Надолужити прогалини: цифрові інструменти для вчителів біології

Автор тексту: Максим Рудич

Перед початком навчального року педагоги переймаються освітніми втратами учнів. Освітні втрати — це будь-яка втрата знань, умінь, навичок і уповільнення чи переривання процесу освіти через великі прогалини або паузи в навчанні дітей. Які цифрові інструменти можуть використати вчителі біології? Які з них є зручними та ефективними? Автор підручників з біології та природничих наук, тренер НУШ і телеведучий Максим Рудич зібрав найдієвіші цифрові помічники для подолання освітніх втрат.

Найдієвіші цифрові інструменти для подолання освітніх втрат з біології

«Всеукраїнська школа онлайн»

Платформа призначена для дистанційного та змішаного навчання й методичної підтримки вчительства. Нині платформа містить понад тисячу відеоуроків, тестів і матеріалів для самостійної роботи дітей, конспекти уроків з основних предметів для 5–11-х класів, серед яких є біологія для 6–9-х класів і біологія та екологія для 10–11-х класів. Усі освітні матеріали з біології відповідають чинній навчальній програмі. Учителям природничої освітньої галузі варто зареєструвати на платформі «Кабінет учителя»: у ньому можна створити віртуальні класи для своїх учнів, відстежувати їхню освітню траєкторію, зокрема з біології, та надавати зворотний зв’язок, користуючись якісними освітніми матеріалами та інструментами.

Учні можуть завантажити мобільний застосунок ВШО, який є повноцінним інструментом для зручного навчання з мобільних пристроїв. У ньому також є доступ до всіх курсів і матеріалів на платформі.

Світова платформа Labster

Матеріально-технічна база кабінетів біології може мати різноманітне обладнання та інструменти для вивчення біологічних процесів, дослідження та аналізу біологічних об’єктів. Однак не всі заклади освіти нині мають модернізовану матеріально-технічну базу. У такому разі вчителям біології допоможе інноваційна цифрова платформа Labster. Вона містить чимало віртуальних навчальних симуляторів досліджень з біології, завдяки яким успішно навчаються учні в 70 країнах світу. Це інтерактивне навчальне середовище дозволяє практикувати лабораторні навички та візуалізувати теорію.

Програмне забезпечення Blender дає змогу створювати різноманітну тривимірну (3D) комп’ютерну графіку, наприклад, будову про- та еукаріотичних клітин, ДНК. А також містить засоби моделювання, анімації, рендерингу, обробки відео та створення ігор.

Онлайн-сервіс MozaWeb

Із цим онлайн-сервісом учителі та учні матимуть доступ до різноманітних цифрових уроків, відео- та аудіоматеріалів, бібліотеки цифрових інструментів, серед яких є навіть мікроскоп. Під час уроків біології можна демонструвати 3D-сцени: мікросвіт клітини, ріст і розвиток організмів, еволюцію живих систем, розвиток життя на Землі. За лічені хвилини можна продемонструвати будь-які процеси, познайомити з явищами, що мають звукове відображення, провести практичні та лабораторні роботи. Усе це дозволяє вивести сучасний урок на якісно новий рівень.

За посиланнями знайдете безкоштовні цифрові книги з методичними рекомендаціями щодо використання інтерактивного контенту MozaWeb з предмета «Біологія» для:

Онлайн-платформа AR Book

Ще одна універсальна платформа із цифровим контентом і практичним рішенням для вчителів та учнів, розроблена українськими ІТ-фахівцями. Платформа містить готові уроки з біології із системою зворотного зв’язку, експериментами, гейміфікацією та доповненою реальністю. Тепер побачити будь-яку клітину чи будову м’яза наживо — можливо. Варто лише завантажити застосунок на гаджети учнів.

Ще кілька незамінних помічників учителів

Розуміння біологічної науки починається з поняттєвого апарату. Спочатку учні звикають до слова та генерують певні асоціації з ним, впорядковуючи в голові власне розуміння, та паралельно пов’язують його з життям. Використавши онлайн-сервіс Mentimeter вчителі можуть легко ввести біологічне поняття, створивши з дітьми хмару слів.

Програми-конструктори: Open Board, Easi Note, Labwe Smart Notebook — з ними діти зможуть створювати власні презентації для захисту проєктних робіт чи скрайбінгів, що дозволять пояснити, до прикладу, процес травлення в ротовій порожнині, шлунку та кишківнику; процес дихання та його етапи; типи темпераменту. До того ж конструктори містять чималу кількість зображень, рисунків та інфографіки.

Розвинути індивідуальні особливості мислення: самостійність, критичність, гнучкість, глибину, послідовність, швидкість, а ще лідерство в команді дозволить технологія SWOT-аналізу. Діти можуть оцінити сильні та слабкі сторони, загрози та можливості тієї чи іншої проблеми. До прикладу, сучасний етап розвитку біосфери, трансплантація органів, науковий метод пізнання природи, вплив паразитичних організмів на життєдіяльність людини. А для представлення результатів SWOT-аналізу доречно застосувати онлайн-сервіси Padlet або Whiteboard.

Одним із потужних інструментів критичного мислення є інтелект-карти (Mind Maps). Їх можна створювати за допомогою сервісу Mind Meister або малювати за допомогою олівців, фломастерів. Діти вчаться вибирати, структурувати і запам’ятовувати ключову інформацію, а також поєднувати її із життям.

За допомогою Storyboard That можна випускати біологічні комікси на будь-які теми, приміром «Розвиток еволюційних поглядів» у 9–10-х класах. А платформу графічного дизайну Canva варто використати для створення освітніх рекламних постерів, наприклад: «Зубна щітка: електрична чи традиційна?», або «Як правильно обрати зубну щітку та пасту?». Вигадувати креативні, інтерактивні вправи-вікторини з біології можна на Kahoot або на LearningApps.org — це своєрідний конструктор, який є додатком Web 2.0 для підтримки освітніх процесів.

Інтерактивна бібліотека Мacroclub знайомить із галереєю різних організмів навіть тоді, коли під руками немає мікроскопа, забезпечить послідовність у викладанні навчального матеріалу в межах циклу навчання.

І, звісно, штучний інтелект

Нині і учні, і вчителі часто використовують штучний інтелект для навчання. ChatGPT може дати відповіді на різноманітні запитання з біології, надати оглядові статті, схеми, тести для самоперевірки, ідеї для дослідів, актуальні наукові експерименти та сучасні відкриття в галузі біології. Штучний інтелект — це потужний інструмент, що дозволить також сформувати компетентності в природничій освітній галузі та надолужити освітні втрати чи розриви.

Також раджу вчителям долучитися і використовувати освітні ресурси з біології, що розроблені в інших країнах:

Поділитися цією статтею