Це був складний рік, сповнений непростих викликів, невизначеності та втрат. Але попри все освіта вистояла, і мільйони українських дітей продовжують навчатися. У співпраці з UNICEF Ukraine «Освіторія» запустила 8 змінотворчих проєктів, ми разом віднавчали понад 40 000 освітян, а «Освіторія.Медіа» пише про освіту в режимі нон-стоп. Як цей рік змінив нашу діяльність і як нам у цьому допомагав UNICEF Ukraine — розповідаємо у великій статті.
У 2022 році фокус роботи «Освіторії» з реформування та розвитку шкільної освіти в Україні змістився на збереження та поновлення освітніх процесів після повномасштабного вторгнення. Діяльність спілки була спрямована на підтримку всіх учасників освітнього процесу: вчителів, учнів, батьків.
Ми зберегли життєстійкість освітнього процесу через якісні проєкти та продукти. Підтвердили та закріпили за собою позицію лідера освітнього сектора України. Наші реалізовані освітні проєкти прямо впливають на формування майбутнього України. Це наш внесок у те, якими будуть українці завтра, через рік, 10 і більше років.
Від початку повномасштабного вторгнення «Освіторія» одразу почала досліджувати, що потребує найоперативнішого втручання в освіті. Наша візія збіглася з візією UNICEF Ukraine — саме тому більшість наших проєктів ми робили в найбільшому за нашу історію партнерстві.
Наша співпраця з UNICEF — це проєкти невідкладної освітньої допомоги. Їхньою метою було зробити так, щоб кожна дитина мала доступ до якісної освіти під час війни, а вчителі отримали необхідні інструменти для організації навчального процесу.
Ці проєкти можна умовно поділити на кілька напрямів. Перший — доступ до освіти мільйонів українських дітей. Уже в березні ми розпочали з проєкту «Всеукаїнський розклад онлайн», адже було важливо повернути дітям їхню звичну навчальну рутину. Ми також одразу взялися створювати новий контент для платформи «Всеукраїнська школа онлайн», щоб мільйони українських дітей по всьому світу могли продовжувати навчання українською мовою за українськими програмами, з найкращими українськими вчителями. За шість місяців цього року кількість нових користувачів на платформі становить понад 30 % від загальної кількості користувачів за два роки існування платформи. А це означає, що понад мільйон українських дітей тепер мають доступ до якісної освіти: це діти з понад 70 країн світу і ті, хто зараз залишається на тимчасово окупованих територіях.
Окремо хочу відзначити наш проєкт із допомоги школярам підготуватися до Національного мультипредметного тесту. Лише уявіть: два роки пандемії, онлайну і змішаного формату навчання, а потім війна і зміна ЗНО на НМТ. Вступники цього року, як ніхто до них, мали дуже багато невизначеності і стресу. Тому наш проєкт був своєчасним і надзвичайно потрібним: ми планували, що з нашою допомогою до НМТ підготуються 40 тисяч підлітків, а їх виявилося понад 100 тисяч.
Другий напрям — це методична підтримка вчителів. Ми створили курс «Розумію», що допомагає вчителю зрозуміти власний емоційний стан і дає інструменти, щоб стабілізувати емоційний стан дітей.
Третій напрям — це вчасна й ефективна комунікація про те, як продовжувати навчання під час війни. Це, зокрема, платформа osvitanow.org та проєкт «Спільно до навчання», де ми зібрали все, що треба знати вчителям, директорам шкіл та батькам про навчання в такі часи.
Я особливо пишаюся тим, що наша співпраця не оминула стратегічних цілей, а саме — реформи НУШ. Ми віднавчали 300 тренерів НУШ, які вже сьогодні проводять тренінги для вчителів у регіонах. Ми також розробили курс «НУШ: Базова середня освіта». Його зараз під час війни проходять десятки тисяч учителів.
Завдяки співпраці з UNICEF ми втілили і проєкти швидкого реагування, і підтримали ключову для України реформу НУШ. Цим надзвичайно пишаюся, адже важливо думати не лише про порятунок, а й про розвиток української освіти. Усі ці проєкти матимуть вагомий якісний вплив на всю шкільну освіту України впродовж ще багатьох років. Після перемоги в нас багато роботи: знайти найболючіші точки в освіті, працювати з ними, а також розвивати освіту. Мене особисто захоплює і надихає, коли бачу, що сучасні українські вчителі і директори шкіл у розпал війни мислять у парадигмі розвитку. Це дає мені віру в те, що ми впораємося. Адже сьогодні ми спільно пишемо новітню історію України і її освіти.
Всеукраїнський розклад онлайн: виклик повернення до навчання в березні
Прямі ефіри на теми шкільної програми для учнів різних класів від досвідчених педагогів на початку повномасштабного вторгнення переглянули 395 тисяч разів. У стані суцільної невідомості ці уроки стали острівцем стабільності для учнів до завершення навчального року. Загалом учителі провели 199 уроків, а наймасштабнішим завершенням став перший в історії Всеукраїнський дзвоник онлайн у прямому ефірі Суспільного.
