У багатьох країнах Європи намагаються оновити школи так, щоб вони відповідали потребам Промисловості 4.0. В Україні ще донедавна переймалися переходом на попередній рівень: цифровізація, опанування вчителями ролі координатора освітнього процесу. Війна скоригувала багато планів, проте українській освіті важливо розвиватися попри все. Міністерство освіти і науки планує справжній освітній прорив до 2032 року. Зібрали головні трансформації, які передбачає концепція «Освіта 4.0: український світанок».
Програму великої трансформації «Освіта 4.0: український світанок» презентували наприкінці минулого року. За достатнього фінансування та ефективного втілення вона має перетворити Україну на передовий освітньо-науковий хаб Євросоюзу. Концепцію розробила робоча група, до якої ввійшли представники Офісу Президента, Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій, народні депутати, освітяни, науковці. Експерти вірять, що українська система освіти здатна стати по-справжньому сучасною, гармонізуватися з європейською та відповідати викликам часу.
Програму презентував під час засідання Уряду міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет. Також її вже детально розглянули на зустрічі секторальної робочої групи МОН та міжнародних партнерських організацій «Освіта».
Від освіти 1.0 до освіти 4.0
Технології та революційні зміни в промисловості завжди радикально впливали на освіту.
1️⃣
Знайти майстра, вчителя, бо необхідні конкретні вміння, аби працювати — таким був підхід до навчання в часи переходу від ручної праці до машинної, перших фабрик, парових двигунів, тобто за часів Промисловості 1.0.
2️⃣
Коли люди навчилися застосовувати електрику, запровадили конвеєрне, масове виробництво, виникла типова школа — з класами, підручниками, кабінетно-урочною системою. За часів Промисловості 2.0 школа стимулювала кожну дитину засвоїти певний набір знань.
3️⃣
Коли світ заполонила автоматика, комп’ютери, електроніка, вчитель стає координатором або менеджером освітнього процесу, а гаджети — його основною підмогою. Типовою для людини часів Промисловості 3.0 стала самоосвіта на основі безкоштовного контенту, новацій і творчості.
4️⃣
І ось нині світ знову стрімко змінюється, значно глибше, ніж здається. 3D-принтери, АR/VR-технології, біогенетика забезпечують злиття технологій, що розмиває межі між фізичною, цифровою та біологічною сферами. Освіта за часів Промисловості 4.0 стає індивідуальною впродовж життя на базі персоніфікованого контенту. Школа підтримує найбільш креативне мислення. Принцип персоналізованого навчання назвали High Touch High Tech. Високі технології (high-tech) візьмуть на себе (як і скрізь у житті майбутнього) рутинні, базові завдання вчителя: виявлення освітніх потреб учнів, корекція під них освітнього середовища, забезпечення опанування та відпрацювання учнями навичок, повторення матеріалу, оцінювання. А вчитель стає наставником, тренером, який розвиває soft skills.
Про що програма «Освіта 4.0: український світанок»?
Якщо світ успішно подолає наслідки пандемії COVID-19 та нерівні можливості країн, Освіта 4.0 відкриє нові можливості: сучасні технології навчання, нові механізми оцінювання, розширення можливостей освітян (інвестиції в освітян впродовж професійної діяльності). Потенційний приріст світового ВВП від інвестицій тільки однієї з навичок, що їх формує Освіта 4.0, оцінюється в 2,5 трлн доларів.
В Україні, звісно, значно більше викликів, ніж в інших країнах Європи: збройна агресія рф, необхідність навчання під час воєнного стану, незавершені програми та реформи, зруйновані заклади освіти, масова вимушена міграція, нерівні можливості в громадах та регіонах. Необхідно підготувати вчителів до нової ролі стосовно учнів, підготувати нову генерацію менеджерів освіти, реалізувати реформу НУШ.
Проте і можливостей перед країною відкривається чимало, вважають автори програми. Зокрема:
- відбудова інфраструктури вже за новими стандартами;
- нова мережа закладів освіти;
- стрибок у науці та технологіях.
