Яка роль культури та мистецтва у часи війни? Як за допомогою культури можна наближувати перемогу та підтримувати українських бійців? Наші експерти розробили для вас план уроку з різними вправами, кейсами та запитаннями для обговорення у класі. А ще ми підготували ексклюзивну інфографіку про знищені та пошкоджені українські пам’ятки культури за рік повномасштабного вторгнення.
Мета уроку: сформувати уявлення в учнів про те, як за допомогою культури (мистецтва) можна підтримати захисників та сприяти культурній дипломатії.
Завдання:
- ознайомити учнів з конкретними історичними кейсами та сформувати прикладні висновки;
- змотивувати учнів до широкого обміну думками, ідеями й досвідом;
- спонукати учнів до ініціювання та свідомої участі у заходах підтримки захисників;
Хід уроку: знайомимося з темою
Напишіть на дошці або виведіть на екран мультимедійної презентації слово «Культура».Проведіть фронтальне обговорення за запитаннями:
- Що таке культура? Чи можемо ми говорити про її види або складові? Хто є творцями «культури»?
- Яку роль культура та мистецтво відіграють у суспільстві?
- Чи змінилася роль культури в умовах війни?
Запропонуйте учням переглянути інфографіку «10 найцінніших культурних об’єктів, які росія знищила у 2022 році»?
Запропонуйте учням об`єднатись у пари, обрати один втрачений об`єкт культури та на основі інфографіки (за потреби з використанням смартфонів) занотувати відповіді на запитання у форматі 3–2–1:
- 3 характеристики об`єкта (що це таке);
- 2 причини його історичної цінності, унікальності та важливості;
- 1 пропозиція щодо його відновлення/повернення/ відтворення (чому виникає потреба, як і навіщо зберегти або відновити?);
- Проведіть обговорення та вибіркове представлення результатів.
Змістові лінії: кейси з історії та планування культурного заходу
Робота з кейсами
Перед виконанням вправи:
- Об`єднайте учнів у 4 групи (5–6 осіб) зручним для вас способом.
- Ознайомте учнів щодо мети вправи та проінструктуйте про хід її виконання.
Під час вправи:
- Кожна група розташовується за одним з 4-х столів, що розміщені в навчальній аудиторії;
- Кожна група обирає собі «лідера столу» (господаря столу/фасилітатора)
- Кожна група отримує свій кейс (Додаток 1), ознайомлюється з ним. Тобто паралельно відбувається опрацювання кожною групою власного кейсу.
- Після обговорення учасники групи записують власні міркування та відповіді на пропоновані питання у лаконічній формі на великому аркуші паперу (маркером одного кольору);
- Після першого раунду обговорення «лідер» кожного столу та аркуш паперу з нотатками щодо кейсу залишається на своєму місці, а учасники кожної з груп переміщуються до наступного столу за годинниковою стрілкою.
- Лідер столу до якого прийшли інші учасники спершу коротко розповідає про свій кейс, інформує про думки попередніх учасників і пропонує їм занотувати власні ідеї (іншим кольором маркера)
- Після цього учасники переміщуються до наступного столу за годинниковою стрілкою, при цьому «лідери столу» завжди залишаються на своїх місцях кожного разу зустрічаючи нових учасників.
- Процес переміщення учасників між столами завершується тоді, коли учасники повернулись до свого першопочаткового столу і можуть ознайомитись з напрацюваннями учасників інших груп.
Після вправи проведіть підсумкове обговорення кейсів у загальному форматі:
- Яким чином мистецтво (культура) впливає або (не) впливає на перебіг суспільних подій на основі прикладів?Які загальні висновки ви можете зробити?
- Наскільки комфортно та ефективно вам працювалось у цьому форматі?
- Чи складно було бути лідером столу?
- Що корисного ви дізналися від інших учнів?
Культурні заходи від учнів
І. Обговорення
- Запропонуйте учням індивідуально поміркувати:«Яким чином сьогодні молодь допомагає нашим захисникам за допомогою культури та мистецтва?»
- Запропонуйте навести конкретні приклади «Про які заходи ви чули або до яких долучалися?»
- На дошці або на мультимедійній презентації спробуйте занотувати всі «формати» такого роду заходів.
ІІ. Голосування
- Запропонуйте учням проголосувати за той формат підтримки захисників (за допомогою культури чи мистецтва), який на їх думку є найдієвішим. Голосування можна організувати руками або за допомогою інтерактивних платформ (Mentimetr, наприклад). Візуалізуйте результати голосування учнів.
- Виокреміть 1–2 формати підтримки, які набрали найбільше голосів, наприклад — організація благодійного концерту чи створення листівок.
ІІІ. Розробка пропозицій
- Об`єднайте учнів у 4–6 груп зручним для вас способом.
- Запропонуйте учасникам обрати один із форматів підтримки та заповнити робочий аркуш (Додаток 2) та розробити пропозиції «Що ПОТРІБНО робити, щоб цей захід підтримки захисників був ефективним?» та «Що НЕ ПОТРІБНО робити, щоб цей захід підтримки захисників був ефективним?
- Проведіть перехресну презентацію напрацювань груп та підсумуйте пропозиції, які є універсальними до всіх форматів заходів, на дошці чи мультимедійній презентації.
- Проведіть обговорення.
- Як ви почувалися під час обговорення цієї теми?
- Наскільки складно було визначати, що потрібно і що не потрібно робити?
- Чи змінилась ваша думка після обговорення з іншими учнями?
Загальний коментар: Ефективним форматом проведення уроку є комбінація Варіанту 1 та Варіанту 2 за умов наявності необхідного часу.
Рефлексія, підсумки та домашнє завдання
Обговоріть з учнями:
- Що ви сьогодні дізнались? Якими були ваші емоції під час уроку? Які висновки зробили?
- Про що ви хотіли б дізнатись більше?
- Чому важливо сьогодні говорити про культурну дипломатію?
Домашнє завдання
Запропонуйте учням ознайомитись з інтерв`ю з Оксаною Семенік, що «повертає вкрадену історію українського мистецтва» та написати есе на тему: «Долучитись до культурного волонтерства: переваги та виклики для мене».
Завантажити урокМатеріал створено в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.