Мікронавчання: Як новий освітній тренд мотивує вчитися сучасних дітей

Зображення: https://ua.depositphotos.com/

Мікронавчання — новий освітній тренд. Що це та як його використовувати для підвищення мотивації та залученості учнів під час уроків — просто й доступно розповідає Оксана Хомич, вчителька-методистка Новопечерської школи, яка входить до ТОП-50 найкращих вчителів України за версією Global Teacher Prize Ukraine.

У світі з великим ентузіазмом заговорили про microlearning, або мікронавчання після впровадження дистанційного навчання. Діти зустрілись з небувалим обсягом інформації та водночас відчули брак часу на ґрунтовне вивчення кожного предмета.

Мікронавчання в цьому сенсі — як рятівна вітамінка: миттєво вбиває учнівську нудьгу, без проблем тримає увагу дітей протягом 2–4 хвилин, допомагає довготривалому запам’ятовуванню інформації.

Мікронавчання: що за звір і з чим його викладати?

Це коротенькі уроки з теми (2–7 хвилин), які допомагають учням за мінімум часу глибоко зануритись у тему. Увага: тема не може бути занадто обширна чи поділена на фрагменти. Ідеальний вибір для мікронавчання — вузькопрофільна та коротка тема.

Ключові характеристики мікронавчання — стислість і цікавий контент. Контент поєднує в собі невеликі навчальні блоки, які можуть включати текст і мультимедіа (відео та аудіофайли), зображення (фото та ілюстрації), ігри (прості завдання на одному екрані), тести та вікторини в стилі Quiz.

Мікронавчання — універсальний метод, який ви з легкістю впровадите як під час звичайних уроків у школі, так і під час дистанту.

via GIPHY

Як пояснювати матеріал?

Пояснення та закріплення матеріалу має тривати однакову кількість часу — 1–2 хвилини.

Мені подобається практикувати мікронавчання, пропонуючи дітям коротенькі відео. Якщо це початкова школа — ефективно подавати відео тривалістю 2–3 хвилини, з яких одна хвилина — пояснення і ще дві — закріплення матеріалу.

У середній та старшій школі під час мікронавчання дієво дати учням 2–3 хвилини відеопояснення теми, а потім до 5 хвилин на закріплення.

Закріплення матеріалу під час мікронавчання

Використовуйте простенькі тести Quiz або короткі тести в Google-формі. Дайте дітям складати тематичний пазл, де вони продемонструють щойно отримані знання (є багато спеціальних програм). Організуйте мінігру. Відштовхуйтесь від теми уроку — так ви оберете доречний метод перевірки.

Наприклад, сьогодні я хочу перевірити за допомогою мікронавчання множення одноцифрового числа на двоцифрове, а також те, наскільки вправно діти визначають периметр багатокутника.

Дві хвилини часу витрачаємо на повтор матеріалу і ще від 3 до 5 хвилин — на перевірку та закріплення. Повторили — перевірили, повторили — перевірили. Завдяки такому фрагментарному підходу я можу за один урок перевірити знання кількох важливих тем у межах класу.

Зверніть увагу на програму WordWall (Стіна Слів) або на старий добрий Kahoot.

Мікронавчання чудово впишеться у ваш урок, якщо:

  1. Тема заняття важка для сприйняття й засвоєння учнями.
  2. Вам треба урізноманітнити уроки під час дистанційного навчання. Діти обов’язково повернуться до запропонованого вами формату мікронавчання — це наче така ненудна шпаргалка від вчителя, а тобі треба її повторити та провести тест на закріплення. Хтось захоче прослухати тричі, комусь буде достатньо одного разу.
  3. Ваші учні полюбляють соцмережі та мріють про захопливе навчання. Мікронавчання в цьому сенсі — справжній джек-пот. «Засмоктує» так само, як гортання стрічки улюбленого блогу — багато цікавого за короткий час, інтерактив і швидкий результат.
  4. Для вас важливий довгостроковий результат навчання. Дослідження у сфері мікронавчання показують, що коли ви повторюєте якусь тему та повертаєтесь до неї, щоб пригадати деталі — матеріал запам’ятається якнайкраще. І ось це навчання за допомогою повторення прекрасно віддзеркалює концепцію мікронавчання з його короткими та стислими блоками.
  5. Для вас важлива мотивація учнів.
  6. Мікронавчання передбачає подрібнення інформації на невеликі блоки. Сучасним учням це до смаку — саме так вони і звикли споживати інформацію. Тому не втомлюються від навчання в стилі мікро та не втрачають мотивацію. Вони будуть максимально залучені в освітній процес.
  7. Ви хочете дати учням більше свободи. Мікронавчання — це про цікавий матеріал у стислому вигляді. А значить — і про економію часу. Саме тому з великою ймовірністю ваші учні оберуть тренінг з мікронавчанням, аніж читання лекції чи перегляд тривалого відеоуроку. А ще школярі швидко можуть завантажити тренінг з мікронавчанням у свій гаджет та передивлятися його в зручний час в автономному режимі.
  8. Ви хочете навчитися стисло висловлювати свої думки та резюмувати інформацію навіть з великого обсягу. Чудово тренує логіку та пам’ять!

Мікронавчання не стане вашим другом:

  1. Якщо вам потрібно пояснити багатоступеневу концепцію. Звісно, ви можете розбити її на окремі блоки, але це займе багато вашого часу та зусиль, на відміну від випадків, коли стоїть завдання пояснити «монотему».
  2. Якщо предмет потребує поглибленого вивчення. До прикладу, мікронавчання ідеально підійде для вивчення розмовної французької мови й геть неефективне для вивчення французької літератури.
  3. Якщо ви прагнете зберегти власний час і вважаєте, що можна просто поділити матеріал уроку на шматки та подавати його під соусом «мікронавчання» у формі відео абощо. Насправді цей метод потребує написання короткого цілеспрямованого резюме цілої теми та динамічної подачі, що поєднує мультимедіа й текст.

Поділитися цією статтею