Народна творчість часто асоціюється з давніми легендами чи обрядовими піснями. Проте фольклор твориться і зараз. І меми — яскравий тому приклад. Ми поспілкувалися з експерткою та дізналися, що спільного у мемів та традиційного фольклору. А також зібрали популярні меми про школу та навчання. Зберігайте собі добірку смішних картинок на цілий рік уперед.
Ознаки фольклору в мемах
Можливо, сто років тому, коли молодь збиралась поспівати жартівливих пісень, старше покоління також не сприймало це серйозно. Можливо, батьки називали це дурницями та казали, щоб син чи донька краще допомогли по господарству.
Ніхто й не думав, що ці пісні потім вивчатимуть у школах та університетах. Дослідники з них дізнаватимуться про життя та побут того покоління, писатимуть наукові праці.
Меми зараз теж сприймаються як розвага. А під час війни — як спосіб впоратися з труднощами та стресом за допомогою гумору. Ми жартуємо про те, що через сотні років наші нащадки будуть вивчати сучасні меми та досліджувати наше життя й історію.
Але важливо розуміти, що народна творчість — це не лише про давні колядки чи легенди. Вона твориться і зараз. І меми, які ми поширюємо в соцмережах чи особистих переписках, є її прикладом.
Якщо порівнювати меми і традиційні жанри фольклору, то можна помітити у них спільні ознаки:
- Анонімність. Ми не знаємо автора конкретного мему. Не тому, що він приховує свою особистість, просто авторство втратилось в процесі поширення твору.
- Колективність. Ця ознака є продовженням анонімності. Твір стає близьким багатьом людям, і вони нівелюють автора, доповнюють сам твір чи змінюють. Але основна ідея настільки всім близька, що автором твору стає колектив. Так раніше було з піснями. Коли пісня поширювалась від села до села, але могла змінюватись: до неї додавали нові рядки чи куплети. Так само і з мемами. Вони можуть бути такими актуальними та близькими для багатьох, що поширення вже не зупинити. І зовсім немає значення, хто автор. Мем стає колективним.
- Варіативність. У мемах варіативність — це використання шаблону. До одного зображення можна придумати різні підписи, і мем буде нести іншу ідею. Згадаймо мем з Віллі Вонкою. Це був чи не найпопулярніший шаблон для створення нових жартів.
- Синкретизм (поєднання або злиття). Синкретизм мемів полягає в єдності тексту та зображення. Адже найчастіше картинка передає емоцію, з якою цей текст повинен бути прочитаний. Так ми можемо зрозуміти сенс інформації, яку хотів передати автор.
Меми про війну
Меми часто виникають як реакція на певну подію чи ситуацію. Ця риса називається оказіональністю.
У традиційному фольклорі це частіше пов’язано з календарними подіями. Наприклад, жнивами чи святом Купала. Меми так само можуть бути присвячені певним подіям, але вони швидкоплинні. Якщо жниварські пісні можна співати однакові з року в рік. То меми, наприклад, про черговий саміт НАТО швидко стануть неактуальними.
Тобто в сучасному світі оказії короткострокові. Меми як реакція на них швидко виникають і швидко втрачають актуальність.
У розрізі воєнних подій українці швидко реагували на те, що відбувається, мемами. Це допомагало нам з гумором проживати складні події, об’єднуватись та підтримувати одне одного.
Такими оказіональними мемами, наприклад, були жарти про Євробачення під час війни.
Або про постачання конкретної зброї, на яку очікували всі українці. Згадаймо лише леопардовий челендж у соцмережах.
Були меми, актуальність яких трималась трохи довше. Наприклад, під час відключень світла українці з гумором реагували на обставини, що склалися. Проте ми пережили блекаут і меми також перестали бути актуальними.
Тож коли закінчиться війна, меми про сучасні події також втратять свою актуальність. І залишаться як спогад про стійкість та силу українського народу.
Меми та навчання
Фольклор завжди відображає життєвий досвід, передає емоційні переживання людей. Тому школа як важливий етап нашого життя також «поросла» мемами. Вони лаконічно та дуже влучно передають хвилювання та проблеми учнів і вчителів. І, звісно, є основним джерелом шкільного гумору.
Учнівські меми часто розповідають про те, яким складним може бути навчання для дітей. Вони передають ті емоції, що є актуальними для багатьох школярів. І коли хтось із учнів побачить такий мем, то подумає: «о так, це життєво».
Трапляються і меми про вчителів. Вони відображають збірний образ педагога. Та частіше за все показують вчителів такими, як їх бачать діти.
Меми про школу також бувають оказіональними. Наприклад, коли школярі перейшли на дистанційне навчання, ця подія не обійшлася без учнівського гумору. Як і традиційному фольклору, мемам також притаманне перебільшення.
Проте меми можна використовувати як інструмент для навчання. Вони прості та дуже подобаються учням. Тож вивчати щось нове за допомогою мемів діти будуть з радістю. Тож зберігайте собі цілу добірку мемів, що виручать на будь-якому уроці.