Яких результатів планують досягти в першу чергу?
- Оснащувати школи функціональною інфраструктурою та укриттями.
- Проводити капітальні ремонти закладів освіти, що були пошкоджені під час війни.
- Оснащувати школи приладами, технічним обладнанням, мультимедіа, широкосмуговим доступом і покриттям Wi-Fi.
- Створювати цифрові освітні центри в сільській місцевості.
- Впроваджувати цифровий розвиток і модернізувати зміст освіти.
- Проводити оцінювання прогалин у навчанні та запровадити програму відновлення освітніх втрат.
- Підтримувати професійний розвиток учителя та розпочати перепідготовку вчителів під Освіту 4.0.
- Дотримуватися програми Президента «Здорова Україна», програм «Здорове харчування», «Шкільний автобус», проєктів «Клас безпеки» та «Шкільний поліцейський».
- Розвивати приватні заклади освіти.
- Створювати та підтримувати освітні хаби за кордоном.
- Удосконалювати «Школу супергероїв» для дітей, які тривалий час перебувають у лікарнях.
- Займатися національно-патріотичним вихованням, зокрема, розширювати мережу центрів організацій «Пласт» та «Джура», популяризувати гру «КіберДЖУРА».
На які основні трансформації очікувати?
1️⃣
Гармонізація українського та європейського освітніх просторів
Один з важливих кроків на цьому шляху — входження до загальноєвропейського простору кваліфікацій, формування спільних інституцій та використання спільних інструментів, забезпечення освітньої і трудової мобільності. Якщо говорити про школи, то це, зокрема, розвиток білінгвальної освіти.
2️⃣
Цифрова трансформація освіти та науки
Охоплює розвиток цифрових компетентностей, цифрову модернізацію та дебюрократизацію освіти і науки. Для цього необхідні такі кроки, як:
- робочі планшети для учнів;
- ноутбук — кожному вчителю;
- доступ до контенту без обмежень;
- територія вільного інтернету;
- Всеукраїнська школа онлайн (з англомовною версією);
- електронні підручники для НУШ, е-журнали, щоденники;
- нова модель ІТ-освіти;
- 25 STEM-центрів та мережа STEM-лабораторій;
- інтерактивні музеї науки;
- хмарна бібліотека для всіх вчителів;
- цифрові навички вчителів за стандартом ЄС;
- електронне самооцінювання закладів освіти («EVAluEd»);
- онлайн-іспити, тестування, ЗНО, НМТ, вступна кампанія онлайн;
- електронний документообіг, Big-Data в управлінських процесах.
3️⃣
Реальний перехід до моделі освіти протягом усього життя
- Введення цифрового освітнього паспорта в «Дії», у якому будуть усі сформовані компетенції від першого класу школи й протягом усього життя.
- Фінансування освіти за моделлю «Гроші йдуть за людиною» (гранти, ваучери, стипендії).
- Нові формати освіти: онлайн-курси, короткотермінові програми, визнання їхніх результатів та впровадження на їхній основі мікрокваліфікацій. Підтримка розвитку кваліфікаційних центрів, де перевіряють розвиненість навичок внаслідок неформального та інформального навчання. Це означає, що акцент нарешті буде на наявності певної компетенції, а не на способі її отримання та документах про це (сертифікатах, дипломах).
4️⃣
Становлення та підтримка педагогічної еліти
- Обов’язкова сертифікація вчителів.
- Підготовка педагогів для потреб НУШ.
- Підготовка вчителів для роботи з дітьми з ООП.
- Навички надання першої допомоги (за алгоритмом «КоЛеСо»).
- Навички управління в критичних ситуаціях.
Коли планують усе це втілити?
2023–2025 роки — проєкти, спрямовані на розбудову інфраструктури та трансформацію змісту освіти і науки відповідно до стандартів ЄС та програми ЛУГАНО.
2026–2032 роки — реалізація решти проєктів, що завершують трансформацію.