Використано зображення з сайту mon.gov.ua

5 вересня Верховна Рада ухвалила новий Закон України «Про освіту». В інтерв’ю «Громадському радіо» міністр освіти і науки Лілія Гриневич розповіла про його деталі. Ми записали найцікавіші моменти розмови.

Pics_Grinevich

Основні зміни, які відбудуться, це не завдяки поправкам, а саме тому, що було заплановано до другого читання. Закон прийнятий здебільшого в редакції комітету. Є незначні поправки, які були внесені в залі. Основна стосується мовної статті.

Я задоволена тією редакцією, до якої ми змогли прийти. Вона дозволяє дотримуватися Конституції, але разом із цим вона розширює сфери вживання української мови в сфері освіти.

У законі закладений такий підхід: дошкільна і початкова освіта здобувається рідною мовою національних меншин. Під час навчання в початковій школі великий натиск йде на оволодіння державною мовою. Починаючи з базової освіти, ми здійснюємо навчання українською мовою. Це не заперечується, що буде вивчатися і рідна мова. Можливо, ще буде якийсь предмет рідною мовою. Для дітей слов’янських груп це взагалі не проблема. Для інших ми можемо передбачити більш поступове оволодіння українською мовою.

Ми не додаємо 12–й рік до чинної школи. Школи, спрямованої лише на відтворення знань, яка перевантажує, забирає здоров’я дітей і не дає необхідних для життя умінь і цінностей. До такої школи немає сенсу додавати 12–й рік. Але якщо це буде школа з новими стандартами, новим змістом, новими результатами і методиками, тоді є сенс і потреба. Саме над цим ми і працюємо. Діти в цю школу зайдуть уперше у 2018-2019 навчальному році, 12–й рік для них буде у 2029-2030 році. Перед нами дуже довгий шлях. Якщо б у держави було більше ресурсів на освіту, ми б змогли запровадити зміни швидше.

Ми можемо запровадити нові підручники, обладнати всі класи комп’ютерами, але якщо не зміниться вчитель, не зміниться його авторитарне ставлення до учня, не зміняться методики активного навчання, ми не зможемо привести цю реформу до кожної дитини. Тому цей виклик пов’язаний із підвищенням кваліфікації та соціальним статусом вчителя.

Ми знаходимось між бажаним та можливим

Ми хотіли б поставити дуже велику заробітну плату вчителям, але є той ресурс, який держава може на це дати. Ми зафіксували 7% ВВП і високий рівень зарплат учителів, але тепер ми до цього будемо поступово рухатися. Цього року ми на 50% підвищили зарплату, анонсовано на 2018 рік ще 25% і треба йти далі. Але має бути зустрічний рух з боку вчителя. Він має бути відкритий для змін. Зараз ми маємо цього навчального року, перед 1 вересня 2018 року, перепідготувати понад 20 тисяч вчителів початкової школи, які будуть брати перший клас. Із цією метою готується дистанційний курс для них. Вони спочатку повинні оволодіти ним, а після того в них будуть відповідні тренінги, щоб вони могли застосувати нові знання на практиці.

В Україні вже є по чотири школи в кожній області, де розпочався процес навчання за новим стандартом

Вони користуються новим навчальним матеріалом, використовують нові пошуково-пізнавальні методики навчання. Нам це потрібно для того, щоб ми встигли підготувати той комплект навчальних матеріалів, який буде наданий усім першачкам у 2018 році.

Сутність нового Закону про освіту в тому, що наскрізні вміння повинні пронизувати всі предмети. Це не можна вирішити одним спецкурсом, а має постійно в процесі навчання формуватися в дитини. Якщо сказати основну ідею нової української школи — це школа для сучасного життя в сучасному суспільстві. Критичне мислення, медіаграмотність, вміння аналізувати — критично необхідні для успішної людини сьогодні, інакше вона не зможе дати собі раду у вирії проблем, які постають сьогодні в цьому динамічному світі.

Закон зобов’язує всі навчальні заклади оприлюднювати свій бюджет. Усі надходження, які вони отримали з усіх джерел фінансування. Навіть те, що вони отримали через благодійні внески. Також треба показати, як вони їх використовують. Тоді батьки, перед тим як нести щось до школи, повинні подивитися ці документи і побачити, скільки ця школа отримала коштів і на що, і чому вони другий раз повинні платити за ремонт. Якщо є благодійні внески, то також необхідно показати, як конкретно вони будуть використані.

Поділитися цією статтею
Автор: