеться порухатися — вгорі над експозицією прокладена канатна траса: асистенти допоможуть одягнути спорядження, і можна досхочу лазити по мотузках.

Зала з динозаврами і сонячні батареї

Зала «Життя» — це джунглі, де мешкає тиранозавр Рекс. Він велетенський і страшний. Якщо обережно пройти канатним містком, можна наблизитися до нього на відстань витягнутої руки.

А щоб зрозуміти, як вчені знаходять рештки динозаврів, можна і самому стати археологом: спеціальне приладдя і пензлі допоможуть відкопати кістки та розчистити їх.

Зрозуміти принцип фотосинтезу допоможуть дві велетенські штучні рослини: на кожному листочку такої квітки розміщено сонячну батарею. Відвідувачам пропонують влаштувати змагання: двоє дітей мають спробувати повернути усі листки до сонця так, щоб квітка отримувала найбільше світла. Тоді натискають кнопку, і екран показує, як швидко ростимуть ці рослини. Виграє той, чия квітка виросте швидше.

І звісно тут є своя зона для селфі: можна приміряти на себе ніс свині, слона чи ведмедя і зробити кумедне фото.

Тренажер для космонавтів 

Зала «Земля» містить усе, що стосується нашої планети, людських винаходів і законів природи. Тут напівтемрява, а по центру зали — планета Земля, у яку можна зайти і буквально опинитися «у центрі світу».

Найпопулярніший пристрій у цій залі — тренажер для космонавтів. Треба бути вищим за 130 см та легшим ніж 90 кг, і можна випробувати себе для польотів у космос. Асистентка пристібне відвідувача і запустить пристрій, що обертатиме відчайдуха в усі боки. Вона час від часу запитує, чи все гаразд, і зізнається, що іноді і сама тренується на ньому, адже це весело.

На двох поверхах цієї зали можна побачити практичне доведення різних законів фізики і математики. Наприклад, почути, як твій друг шепоче в трубу, і звук передається тобі через усю залу. Або можна крутити і штовхати посудину з різними рідинами і бачити, як діє відцентрова сила. Одним словом, якщо ви чогось не зрозуміли зі шкільної програми, вам точно сюди.

Загалом ця зала здатна відповісти на найрізноманітніші запитання. Наприклад, є прилад, що вираховує кількість людей, які народжуються у світі щосекунди. Або можна пограти в інтерактивну гру і уявити себе регулювальником руху машин і людей на складному перехресті.

А можна спробувати пройти мінним полем. Карта маршруту розбита на квадрати. Спершу слід запам’ятати, які ділянки заміновані, а тоді обережно ступати в темряві, тримаючи в голові безпечний маршрут. Неприємна сирена сповістить, якщо відвідувач наступив на міну.

Вхід у музей коштує 16 євро для дорослих, 6 євро для дітей. Популярним є святкування дитячого дня народження в музеї — гостей свята одягають у тематичний одяг (приміром, первісних людей або рятувальників) і проводять квест залами музею. Відпочити після досвіду знань можна в кав’ярні музею і на ігровому майданчику на свіжому повітрі.

Поділитися цією статтею