Тренінговий центр: 40 тисяч вчителів навчалися разом з нами
Цьогорічний виклик полягав у навчанні педагогів попри все. Зі старту повномасштабного вторгнення ми залучали міжнародних освітян та психологів — на кожен з таких вебінарів ми отримували близько 3000 реєстрацій. Вебінари читали Гордон Ньюфелд, Естер Войчицькі, Говард Гарднер, Бен Фурман, Майя Суторо-Ин, Меґґі Макдонелл, Барбара Оуклі. Окрім цього, ми розвивали платформу О.університет — онлайн-платформу з курсами підвищення кваліфікації для вчителів від ГС «Освіторія». Навчання на ній безкоштовне, доступне 24/7, а після завершення кожен учасник може скласти тест і отримати сертифікат. Наразі на ній навчаються понад 22 тисячі користувачів.
Курс НУШ: продовжували впроваджувати Нову українську школу попри все
Ми створили повноцінний онлайн-курс з відповідями на всі запитання вчительства щодо реформи НУШ у середній школі, що не втратить актуальності й надалі. Навички, викладені там, вже отримали майже 16 000 користувачів.
Регіональні тренери НУШ: віднавчали 200 осіб у центрі Києва офлайн між повітряними тривогами
Це був один з наших найбільших викликів: проводити офлайн-програми в серці Києва попри повномасштабну війну та її наслідки. Навіть під час блекауту майбутні тренери приходили в Хаб, запалювали ліхтарі та навчалися. Тому жага до навчання не лише в дітей, а й у вчителів виведе освіту на новий рівень у майбутньому. З онлайн-програмами ми віднавчали 300 регіональних тренерів, аби кожна шкільна команда могла підвищити власну кваліфікацію.
Підтримували освітян морально та емоційно: курс «Розумію»
«Розумію» — це курс із психологічно-емоційної підтримки вчителів і шкільних психологів, що допомагає навчитися розпізнавати власні емоції і емоції дітей, а також знаходити внутрішні опори.
Перед роботою над курсом ми провели ґрунтовне дослідження серед освітян. Це допомогло нам виявити потреби освітян, дізнатися більше про їхні болі і зони розвитку.
У результаті вийшов прекрасний курс «Розумію», який прослухали вже 5429 освітян. Курс складається з 25 уроків, над якими працювали 5 неймовірних експертів. Пишаємось, що до роботи над курсом долучились і іноземні експерти. Але найголовніше — ми провели 10 груп підтримки в реальному часі, де вчителі могли поговорити про свої проблеми в безпечному середовищі.
Усі відповіді про навчання під час війни в одному місці: платформа OsvitaNow
Платформа OsvitaNow стала рупором актуальної, зрозумілої і вчасної інформації щодо навчання під час війни. Там можна знайти абсолютно все: від безпекових інструкцій до переліку корисних ресурсів. Щойно створена платформа за пів року зібрала понад 400 тисяч унікальних користувачів. А на старті її підтримала перша леді України.
Спільно до навчання: безпековий курс та релевантна інформація
Це ініціатива для підтримки освіти дітей в умовах обмежень та викликів через війну. В її межах ми:
- створили єдину платформа з усіма необхідними матеріалами щодо навчання під час війни для вчителів, директорів шкіл, батьків та дітей;
- підготували та запустили курс «Спільно до навчання»;
- забезпечили інформаційними плакатами 3000 шкіл у партнерстві з Новою Поштою.
Всеукраїнська школа онлайн: постійний доступ до якісної освіти
За період із 17 червня розробили, відзняли і фіналізували 1371 урок. Додали до частини уроків інтерактивні квіз-питання, які дають змогу учням взаємодіяти з відео. А також провели навчання для вчителів та методистів — близько 110 спеціалістів, а також для експертів УІРО. Усього за період роботи над платформою команда розробила 3563 уроки — це понад 1950 годин новітнього навчального контенту українською мовою.
iLearn: підготували до НМТ близько 100 тисяч дітей
Зміна формату стандартного ЗНО на НМТ відбулася досить швидко та несподівано. Тому нашим основним викликом були стислі терміни. Але попри все ми відшукали викладачів та організували вебінари. Як результат, ми провели 41 вебінар з підготовки до НМТ та отримали понад 3,5 млн переглядів на сайті.
«Коли я виїхала зі свого Харкова, то була розгублена і не знала, що робити. Готувалася спочатку за вебінарами ЗНО 2022 і 2021, але коли дізналася, що будуть проводитись нові вебінари спеціально для учасників НМТ, почала відвідувати кожен, і це дало свій результат. Математику написала на 200. Як зараз пам’ятаю, коли закінчила тест і треба було поставити підпис, у мене навіть ручка випадала з рук», — це лише один з тисяч відгуків, які ми отримали від випускників цього року.